Wystawa-demonstracja siły
Jan Bułhak, Adam Czelny, Edward Falkowski, Krystyna Gorazdowska – mistrzowie polskiej fotografii pracowali latem 1948 roku przy dokumentowaniu Wystawy Ziem Odzyskanych, olbrzymiej ekspozycji, za sprawą której ówczesna władza chciała zademontrować nowym, polskim już mieszkańcom tych terenów historyczne prawa Polski do Ziem Zachodnich i Północnych.
Fotografie mistrzów
Na wykonanych wówczas zdjęciach dostrzeżemy zarówno zwiedzających, ale może przede wszystkim same obiekty, w tym 50 pawilonów, do których projektowania zaproszono nie tylko wielu architektów, ale i wybitnych artystów, m.in. Xawerego Dunikowskiego i Jana Cybisa. Najwięcej zdumienia budziły modernistyczne kształty pawilonu Centrali Handlowej Przemysłu Chemicznego według projektu Tadeusza Brzozy i Tadeusza Herburta, który uwiecznił na znakomitej fotografii Jan Bułhak. Dokumentowano stawianie iglicy projektu Stanisława Hempla przed Halą Stulecia (wtedy Halą Ludową) w lipcu 1948 roku.

Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku
Wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu
Atrakcje nie tylko obok Hali Stulecia
Wprawdzie po latach kojarzymy Wystawę Ziem Odzyskanych niemal wyłącznie z terenem wokół Hali Stulecia, ale plan obejmował zaangażowanie kilku miejsc Wrocławia. Ekspozycję podzielono na trzy części, każdą nazwano literą alfabetu. Pierwsza (A) obejmowała wystawiennicze tereny wokół hali z iglicą włącznie, druga (B) społeczno-gospodarcza w miejscu dzisiejszego zoo (znajdował się tam m.in. Pawilon Przemysłu Artystycznego), natomiast trzecia (C) komercyjna przy Barze Barbara przy ul. Świdnickiej.
Co obejrzymy w Muzeum Architektury
Po 70. latach warto przyjrzeć się temu, jak Wrocław wyglądał A.D. 1948, jak się budowało na potrzeby wystaw, jak reklamowało wydarzenie (bo oprócz zdjęć w Muzeum Architektury także gadżety z WZO, plakaty, przewodniki po WZO).
Wystawa „Wielkie Dni Wrocławia” potrwa do 10 czerwca.