Przegląd jest częścią III edycji Festiwalu Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji. Główne wydarzenia festiwalu odbędą się w dniach 9-12 maja w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, a od 13 do 19 maja Kino Nowe Horyzonty zaprasza na filmowe rozwinięcie wydarzenia w ramach przeglądu Mistrzowie Kina Japońskiego.
„Opowieść dryfujących trzcin” z muzyką na żywo
Przegląd zainauguruje arcydzieło kina niemego i jeden z najbardziej autorskich dzieł Yasujirô Ozu. Niemal stuletnia „Opowieść dryfujących trzcin” zaprezentowana zostanie z muzyką na żywo wykonaną na tradycyjnych instrumentach japońskich: Koto, Shamisen, na których zagra Hisako Tachibana z Japonii, oraz Shakuhachi (rodzaj fletu) w wykonaniu Igora Pietraszewskiego.
„Siedmiu samurajów”, czyli wojownicy kontra niesprawiedliwość
Zestaw żelaznej klasyki filmowej uzupełni „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy: rozgrywająca się w XVI-wiecznej Japonii, powalająca metrażem i kunsztem historia o wojownikach stawiających czoła niesprawiedliwości. Kino przygody? Rozprawa na temat dobra i zła? Lekcja kodeksu samurajskiego? Dzieło Kurosawy godzi w sobie wiele warstw i środków wyrazu, a przez wielu uznawane jest za jeden z najważniejszych filmów w historii kina.
„Godzilla” – monstrum w wersji retro
Wśród przełomowych produkcji nie można zapomnieć o „Godzilli”: pokryty łuskami fenomen japońskiej popkultury obchodzi w tym roku siedemdziesiąte urodziny. Z tej okazji w ramach przeglądu zobaczymy pierwszą wersję filmu z 1954 roku.
Filmy legendarnego studia Ghibli
Ekran rozświetlą również tytuły spod szyldu legendarnego Studia Ghibli wyreżyserowane przez Hayao Miyazakiego. Jego niezwykła zdolność do opowiadania o przenikających się wymiarach i światach, zmaterializowała się chyba najpełniej w nagrodzonym Oscarem „Spirited Away: W krainie Bogów”. Baśniowe postacie, duchy i groźne demony obecne są także w słynnej „Księżniczce Mononoke”, która stawia pytanie o relacje człowiek z naturą.
Współczesne kino japońskie
Wielogłos mistrzów kina japońskiego uzupełniają nazwiska Ryûsuke Hamaguchiego z jego słynnym „Drive my car” oraz Hirokazu Koreedy z „Naszą młodszą siostrą”. Blisko festiwalowej publiczności, umacniają kino japońskie na międzynarodowej mapie jako wnikliwi obserwatorzy i godni następcy Ozu.
Program
- 14 maja, wtorek, 19.30 - „Drive my car”, reż. Ryûsuke Hamaguchi / Japonia 2021 / 179’
- 15 maja, środa, 19.30 - „Nasza młodsza siostra”, reż. Hirokazu Koreeda / Japonia 2015 / 128’
- 16 maja, czwartek, 19.30 - „Spirited Away: W krainie bogów”, reż. Hayao Miyazaki / Japonia 2001 / 125’
- 17 maja, piątek, 19.30 - „Godzilla”, reż. Ishirô Honda / Japonia 1954 / 96’
- 18 maja, sobota, 19.30 - „Siedmiu samurajów”, reż. Akira Kurosawa / Japonia 1954 / 207’
- 19 maja, niedziela, 17.30 - „Księżniczka Mononoke”, reż. Hayao Miyazaki / Japonia 1997 / 133’