Oskar Zięta, artysta ze studiem przy ul. Kościerzyńskiej i dziełami w różnych miejscach Wrocławia, zadebiutował w Singapurze wystawą „Blown Away”. Część prac została zamówiona specjalnie na tę okazję. Te i inne są prezentowane w galerii Philia / Art Now do 3 stycznia 2025 roku. My pokazujemy je w galerii zdjęć.
Zięta wystawia w Singapurze m.in. rzeźby Kraken (stalowa interpretacja stworzenia mitycznego) i Crystal Totem (połączenie lustrzanych, geometrycznych kształtów z nadmuchiwanymi metalowymi formami), instalację Mecury (składającą się z 89 kamiennych struktur zdeformowanych powietrzem) i metalowe lustra Tafla.
Wolne formowanie wewnętrznym ciśnieniem
Wystawa zwraca uwagę na innowacyjne podejście Oskara Zięty do formy i materiału. Artysta pracuje z autorską, opatentowaną technologią FiDU (od niemieckiego Freie Innendruck Umformung, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „wolne formowanie wewnętrznym ciśnieniem”). Proces polega na kształtowaniu blachy powietrzem.
Artysta nazywa ten proces kontrolowaną utratą kontroli, ponieważ blacha nigdy nie wygina się tak samo. Produkowane tym sposobem przedmioty codziennego użytku (jak lustra, drabiny i lampy), meble (krzesła, ławki, wieszaki) czy dzieła sztuki nieużytkowej (rzeźby, instalacje) są produktami zarazem seryjnymi i niepowtarzalnymi.
– FiDU daje nam możliwość tworzenia form dostosowanych do konkretnych potrzeb, bez drogich narzędzi i wykrojów. To ocean możliwości – przekonuje Oskar Zięta. – Takie elementy są poszukiwane w każdej branży, a nawet obszarze podboju kosmosu. Po realizacjach takich jak Nawa we Wrocławiu czy Wir w Warszawie wiem, że ta technologia ma przyszłość w architekturze i innych gałęziach przemysłu – dodaje artysta.
Przygoda Oskara Zięty z deformowaniem metalu zaczęła się na uniwersytecie ETH w Zurychu, gdzie artysta najpierw stosował inną technologię, znaną z przemysłu motoryzacyjnego, polegającą na wtłaczaniu wody pod wysokim ciśnieniem (hydroformowanie rur). Dziś zamiast wody używa powietrza.
Odsłonięcie nowej rzeźby Zięty we Wrocławiu
Prace Oskara Zięty są w zbiorach muzeów, galerii i kolekcji prywatnych na wszystkich kontynentach oprócz Afryki (m.in. taboret Plopp w Centrum Pompidou w Paryżu). We Wrocławiu to np. Nawa na Wyspie Daliowej, lustra w korytarzu Pawilonu Czterech Kopuł, w Muzeum Miejskim Wrocławia przy Kazimierza Wielkiego oraz w biurowcu Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich, a także krzesła w galerii Mia na placu Solnym.
Oskar Zięta jest laureatem plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, organizowanego przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz portal www.wroclaw.pl.