wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Paszporty Polityki 2021. Wśród nominowanych znaleźli się wrocławianie

Paszporty Polityki 2021. Wśród nominowanych znaleźli się wrocławianie

Joanna Leja, Magdalena Talik,

Kliknij, aby powiększyć
Tomasz Marut (z lewej) i Piotr Alexewicz w sali ćwiczeń Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego fot. Joanna Leja/www.wroclaw.pl
Tomasz Marut (z lewej) i Piotr Alexewicz w sali ćwiczeń Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego

We wtorek 18 stycznia 2022 r. po raz 29. zostaną wręczone nagrody kulturalne tygodnika „Polityka”, jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce – Paszporty „Polityki”. Wśród nominowanych są wrocławianie.  

Reklama

W pierwszym etapie eliminacji niezależni krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłosili najciekawsze osobowości minionego roku w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. W kolejnym etapie Kapituła składająca się z dziennikarzy tygodnika „Polityka” wyłoni tegorocznych laureatów.

Nominacja w kategorii film dla wrocławianki

Nominowana w kategorii Film została wrocławianka Aleksandra Terpińska za reżyserię fabuły „Inni ludzie”. Reżyserka, scenarzystka, dokumentalistka, współautorka seriali, reklam i teledysków. Urodziła się we Wrocławiu w 1983 r. Ukończyła reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz psychologię we Wrocławiu.

Doświadczenie reżyserskie zdobywała, współpracując z Małgorzatą Szumowską, Wojciechem Smarzowskim oraz Marcinem Krzyształowiczem. Jej szkolne etiudy i krótkometrażówki szokowały dojrzałością, perfekcyjnym rzemiosłem, a także odwagą łamania stereotypów. W „Ameryce” Terpińska opowiedziała o marzeniach dwóch nastolatek pragnących wyrwać się z prowincji. Bohaterkami „Czeskiego łabędzia” są emerytki, obsesyjnie dążące do zatańczenia „Jeziora łabędziego”. Inspirowane „Przypadkiem” Kieślowskiego „Najpiękniejsze fajerwerki ever” to dystopijna wizja wojny domowej w nieokreślonym mieście Europy, ukazująca konsekwencje podziałów społecznych.

Jej filmy były prezentowane na najważniejszych festiwalach na świecie, m.in. w Cannes, San Sebastian, Telluride, Palm Springs czy Clermont-Ferrand. Zdobyły ponad 50 nagród.

Pełnometrażowa fabuła Terpińskiej „Inni ludzie” to najlepsza jak dotąd filmowa realizacja prozy Doroty Masłowskiej. Dostosowując hiphopową poetykę do polskiego kina, w dotkliwy i przewrotny sposób mówi o współczesnych problemach: wzajemnej niechęci, pogardzie, ale i wzajemnym przyciąganiu się klas. „Porywający debiut zrealizowany z nerwem, znawstwem i pewną ręką starego wyjadacza” – chwali Karolina Pasternak. „Rapowany poemat zyskuje nowy, jeszcze bardziej brawurowy kształt” – komplementuje Anita Piotrowska. „Jest chyba jednak jeszcze lepsza niż sądziliśmy” – pisze o Terpińskiej Łukasz Maciejewski. – „Dokonała niemożliwego. Z pokrętnej, roztargnionej, alinearnej prozy stworzyła pokrętną, roztargnioną, linearną opowieść filmową”. 

Nominacja w kategorii muzyka poważna dla wrocławianina

Kapituła nominowała wrocławskiego pianistę Piotra Alexewicza, który dopiero został laureatem Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w kategorii muzyka poważna (za muzyczną wrażliwość i znakomite, głębokie interpretacje – nie tylko Chopinowskiej – muzyki fortepianowej).

Student klasy fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego we wrocławskiej Akademii Muzycznej jest zwycięzcą m.in. Concours International de Piano de la Ville de Gagny we Francji, czy 50. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ma też już za sobą debiut płytowy – dwa lata temu Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie wydał jego płytę z utworami Liszta, Beethovena, Chopina i Ravela. Śledziliśmy jego przygotowania do Konkursu Chopinowskiego.

W kapitule Paszportów niezależna publicystka Dorota Kozińska nominowała go „za nowoczesne, przemyślane, w najlepszym znaczeniu słowa indywidualne ujęcia muzyki Chopina na tegorocznym konkursie. Za coraz rzadszą świadomość, że mądra interpretacja wymaga dogłębnych studiów nad kontekstem, że rodzi się przede wszystkim w głowie, a nie pod palcami wirtuoza”. Niezależny publicysta Jakub Puchalski zwrócił uwagę, że wrocławianin „był rodzynkiem w polskiej ekipie konkursowej. Jego znakomicie przygotowane kreacje wyróżniały się muzykalnością, dramaturgią i jakością techniki”.

Wrocławskie instytucje partnerami Paszportów

Warto podkreślić również, że partnerami kategorii Literatura są Wrocław Miasto Literatury UNESCO i Wrocławski Dom Literatury. W tej kategorii niestety nie ma nominowanych wrocławian. Ale zgłoszony został Filip Zawada, wrocławski pisarz, który był również laureatem nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia w 2020 roku. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl