wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Wielkie gwiazdy w nowym sezonie w Narodowym Forum Muzyki. Zobaczcie, na jakie koncerty warto się wybrać
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu muzycy NFM Orkiestry Leopoldinum fot. NFM
Na zdjęciu muzycy NFM Orkiestry Leopoldinum

Polecamy najciekawsze koncerty, jakie od października 2023 do czerwca 2024 zaplanowano w Narodowym Forum Muzyki. Zobaczcie, czego nie przegapić w nowym sezonie artystycznym. Wśród gwiazd są pianiści Bruce Liu, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2021, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, jazzowy saksofonista Charles Lloyd, który będzie we Wrocławiu świętował 85 urodziny i wiolonczelista Mischa Maisky.

Reklama

Inauguracja sezonu NFM Orkiestry Leopoldinum

To będzie wydarzenie nie tylko muzyczne (choć zabrzmi m.in. świetna „Suita Carmen” George'a Bizeta w opracowaniu Rodiona Szczedrina, czy Koncert skrzypcowy g-moll Maksa Brucha w opracowaniu na smyczki), ale również obsadowe.

Od sezonu 2023/2024 stery NFM Orkiestry Leopoldinum obejmuje Alexander Sitkovetsky, skrzypek i dyrygent, który poprowadzi koncert 7 października o 18.00 w sali głównej i będzie również solistą w utworze Brucha. Sitkovetsky jest wnukiem rosyjskiej pianistki Belli Dawidowicz, zwyciężczyni (wspólnie z Heleną Czerny-Stefańską) Konkursu Chopinowskiego w 1949 roku.

Uczył się w słynnej szkole Yehudiego Menuhina w Londynie, gdzie mieszka od lat 90. Zasłynął m.in. świetnym nagraniem Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika. Jako Rosjanin, choć od lat mieszkający za granicą, otwarcie krytykuje napaść Rosji na Ukrainę. 

   

Paleczny gra Chopina

Piotra Palecznego, laureata III nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1970, przedstawiać polskiej publiczności nie trzeba.

Uznany polski pianista od lat prowadzi udane życie koncertowe, jest także jurorem najważniejszych międzynarodowych konkursów i dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju.

W programie koncertu 10 listopada o 19.00 w sali głównej znajdzie się wykonanie I Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Macieja Tomasiewicza. Tego wieczoru posłuchamy także m.in. Suity z baletu „Pan Twardowski” Ludomira Różyckiego.  

Znakomici organiści w NFM

Najpierw, 24 listopada o 19.00 w sali głównej wybitny francuski organista i kompozytor Thierry Escaich, którego kariera trwa nieprzerwanie od lat, a utwory znalazły się w repertuarze najwybitniejszych organistów XX i XXI wieku. Podczas wieczoru, wspólnie z NFM Filharmonią Wrocławską zagra własny I Koncert organowy, wykona też (tym razem solo) improwizację francuskiego kompozytora Charlesa Tournemire na temat Te Deum. 

Z kolei Władysław Szymański, polski organista wystąpi 20 grudnia o 19.30 w sali głównej z imponującym programem. Usłyszymy zarówno całą V Symfonię organową f-moll Charlesa-Marii Widora ze słynną popisową Toccatą w finale oraz m.in. „Livre de Noëls” Alexandre'a Guilmanta. 

Niesamowity Jazztopad z wielkimi gwiazdami

To będzie wyjątkowa, pod względem obecności wielkich gwiazd, edycja Jazztopadu. Już 17 listopada o 19.00 w sali głównej wieczór pamięci Wayne'a Shortera, wybitnego saksofonisty, który występował we Wrocławiu i ma też swoją specjalną tablicę przed NFM-em.

W hołdzie dla Shortera wystąpią m.in. fantastyczna wokalistka Esperanza Spalding, saksofonista Ravi Coltrane, czy pianista John Patitucci, a że wieczór będzie symfoniczny artystom towarzyszyć będzie NFM Filharmonia Wrocławska.

Z kolei 26 listopada o 19.00 w sali głównej 85. urodziny Charlesa Llloyda (obchodził je w marcu, ale saksofonista amerykański będzie miał też wrocławskie). Razem ze swoim teamem (zagra łącznie czterech muzyków) wykona specjalny program. Być może znajdzie się w nim utwór napisany niegdyś na zamówienie Jazztopadu. 

Alena Baeva gra Mendelssohna

Znakomita urodzona w Kirgistanie, a obecnie luksemburska skrzypaczka jest triumfatorką XII Konkursu im. Wieniawskiego (2001), ale też wielu innych znakomitych konkursów, m.in. im. Paganiniego.

Jej gra zachwyca, znakomicie wykonuje też polską muzykę (nagrała m.in. II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego). Podczas koncertu 20 stycznia 2024 o 18.00 w sali głównej wykona, wspólnie z NFM Orkiestrą Leopoldinum, Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego z opracowaniu Richarda Tognettiego. Ponadto tego wieczoru Serenada C-dur Mieczysława Karłowicza.  

Bruce Liu dwukrotnie w Narodowym Forum Muzyki

Kanadyjski pianista pochodzenia chińskiego, niekwestionowany zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2021 roku, 25 stycznia o 19.00 w sali głównej zagra fortepianowy recital. I, szczęśliwie, nie będzie to tylko Chopinowski program (zabrzmi III Sonata h-moll), bo Liu udowadnia, że jest wszechstronnym artystą.

Posłuchamy m.in. Sonaty fortepianowej h-moll Josepha Haydna, czy wirtuozowskich „Réminiscences de Don Juan” Franciszka Liszta. Natomiast dzień później, 26 stycznia o 19.00 w sali głównej, wspólnie z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Pascala Rophé, Bruce Liu zagra II Koncert fortepianowy B-dur Ludwiga van Beethovena. Hitem po przerwie (już bez udziału pianisty, rzecz jasna) będzie przepiękna V Symfonia Gustava Mahlera.   

Akademia Francuska, czyli muzyka dawna w NFM

Organizowanie akademii, czyli cyklu koncertów i spotkań wokół kultury muzycznej wybranego kraju, stało się zwyczajem w Narodowym Forum Muzyki. Dotychczas mieliśmy już m.in. akademię włoską, niemiecką, a teraz pora na francuską (28.02-3.03.2023).

W czwartek 29 lutego o 19.00 w sali czerwonej formacja barokowa Capriccio Stravagante i utwory francuskich mistrzów – Marina Marais oraz nadwornego kompozytora Ludwika XIV – Jeana-Baptosty Lully'ego, zaś 3 marca o 18.00 w sali głównej wyjątkowy wieczór – rekonstrukcja oprawy muzycznej nabożeństwa żałobnego upamiętniającego klawesynistę i kompozytora Jeana-Philippe'a Rameau pod dyrekcją Skipa Sempe i z udziałem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej oraz solistów.    

Ewa Pobłocka gra „Das Woltemperierte Klavier” Bacha

Znakomita pianistka z tym programem wystąpiła już m.in. w londyńskiej Wigmore Hall, nagrała też obydwa tomy wielkiego zbioru Das Wohltemperierte Klavier (brytyjski „Gramophone” zaliczył jej nagranie do grona pięćdziesięciu najwybitniejszych interpretacji WTK w historii).

„Das Wohltemperierte Klavier” to nie tylko muzyczny utwór, to muzyczna rozprawa, której przedmiotem są wszystkie 24 tonacje. Przeznaczony został na dowolny instrument klawiszowy (np. klawesyn, fortepian), a na każdą tonację przypada preludium i następująca po nim fuga, wszystkie ułożone w kolejności chromatycznej. Recital Ewy Pobłockiej 4 kwietnia o 19.00 w sali kameralnej

Cztery Pory Roku przekomponowane

Nie znacie tej wersji evergreena Antonia Vivaldiego? Te zaległości trzeba koniecznie nadrobić. bo Max Richter postanowił delikatnie zaingerować w Cztery pory roku i nadać im bardziej „współczesny” charakter (momentami nawet w stylu muzyki pop), ale z pełnym szacunkiem dla Vivaldiego i zachowując najważniejsze i najpiękniejsze cechy stylu.

Nagranie tej wersji zdobyło szczyty klasycznych list przebojów w 22 krajach, stając się bestesellerem także w segmencie cyfrowym, wygenerowało 450 millionów streamów (w tym 110 millionów streamów samego tylko utworu „Spring 1”) i pomogło kompozytorowi przekroczyć liczbę 3 miliardów streamów różnych utworów z wcześniejszych etapów twórczości Maxa Richtera. W piątek 19 kwietnia o 19.00 w sali głównej zagra je NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Aleksandra Sitkovetsky'ego. Podczas koncertu jeszcze Adagio na smyczki Samuela Barbera. 

Mischa Maisky z Leopoldinum

Jeden z najwybitniejszych żyjących wiolonczelistów świata, Rosjanin Mischa Maisky przyjedzie do Wrocławia na zaproszenie NFM Leopoldinum. Zagra 15 czerwca o 18.00 w sali głównej z zespołem „Kol Nidrei” Maksa Brucha oraz Sonatę arpeggione a-moll Schuberta w opracowaniu na wiolonczelę i smyczki. Ponadto w programie przepiękne Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl