– To już trzecia edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short Film Festival, który po raz pierwszy został zorganizowany w 2020 roku w formie online z uwagi na zamknięcie kin. Rok temu rozszerzyliśmy formułę także o pokazy na wielkim ekranie, a w tym roku cały festiwal odbędzie się wyłącznie w salach kinowych. Nasz festiwal to przede wszystkim pomysł na promocję młodych twórców filmowych oraz krótkiego metrażu jako formy ciągle niewystarczająco docenianej, a dającej ogromne możliwości artystycznej kreacji – mówił Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, przed ogłoszeniem naboru do tegorocznego konkursu, który trwał do 20 marca br.
243 krótkie fabuły, dokumenty i animacje czekają na selekcję
W wyniku naboru konkursowego na festiwal napłynęły w sumie 243 obrazy w trzech kategoriach – fabule (114), dokumencie (77) i animacji (52).
– Filmy zgłaszali zarówno twórcy niezależni, jak i studenci szkół filmowych i artystycznych z całego kraju, m.in. PWSFTiT im. L. Schillera w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Gdyńskiej Szkoły Filmowej czy Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot – wyjaśnia Jarosław Perduta.
Obrazy wyselekcjonowane spośród zgłoszonych – ich tytuły poznamy wraz z programem 5 kwietnia br. – zostaną pokazane w sekcji pn. „Konkurs”. Natomiast inne filmy krótkometrażowe, znanych i cenionych twórców, będzie można obejrzeć w sekcji pn. „Panorama” (one ocenie i nagrodom nie podlegają).
Uczestnicy III Long Story Short Film Festival
Ostatecznie o nagrody powalczy 29 filmów krótkometrażowych: 12 fabuł, 7 dokumentów i 10 animacji.
– Cieszę się, że w tym roku otrzymaliśmy tak wiele zgłoszeń. Komisja selekcyjna miała naprawdę trudny wybór. Krótki czas festiwalu powoduje, że tylko nieliczne, najlepsze produkcje, mogły znaleźć się w programie. Ten festiwal to przede wszystkim promocja młodych twórców i krótkiego metrażu, jako formy trochę niedocenianej, ale dającej ciekawe możliwości kreacji filmowej – mówi Jarosław Perduta, szef DCF i dyrektor festiwalu.
Poniżej szczegółowy program festiwalu.
III Long Story Short Film Festival
Dokument / Fabularny / Krótkometrażowy / AnimacjaDolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)
Nagrody od jury, dziennikarzy, widzów i prezydenta Wrocławia
W konkursie filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 5 tys. zł w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja.
Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali: Okime Emiko – wrocławska artystka wizualna, reżyserka wideo, operatorka obrazu, Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, Paweł Kosuń – producent filmowy, Małgorzata Gorol, Maciej Musiałowski i Oksana Kozakiewicz ze Lwowa – aktorzy, oraz Jarosław Perduta – szef DCF-u.
Tradycyjnie, przyznane zostaną również Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności (po 1000 zł).
Osobną kategorią jest przyznawana corocznie Nagroda Prezydenta Wrocławia w wysokości 5 tys. zł oraz grafika Tomasza Tylkowskiego.
Krasnal Sylwester i wydarzenia towarzyszące
W grudniu 2021 r. zmarł Sylwester Chęciński, znakomity reżyser i twórca trylogii „Sami swoi”, który na Dolnym Śląsku nakręcił najlepsze swoje filmy. Podczas Long Story Short Film Festival odsłonięta zostanie podobizna reżysera, upamiętniona jako Krasnal Sylwester. Uroczystości – pierwszego dnia festiwalu, przed wejściem głównym do DCF-u – towarzyszyć będzie pokaz debiutu krótkometrażowego Sylwestra Chęcińskiego, zrealizowanego w roku 1955, pt. „Człowiek nie umiera”.
– Zaplanowaliśmy również specjalny blok filmów ukraińskich oraz szereg pokazów pozakonkursowych. Gośćmi specjalnymi naszego festiwalu będą natomiast znakomici aktorzy Małgorzata Gorol, Maciej Musiałowski oraz Dorota Pomykała, z którą spotkamy się przy okazji specjalnego pokazu „Sukienki”, nominowanego do Oscara filmu Tadeusza Łysiaka – dodaje Jarosław Perduta.
Szczegóły nt. tych wydarzeń w progranie festiwalu powyżej.
Aktualności festiwalowe można również śledzić na stronie wydarzenia.