wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Krasnal Sylwester zaprasza do kina. Upamiętnienie znanego reżysera przed wejściem do DCF-u

Małgorzata Wieliczko ,
Figurkę, która powstała w hołdzie wybitnemu wrocławskiemu reżyserowi, wykonała Beata Zwolańska-Hołod fot. M. Wieliczko
Figurkę, która powstała w hołdzie wybitnemu wrocławskiemu reżyserowi, wykonała Beata Zwolańska-Hołod

Będzie witał wszystkich widzów i gości Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Nowy wrocławski krasnal, przypominający Sylwestra Chęcińskiego, jednego z najsłynniejszych twórców polskiej kinematografii, mocno związanego z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, ukazał swoje oblicze podczas uroczystego odsłonięcia 22 kwietnia br. Wydarzenie zainaugurowało III edycję Long Story Short Film Festival.

Reklama

Siedzi na reżyserskim krześle, w rękach trzyma scenariusz i megafon, a z twarzy rzeczywiście przypomina Sylwestra Chęcińskiego. Figurka została umieszczona na kulistym kamiennym słupku, który akurat przy tej okazji może przywodzić na myśl cały filmowy świat, którego wybitnym reprezentantem był zmarły w grudniu ub. roku twórca m.in. „Historii żółtej ciżemki” czy „Rozmów kontrolowanych”.

Reżyser był częstym gościem najstarszego kina we Wrocławiu

Sylwester Chęciński z jednej strony to dla nas wielki mistrz kina, a z drugiej stały bywalec naszego kina. Pan Sylwester spędził w nim wiele godzin, oglądając zarówno premiery filmów, produkowanych przez DCF, dawniej Odrę-Film, jak i inne filmy. Był ich uważnym obserwatorem, ale i niekiedy ostrym krytykiem
Jarosław Perduta, dyrektor DCF-u

Teraz ten krasnal, który ma twarz pana Sylwestra, zaprasza do DCF-u, a wtajemniczeni wiedzą, że miejsce, które w nim zajmował, dzięki inicjatywie Waldemara Krzystka, oznaczone jest specjalną tabliczką na sali Warszawa. Państwo, jako goście zaczynającego się festiwalu, będą mieli okazję i przyjemność tego miejsca poszukać
Rafał Bubnicki, wicedyrektor DCF-u

Chęciński pierwszy krok do kariery filmowca zrobił 67 lat temu

Wydarzenie, które odbyło się przed wejściem do DF-u, miało swój ciąg dalszy już w kinowym wnętrzu. Był nim pokaz pokaz etiudy szkolnej Sylwestra Chęcińskiego (reżyser ukończył w 1956 r. Wydział Reżyserii w łódzkiej Filmówce).

„Człowiek nie umiera” – 13-minutowa fabuła powstała na bazie powieści Kazimierza Brandysa pod takim samym tytułem. To historia Tola Szarleja (w filmie tę rolę zagrał Zbigniew Cybulski), który odszedł z Armii Krajowej, gdy kazano mu likwidować „czerwonych”, jego tułaczki, zerwania więzi z ojcem, w końcu związania się z komunistami.

Dzięki tej krótkometrażówce Chęciński uzyskał absolutorium w szkole filmowej. 22 kwietnia br. obejrzała ją m.in. liczna grupa uczniów wrocławskich szkół. Wstęp był wolny. 

Również na wszystkie pozostałe projekcje i wydarzenia Long Story Short Film Festival, który potrwa do 24 kwietnia, można wejść bezpłatnie, odbierając wejściówkę w kasie kina.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl