wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:32

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony 2024. Znamy nominacje

Poznaliśmy książki nominowane do dwóch nagród, jakie są wręczane podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Obydwie za najpiękniej wydane tomy – to Pióro Fredry (książki dla dorosłych czytelników) i Dobre Strony (książki dla młodych czytelników). Zwycięzców poznamy 5 grudnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym, a nagrodą będą statuetki i czek na 20 tys. zł, które należy spożytkować na wydanie kolejnej książki. Zobaczcie nominacje.

Reklama

Zgłoszone przez 22 wydawców 53 książki w konkursie Pióro Fredry i zgłoszone przez 11 wydawców 32 książki w konkursie Dobre Strony oceniało jury w składzie:

  • Anita Wincencjusz-Patyna z wrocławskiej ASP (jako przewodnicząca),
  • Grażyna Lange z warszawskiej ASP,
  • Janusz Górski z ASP Gdańsk,
  • Karolina Wiśniewska z wrocławskiej ASP
  • Andrzej Ociepa (były dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej).

– Świeże oko to pojęcie, które towarzyszyło każdemu z jurorów tworzących tegoroczny skład jury. Zwracamy uwagę na połączenia tradycyjnych zasad projektowania, przełamanie ich, proponowanie czegoś innego w zakresie samej oprawy, czy oklejki, ale też na konsekwencję, na to, że okładka zapowiada przygodę literacką, tekstową, spełnia się. To mogą być zdyscyplinowane, powściągliwe projekty, ale jeżeli odpowiadają tekstowi, któremu towarzyszą, to jest nasz ideał – tłumaczy Anita Wincencjusz-Patyna z wrocławskiej ASP, przewodnicząca jury. 

Nominacje do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2024

Zobaczcie najpiękniej przygotowane do publikacji i wydane książki dla dorosłych czytelników.

  • „Pomniejsze uczucia. O doświadczeniu azjoamerykańskości”; tekst: Cathy Park Hong; projekt graficzny serii i ilustracja na okładce: Kamil Rekosz, projekt typograficzny i skład: Karolina Korbut; Wydawnictwo Tajfuny

Książka nominowana za wyrafinowaną i oszczędną graficznie kulminację serii.

Dyskretny projekt okładki z obróconymi o 90 stopni tytuliarami, nawiązującymi do japońskiej sztuki syntezy wywodzącej się z tradycyjnej kaligrafii – jedynym elementem dekoracyjnym okładki jest subtelne tłoczenie niewielkich elementów graficznych.

  • „The Shadow Line. Michał Korta”, red. Marzena Daszewska, Paulina Orłowska-Bańdo; projekt graficzny: Michał Korta, Krzysiek Orłowski, Jakub Sowiński; Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury

Książka nominowana za świetny projekt znakomicie wyprodukowanej publikacji o sztuce. W tym wypadku bohaterem jest fotografia Michała Korty.

Książkę wyróżnia przemyślany dobór materiałów poligraficznych, surowa oszczędna okładka z czarnego kartonu barwionego w masie korespondująca z przekładką dzielącą część tekstową od ikonograficznej.

Pozostała część na szlachetnym papierze powlekanym. Uwagę zwraca naprzemienność reprodukcji o charakterze albumowym i drukowanych do spadu.

  • „Kolekcja kartograficzna Gwalberta Pawlikowskiego w zbiorach Ossolineum”, tekst: Żaklina Szynkiewicz, projekt okładki, stron tytułowych, opracowanie typograficzne: Łukasz Paluch / AnoMalia art studio; Wydawnictwo Ossolineum

Książka nominowana za oszczędny, ale funkcjonalny projekt, który pozwala wybrzmieć starym mapom. Za dbałość o dobór materiałów poligraficznych i rodzaj oprawy introligatorskiej.

  • „Człowiekowi na spotkanie”; „Mój Giovanni”; „Następnym razem pożar”; tekst: James Baldwin; projekt graficzny: Przemek Dębowski; wydawnictwo: Karakter

Książka nominowana za podniesienie sztuki projektowania książek na kolejny, coraz wyższy poziom. Za propozycję gruntownie przemyślanej serii i odwagę w przebudowie myślenia o okładce.

  • „Demon ruchu”, tekst: Stefan Grabiński, ilustracje: Rita Kaczmarska, projekt graficzny: Jacek Ambrożewski; wydawnictwo: Dwie Siostry

Książka nominowana za odwagę koncepcji i stworzenie atrakcyjnej alternatywy dla telefonu komórkowego. Piękne ilustracje.

Nominacje do Nagrody Edytorskiej Dobre Strony 2024

Zobaczcie najpiękniej przygotowane do publikacji i wydane książki dla młodszych czytelników.

  • „Cisza ma głos”; tekst: Monika Milewska, ilustracje: Kasia Walentynowicz, Wydawnictwo Widnokrąg

Książka nominowana za wielobarwne, dynamiczne, kredkowe ilustracje, spotykające się z bogactwem wyobraźni dziecięcej, choć warstwa wizualna jest antonimem bohatera książki.

  • „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”, tekst: Martyna Skibińska, ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka; Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka nominowana za pięknie zilustrowane, przekonujące materiałem wizualnym i wierną ikonografią architektury zaproszenie do strasznej wyprawy.

  • „Książka o górach”, tekst: Robb Maciąg, ilustracje: Patricija Bliuj-Stodulska, Wydawnictwo Agora

Książka nominowana za atrakcyjną prezentację świata wspinaczy wysokogórskich ukazującą piękno gór, a jednocześnie promującą bezpieczne zdobywanie szczytów.

  • „Książka o narkotykach. Nieporadnik”, tekst: Boguś Janiszewski, ilustracje: Max Skorwider, Wydawnictwo Agora

Książka nominowana za łobuzerską energię komiksowych ilustracji towarzyszących dogłębnej analizie tematu istotnego dla współczesnej młodzieży.

  • „O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką i inne bajki”, tekst: Tina Oziewicz, ilustracje: Monika Hanulak, wydawnictwo: Dwie Siostry

Książka nominowana za kameralną książkę, w której monochromatyczne – w skali szarości – ilustracje mogą stanowić dla młodego czytelnika przepustkę do krainy poezji i nieskrępowanej niczym fantazji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl