Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wystawa „Pisanki i palmy wielkanocne” od 50 lat!
Możemy już wybrać się na wyjątkową wystawę „Pisanki i palmy wielkanocne” do Muzeum Etnograficznego, Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
To jedna z najstarszych, powtarzany co roku wystaw (od ponad 50 lat!), która cieszy się niesłabnącą popularnością, nie tylko wśród najmłodszych.
Na wystawie obejrzymy pisanki, palmy, stroiki, kartki świąteczne. W tym roku też wielka gratka, bo wielki kolekcjoner kartek, prof. Paweł Banaś użyczył na wystawę swoich cennych zbiorów, m.in. projekty największych twórców polskiej szkoły ilustracji.Agnieszka Szepetiuk-Barańska, kuratorka wystawy
Jajka zdobione pszczelim woskiem, malowane farbami
Kuratorka wystawy, Agnieszka Szepetiuk-Barańska podkreśla, że dla polskiej tradycji charakterystyczne jest święcenie pokarmu przed spożyciem.
Obecnie odbywa się w kościele, a potem zanosimy poświęcone pokarmy do domu. Dawniej to ksiądz przychodził do ludzi, święcił wszystko, co miało być spożyte następnego dnia. Najbardziej ciekawa jest tradycja zdobienia jaj, bo niegdyś nie były to wydmuszki, ale pełne jaja, a zdobiono je, aby wzmocnić ich magiczną moc. Dziś pisanka pełni funkcję estetyczną, wcześniej użyteczną i leczniczą. Takimi pisankami toczono po ciałach zwierząt, ludzi po to, aby oddała im swoje dobre moce.Agnieszka Szepetiuk-Barańska, kuratorka wystawy
Na wystawie obejrzymy pisanki wykonane najstarszymi, ale i najciekawszymi technikami – batikowymi i rytowniczymi, ale także współczesnymi aplikacjami, malowane farbami, czy oplecione cyną i z masą bursztynową.
Technika batikowa, czyli z wykorzystaniem pszczelego wosku do zdobienia (potem zanurza się jajko w farbie do tkanin, by uzyskać pożądany kolor i wreszcie zdrapuje się delikatnie wosk) to jedna z najbardziej efektownych. W tej technice obejrzymy prace m.in. Marii Kieleczany, doświadczonej artystki, ale również 10-letniej Julii Śloseckiej, która pod okiem swojej mamy Agnieszki Śloseckiej doskonali umiejętności, a także 30-letniego... pisankarza Artura Pędziwiatra, który opanował fach ozdabiania jajek z książek i internetu.
Strusie jajo pod dentystycznym wiertłem
Pod szkłem w Muzeum Etnograficznym skrywają się jednak i inne skarby przygotowane z myślą o świętach, choćby zdobione techniką ażurową... strusie jaja (graweruje się je... dentystycznym wiertłem) czy jajka zdobione rdzeniem sitowa (elementem rośliny, ale zbieranym o odpowiedniej porze roku) i kolorową włóczką. Niegdyś włóczkę do tej kompozycji pozyskiwano także z ubrań osoby, która zmarła. Wierzono, że nadal żyje w tym jajku.
Ukraińskie specjały ceramiczne
Po raz pierwszy na wystawie „Pisanki i palmy wielkanocne” zobaczymy (a na kiermaszu będziemy mogli zakupić) prace Marianny Kurukchi, Ukrainki, która po wybuchu wojny mieszka we Wrocławiu. To wyroby ceramiczne krymsko-tatarskie, ornament „ornek”, wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak ukraińska technika zdobienia „petrykiwka” (obejrzymy jajka zdobione w ten sposób przez Tetianę Kijak).
Kartki świąteczne z kolekcji prof. Pawła Banasia
To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na wystawie również kartki świąteczne, tworzone przez mistrzów polskiej ilustracji z kolekcji historyka sztuki i kulturoznawcy prof. Pawła Banasia, autora wyjątkowej książki o kartkach „Orbis pictus”. W gablotach obejrzymy piękne prace m.in. Józefa Wilkonia, Marii Uszackiej, Zdzisława Witwickiego, Wiesławy Grosset.
Kiermasz przedświąteczny w Muzeum Etnograficznym
To absolutnie wyjątkowy kiermasz, podczas którego będziemy mogli kupić wszystkie eksponaty z wystawy „Pisanki i palmy wielkanocne”. Odbędzie się, tradycyjnie, w sobotę przed niedzielą palmową, czyli 1 kwietnia (od 10.00 do 16.00). Podczas kiermaszu spotkamy większość spośród 50 twórców z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Będziemy mogli porozmawiać z nimi, podpytać o techniki zdobienia pisanek oraz palm.