wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Sala Warszawa, 8. rząd. miejsce nr 6 – fotel Sylwestra Chęcińskiego w Dolnośląskim Centrum Filmowym

Sala Warszawa, 8. rząd. miejsce nr 6 – fotel Sylwestra Chęcińskiego w Dolnośląskim Centrum Filmowym

Małgorzata Wieliczko ,

Kliknij, aby powiększyć
Ulubione miejsce Sylwestra Chęcińskiego w DCF-ie znajduje się w ósmym rzędzie sali kinowej fot. DCF
Ulubione miejsce Sylwestra Chęcińskiego w DCF-ie znajduje się w ósmym rzędzie sali kinowej

Pamiątkowa tabliczka na fotelu kinowym, na którym zawsze zasiadał nieżyjący już reżyser Sylwester Chęciński, została odsłonięta w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Odsłonięcia dokonał Waldemar Krzystek, wieloletni przyjaciel twórcy trylogii o Kargulach i Pawlakach. Obaj reżyserzy zawsze zresztą zajmowali w DCF-ie te same miejsca.

Reklama

Kameralna, ale bardzo znacząca uroczystość, odbyła się we wrocławskim kinie 11 kwietnia. Reżyser Waldemar Krzystek podkreśla, że to była dla niego chwila szczególna.

W ostatnich latach przychodziliśmy tylko do jednego kina, właśnie do wrocławskiego DCF-u, i zawsze oglądaliśmy filmy w sali Warszawa, zajmując te same miejsca w ósmym rzędzie. Sylwester zasiadał w fotelu numer 6, a ja obok - w fotelu numer 7. Kiedy usiedliśmy tam pierwszy raz, okazało się, że z wielu powodów są to bardzo wygodne miejsca, bo najlepiej widać stąd ekran, nie jest ani za głośno, ani za cicho, nie za gorąco i nie za zimno, a co najważniejsze, łatwo było się z niego wymknąć, nie wzbudzając niepotrzebnej sensacji. Mieliśmy tu więc komfortowe warunki. I co ciekawe, panie w kasie nawet nie pytały, gdzie chcemy usiąść, i zawsze rezerwowały dla nas właśnie te miejsca. Wizyty w kinie były dla nas bardzo ważne i miło nam było, że kino szanowało ten wieloletni obyczaj. Pomyślałem więc, że przytwierdzenie tabliczki do ulubionego fotela Sylwestra będzie najlepszym upamiętnieniem miejsca, z którego Sylwester zawsze oglądał wszystkie premiery i ważne dla niego filmy. W Krakowie, w restauracji jest stolik Kantora, w Związku Literatów w Warszawie - słynny stolik literatów, a we Wrocławiu w kinie DCF - fotel Sylwestra Chęcińskiego.
Waldemar Krzystek, reżyser i scenarzysta filmowy

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Od lewej: Waldemar Krzystek ? reżyser i przyjaciel S. Chęcińskiego, Jarosław Perduta ? dyrektor DCF, Joanna Hrisulidu ? scenografka i autorka projektu tabliczki,  Michał Hrisulidis ? artysta plastyk, Rafał Bubnicki ? wicedyrektor DCF fot. DCF
Od lewej: Waldemar Krzystek ? reżyser i przyjaciel S. Chęcińskiego, Jarosław Perduta ? dyrektor DCF, Joanna Hrisulidu ? scenografka i autorka projektu tabliczki, Michał Hrisulidis ? artysta plastyk, Rafał Bubnicki ? wicedyrektor DCF

Sylwester Chęciński, który zmarł 8 grudnia 2021 r., w swojej karierze zrealizował w sumie 16 filmów fabularnych. Największą popularność przyniosła mu trylogia o losach Kargulów i Pawlaków, czyli filmy „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Oprócz niej nakręcił m.in. „Wielkiego Szu”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Historię żółtej ciżemki”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Sylwester Chęciński jako malarz polskich charakterów na muralu przy ul. Hubskiej we Wrocławiu fot. Joanna Leja
Sylwester Chęciński jako malarz polskich charakterów na muralu przy ul. Hubskiej we Wrocławiu

Podczas zbliżającego się III Long Story Short Film Festival, który odbędzie się 22-24 kwietnia w kinie DCF, pokazany zostanie jeden z pierwszych krótkich metraży reżysera. W dzień otwarcia festiwalu przed kinem stanie zaś kolejny symbol pamięci o tym Honorowym Obywatelu Wrocławia (2006) i Dolnego Śląska (2015) – krasnal Sylwester.

Sylwester Chęciński był nie tylko ikoną polskiej kinematografii, ale również częstym gościem naszego kina, które regularnie odwiedzał przez kilkadziesiąt lat. Gościł na niemal wszystkich premierach, a także na festiwalach i pokazach repertuarowych. Można więc powiedzieć, że wpisał się w historię kina DCF i chcemy, aby pamiętali o tym także nasi widzowie. Właśnie dlatego tegoroczną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short otworzymy pokazem jednego z pierwszych filmów Sylwestra Chęcińskiego z 1955 roku „Człowiek nie umiera”.
Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl