wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Narodowe Forum Muzyki poleca koncerty 9-11 grudnia. Wystąpią gwiazdy
Na zdjęciu Maestra Marta Gardolińska fot. Bartek Barczyk/archiwum NFM
Na zdjęciu Maestra Marta Gardolińska

Narodowe Forum Muzyki poleca koncerty 9 i 11 grudnia. Gwiazdą pierwszego z wieczorów będzie Marta Gardolińska, jedna z najbardziej wybijających się ostatnio w świecie polskich dyrygentek. Podczas drugiego wieczoru zabrzmi muzyka amerykańskich kompozytorów.

Reklama

Wykład i koncert Maestry (9 grudnia, piątek)

godz. 17.15, Muzyka i emocje – wykład prof. Jana Hartmana 

 
„Zwykle sądzimy, że najważniejsze w muzyce jest „wyrażanie i przekazywanie emocji”. Ale czy zawsze i czy na pewno? Czy chcielibyśmy zbierać się w sali koncertowej po prostu, aby dowiedzieć się, co czuł przed dwustu laty kompozytor, komponując symfonię, albo skrzypek za pulpitem, który ją wraz z zespołem wykonuje? W wykładzie zajmę się miejscem nastrojów i stanów emocjonalnych w złożonym zjawisku, jakim jest tworzenie, wykonywanie i słuchanie muzyki” – pisze prof. dr hab. Jan Hartman.
 
Urodzony w 1967 r. we Wrocławiu jest profesorem filozofii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest filozofem, etykiem i bioetykiem, a ponadto publicystą (m.in. stałym felietonistą „Polityki”). Wydał ponad dwadzieścia książek, a w ostatnich latach ukazały się: „Etyka! Poradnik dla grzeszników”, „Polityka. Władza i nadzieja” oraz „Etyka życia codziennego”. Na temat filozofii muzyki pisał ostatnio na portalu Meakultura.
 
Po wykładzie profesor będzie podpisywał swoją najnowszą książkę „Etyka życia codziennego” w foyer NFM, przy księgarni Niskie Łąki.
 

godz. 19.00, Koncert Czar lata

Główne role odegrają w nim kobiety – kompozytorka, dyrygentka i śpiewaczka.
 
Orkiestrę NFM Filharmonię Wrocławską po raz pierwszy poprowadzi wybitna dyrygentka młodego pokolenia Marta Gardolińska, która od zeszłego roku pełni funkcję dyrektorki muzycznej Opéra national de Lorraine, a w tym sezonie artystycznym została pierwszym dyrygentem gościnnym Orquestra Simfónica de Barcelona.
Koncert rozpoczną dźwięki efektownej „Uwertury na orkiestrę symfoniczną”, pióra jednej z największych polskich kompozytorek i znamienitej skrzypaczki Grażyny Bacewicz.
 
Tego wieczoru zabrzmi również dzieło Richarda Wagnera „Fünf Gedichte für eine Frauenstimme”, które stanowi zbiór pięciu pieśni do tekstów Mathilde Wesendonck – pisarki będącej muzą kompozytora. Partię mezzosopranu wykona Agnieszka Rehlis, śpiewaczka, która święci triumfy na scenach operowych Europy. Jej bogaty repertuar operowy i koncertowy sprawia, że artystka doskonale czuje się zarówno na scenie, jak i na estradzie. 

Koncert (11 grudnia, niedziela, godz. 18.00)  

Głos Ameryki
 
Samuel Barber, Leonard Bernstein i Steve Reich – to jedni z największych kompozytorów w dwudziestowiecznych Stanach Zjednoczonych. Artyści, pod dyrekcją Lionela Sowa, przemówią tego wieczoru muzycznym głosem Ameryki, przybliżając m.in. dzieła tych właśnie legendarnych kompozytorów. 
 
Koncert rozpocznie dzieło amerykańskiego twórcy i krytyka muzycznego Virgila Thomsona – Seven Choruses from the „Medea” of Euripides z 1934 roku. W składającej się z siedmiu ogniw kompozycji Thomson doskonale operuje szlachetnym brzmieniem ludzkiego głosu, łącząc je zarazem z dźwiękami instrumentarium perkusyjnego. 
 
Twórczość Leonarda Bernsteina była tak różnorodna, jak jego sylwetka artystyczna – komponował muzykę symfoniczną, ale też filmową i teatralną. W 1955 roku stworzył oprawę dźwiękową do sztuki The Lark, odnoszącej się do postaci Joanny d’Arc. Artysta wyraźnie czerpał inspiracje z muzyki dawnej, czemu dał później wyraz, przekształcając partyturę w nowe dzieło – Missa brevis.
Podobny zabieg zastosował niewiele starszy od Bernsteina Samuel Barber. Za kanwę Agnus Dei, które zabrzmi tego wieczoru, posłużył materiał jego słynnego Adagia na smyczki, określanego często jako najsmutniejszy utwór w historii muzyki klasycznej.
Koncert zwieńczy „Eight Fragments from Shelley” George’a Antheila, amerykańskiego kompozytora i pianisty polskiego pochodzenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl