wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. III Long Story Short Film Festival: 29 filmów powalczy o Salamandry [PROGRAM]

III Long Story Short Film Festival: 29 filmów powalczy o Salamandry [PROGRAM]

Małgorzata Wieliczko ,

Po raz trzeci Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu zorganizowało konkurs dla twórców krótkich fabuł, dokumentów i animacji. Do udziału w Long Story Short Film Festival 22-24 kwietnia 2022 r. ostatecznie wybrano 29 filmów. Obejrzymy je, oraz wydarzenia towarzyszące, bezpłatnie w kinach DCF-u. Nagrody przyznawać będą profesjonalne jury, dziennikarze oraz publiczność. Oto program festiwalu.

Reklama

– To już trzecia edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short Film Festival, który po raz pierwszy został zorganizowany w 2020 roku w formie online z uwagi na zamknięcie kin. Rok temu rozszerzyliśmy formułę także o pokazy na wielkim ekranie, a w tym roku cały festiwal odbędzie się wyłącznie w salach kinowych. Nasz festiwal to przede wszystkim pomysł na promocję młodych twórców filmowych oraz krótkiego metrażu jako formy ciągle niewystarczająco docenianej, a dającej ogromne możliwości artystycznej kreacji – mówił Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, przed ogłoszeniem naboru do tegorocznego konkursu, który trwał do 20 marca br.

243 krótkie fabuły, dokumenty i animacje czekają na selekcję  

W wyniku naboru konkursowego na festiwal napłynęły w sumie 243 obrazy w trzech kategoriach – fabule (114), dokumencie (77) i animacji (52). 

– Filmy zgłaszali zarówno twórcy niezależni, jak i studenci szkół filmowych i artystycznych z całego kraju, m.in. PWSFTiT im. L. Schillera w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Gdyńskiej Szkoły Filmowej czy Wrocławskiej Szkoły Filmowej Mastershot  – wyjaśnia Jarosław Perduta.

Obrazy wyselekcjonowane spośród zgłoszonych – ich tytuły poznamy wraz z programem 5 kwietnia br. – zostaną pokazane w sekcji pn. „Konkurs”. Natomiast inne filmy krótkometrażowe, znanych i cenionych twórców, będzie można obejrzeć w sekcji pn. „Panorama” (one ocenie i nagrodom nie podlegają).

Uczestnicy III Long Story Short Film Festival

Ostatecznie o nagrody powalczy 29 filmów krótkometrażowych: 12 fabuł, 7 dokumentów i 10 animacji.

– Cieszę się, że w tym roku otrzymaliśmy tak wiele zgłoszeń. Komisja selekcyjna miała naprawdę trudny wybór. Krótki czas festiwalu powoduje, że tylko nieliczne, najlepsze produkcje, mogły znaleźć się w programie. Ten festiwal to przede wszystkim promocja młodych twórców i krótkiego metrażu, jako formy trochę niedocenianej, ale dającej ciekawe możliwości kreacji filmowej – mówi Jarosław Perduta, szef DCF i dyrektor festiwalu.

Poniżej szczegółowy program festiwalu.

III Long Story Short Film Festival

III Long Story Short Film Festival

Dokument / Fabularny / Krótkometrażowy / Animacja
Termin od 22 kwietnia 2022 do 24 kwietnia 2022

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Nagrody od jury, dziennikarzy, widzów i prezydenta Wrocławia

W konkursie filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 5 tys. zł w każdej z trzech kategorii: fabuła, dokument oraz animacja.

Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali: Okime Emiko – wrocławska artystka wizualna, reżyserka wideo, operatorka obrazu, Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, Paweł Kosuń – producent filmowy, Małgorzata Gorol, Maciej Musiałowski i Oksana Kozakiewicz ze Lwowa – aktorzy, oraz Jarosław Perduta – szef DCF-u.

Tradycyjnie, przyznane zostaną również Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności (po 1000 zł).

Osobną kategorią jest przyznawana corocznie Nagroda Prezydenta Wrocławia w wysokości 5 tys. zł oraz grafika Tomasza Tylkowskiego. 

Krasnal Sylwester i wydarzenia towarzyszące

W grudniu 2021 r. zmarł Sylwester Chęciński, znakomity reżyser i twórca trylogii „Sami swoi”, który na Dolnym Śląsku nakręcił najlepsze swoje filmy. Podczas Long Story Short Film Festival odsłonięta zostanie podobizna reżysera, upamiętniona jako Krasnal Sylwester. Uroczystości – pierwszego dnia festiwalu, przed wejściem głównym do DCF-u – towarzyszyć będzie pokaz debiutu krótkometrażowego Sylwestra Chęcińskiego, zrealizowanego w roku 1955, pt. „Człowiek nie umiera”.

– Zaplanowaliśmy również specjalny blok filmów ukraińskich oraz szereg pokazów pozakonkursowych. Gośćmi specjalnymi naszego festiwalu będą natomiast znakomici aktorzy Małgorzata Gorol, Maciej Musiałowski oraz Dorota Pomykała, z którą spotkamy się przy okazji specjalnego pokazu „Sukienki”, nominowanego do Oscara filmu Tadeusza Łysiaka – dodaje Jarosław Perduta.

Szczegóły nt. tych wydarzeń w progranie festiwalu powyżej.

Aktualności festiwalowe można również śledzić  na stronie wydarzenia.

Czytaj: O laureatach I Long Story Short Film Festival

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl