wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jak będzie wyglądała nowa siedziba BWA. Możemy pomóc zdecydować

Jak będzie wyglądała nowa siedziba BWA. Możemy pomóc zdecydować

Redakcja www.wroclaw.pl,

Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem? Galeria Dizajn BWA Wrocław
Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?

„Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?” to nie tylko wystawa w galerii Dizajn BWA Wrocław na Świdnickiej, ale coś znacznie ważniejszego. Początek dyskusji na temat tego, jak będzie wyglądała nowa siedziba Biura Wystaw Artystycznych, która już wkrótce powstanie we Wrocławiu. W tym celu zaplanowano warsztaty zarówno z urzędnikami i ekspertami, jak i wrocławianami.

Reklama

Makiety do dyskusji i zbierania pomysłów

Scenariusz działania projektu jest uzależniony od sytuacji pandemicznej, ale jego kuratorka Iza Rutkowska, wykładowczyni i specjalistka od projektowania przestrzeni integracji, przygotuje trzy makiety oparte o trzy koncepcje.

Pierwszą – bazującą na lokalizacji na Kępie Mieszczańskiej, przy ulicy Księcia Witolda, drugą – adaptującą istniejący już we Wrocławiu budynek oraz trzecią – nazywaną metaforycznie „Pałacem Zimowym”, będącą budynkiem zlokalizowanym na terenach zielonych w bardziej odległych częściach miasta, inspirowanych instytucjami sztuki rodem ze Skandynawii.

Makiety mają pomóc wrocławianom zwizualizować sobie, jak może wyglądać nowa siedziba BWA i nie tylko. Będzie można podyskutować o jej kształcie, funkcjonalności, społecznej roli, a uwagi zostaną przekazane firmie architektonicznej i uwzględnione przy wykonywaniu projektu.

Jedna z makiet będzie dotyczyła zaproponowanej przez Miasto Wrocław lokalizacji. Pozostałe dwie są próbą poszerzenia horyzontu myślenia o BWA i wyjścia poza utarte schematy myślenia o instytucji sztuki. Iza Rutkowska przygotuje i opracuje makiety, ale autorami i autorkami wszystkich trzech koncepcji tego, jak mogłyby wyglądać różne warianty nowych siedzib jest zespół BWA Wrocław. 

– Chcemy otworzyć się na różne rozwiązania i wypracować takie, które będzie najlepsze dla wszystkich, a nie zakładać opcję minimum, z której nikt nie będzie zadowolony. Oczywiście, po to włączamy w proces urzędników i ekspertów, żeby na bieżąco weryfikować możliwości realne, finansowe, ale też, żeby mieć możliwość omówienia najodważniejszych rozwiązań i próby wcielenia ich w życie – podkreśla Iza Rutkowska.

Projektantka bierze pod uwagę, że podczas warsztatów może się okazać, iż przyszli użytkownicy BWA wolą, aby siedziba i galeria bardziej kojarzyły się z placem albo parkiem, niekoniecznie nawet budynkiem. To jednak nie problem, przeciwnie, Iza Rutkowska podkreśla, że dyskusje wniosą świeży powiew w projektowanie czystych brył. – Jeśli budynek powstanie to będzie nieszablonowym tworem architektonicznym, służącym i działającym jako prawdziwa przestrzeń integracji, a nie cztery ściany, w których nic się nie dzieje – zwraca uwagę.

Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?

Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem?

Wystawa / Design
Termin 28 marca 2021 18:00

Miejsce Galeria Dizajn BWA Wrocław

Zobacz

Wystawa w Dizajn BWA Wrocław, jeśli kwarantanna się skończy

– Ekspozycją będą kolejne etapy procesu projektowego – wyjaśnia Iza Rutkowska.

Dlatego najpierw poznamy trzy scenariusze rozwiązań, które jesienią ubiegłego roku zostały wypracowane przez zespoły pracowników BWA. Warto je przeanalizować i podyskutować, podzielić się z zespołem. – Wszystkie uwagi będą uwzględniane w procesie. Potem z każdym warsztatem i działaniem informacji będzie w galerii przybywało –dodaje kuratorka.

Jeśli lockdown potrwa dłużej, to co dalej?

Wówczas organizatorzy będą się kontaktowali z widzami poprzez witryny Dizajn BWA Wrocław przy Świdnickiej i wychodzić na zewnątrz galerii z różnymi niespodziankami. – Ale eksponowane treści pozostaną te same co w przypadku otwartej galerii. Wypracowane makiety, bez względu na to, czy będzie kwarantanna czy nie, wyjadą na spotkania w przestrzeniach publicznych z mieszkańcami Wrocławia – zapewnia Iza Rutkowska.

Siedmiometrowa maskotka Izy Rutkowskiej

W swojej pracy związanej z projektowaniem procesów integracji Iza Rutkowska chętnie posługuje się wielkimi maskotkami. W przypadku obecnego projektu będzie to 7-metrowa Przytulanka. – Jako generator przestrzeni integracji sprawdzała się w różnych miejscach na świecie już wielokrotnie – przyznaje kuratorka. W razie lockdownu i dłuższego zamknięcia galerii Przytulanka będzie wychodziła w przestrzeń miejską.

Iza Rutkowska zaznacza także, że wszystkie opracowywane treści dostępne będą do wglądu online. Z otwartością na interakcje publiczności. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl