wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Poznaj laureatów i laureatkę wrocławskich nagród literackich Angelus i Silesius 2022
na zdjęciu Laureaci i nominowani nagród Silesius i Angelus 2022 Wrocławski Dom Literatury / Max Pflegel
na zdjęciu Laureaci i nominowani nagród Silesius i Angelus 2022

Edward Pasewicz, autor powieści „Pulverkopf”, laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nagrodę dla tłumacza odebrał Daniel Warmuz, zaś Nagroda Publiczności trafiła do rąk Jaroslava Rudiša za „Ostatnią podróż Winterberga”. Laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius został Krzysztof Siwczyk, za najlepszy debiut wyróżniono „Polski wrap” Marty Stachniałek. Silesiusa za całokształt twórczości odebrał poeta Marcin Sendecki.

Reklama

Gala wręczenia obydwu najważniejszych nagród literackich przyznawanych we Wrocławiu odbyła się w sobotę 15 października w Teatrze Muzycznym Capitol. Po raz trzeci Angelusa i Silesiusa przyznawano podczas jednej uroczystości.  

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus dla Edwarda Pasewicza

Laureatem wręczanej już po raz 17. nagrody prozatorskiej został Edward Pasewicz, autor książki „Pulverkopf” (Wydawnictwo Wielka Litera). Otrzymał statuetkę projektu Ewy Rossano oraz czek na 150 tys. zł, które odebrał z rąk wiceprezydenta Wrocławia Jakuba Mazura.

Zwycięskiego autora książki wybrało jury w składzie: Martin Pollack (przewodniczący), Wojciech Browarny, Kinga Dunin, Michał Nogaś, Mykoła Riabczuk, Justyna Sobolewska oraz Andrzej Zawada.

Autorzy książek zakwalifikowanych do finałowej siódemki (Alhierd Bacharewicz, Kapka Kassabova, Zoltán Mihály Nagy, Jaroslav Rudiš, Andrzej Stasiuk, Katarzyna Surmiak-Domańska) otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł jako wyróżnienie za nominację.

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem został w 2006 roku ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, w kolejnych latach laur odbierali także m.in. Austriak Martin Pollack (obecny przewodniczący jury), Węgier Péter Esterházy, Białorusinka Swietłana Aleksijewicz, Rumun Varujan Vosganian, Polak Maciej Płaza, Bułgar Georgi Gospodinow, Słoweniec Goran Vojnović, czy ostatnio Ukrainka Kateryna Babkina.

O Nagrodzie Angelus

Organizatorem i fundatorem nagrody jest Miasto Wrocław. Przyznawana jest ona corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Do każdej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zgłaszane są pierwsze wydania książek, które ukazały się w poprzednim roku, a ich autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej (Albani, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry).

Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej

Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus towarzyszy także Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej, poetki i dysydentki rosyjskiej, pierwszej przewodniczącej Nagrody Angelus. Laur przyznają czytelnicy w plebiscycie internetowym.

W tym roku zdecydowali się wyróżnić Jaroslava Rudiša za książkę „Ostatnia podróż Winterberga” w tłumaczeniu Małgorzaty Gralińskiej (Wydawnictwo Książkowe Klimaty).

Pisarz otrzymał zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu, której fundatorem jest Wrocławski Dom Literatury.

Nagroda za najlepszy przekład książki prozatorskiej

Laur (w wysokości 40 tys. zł) otrzymał Daniel Warmuz za przekład „Szatańskiego pomiotu” Zoltána Mihály Nagy'ego (Wydawnictwo Warsztaty Kultury).

Spotkanie z laureatem Angelusa 2022

W niedzielę 16 października o 12.00 do Klubu Proza będzie można przyjść na spotkanie z laureatem Angelusa, które odbędzie się podczas Bruno Schulz. Festiwal. Rozmawiać będzie Justyna Sobolewska.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius dla Krzysztofa Siwczyka i Marty Stachniałek

W kategorii „Książka roku” jury wybrało tom „Krematoria I. Krematoria II” Krzysztofa Siwczyka (Wydawnictwo Austeria). Statuetkę wykonaną przez Michała Staszczaka i czek na 50 tys. zł wręczył wiceprezydent Jakub Mazur.    

W kategorii „Debiut roku” zwycięzcą (statuetka i czek na 20 tys. zł) okazała się Marta Stachniałek za tom „Polski wrap” wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Autorka niedawno zmarła, nagrodę w jej imieniu odebrała matka, Aldona Stachniałek.

Ponadto autorki i autorzy wszystkich książek zakwalifikowanych do finału – tak jak w przypadku Angelusa – otrzymują po 5 tysięcy złotych.

O wyborze zwycięskich książek poetyckich zdecydowało jury w składzie – Piotr Śliwiński (przewodniczący), Monika Glosowitz, Tomasz Kunz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych, Paweł Próchniak.

Silesius za całokształt twórczości dla Marcina Sendeckiego

Nagrodę w wysokości 100 tys. zł,odebrał Marcin Sendecki.

Urodzony w 1967 roku od lat wymieniany jest jako jeden z najwybitniejszych poetów swego pokolenia. Debiutował w 1992 roku tomem „Z wysokości”. Za tomy „Trap”, „22”, „Pół” i „Farsz” był nominowany (w latach 2009, 2010, 2011 i 2012) do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, którą otrzymał w 2015 roku w kategorii Książka roku za tom „Przedmiar robót”. W 2017 został natomiast laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, gdzie doceniono jego kolejny tom „W”. W 2020 roku wydał tom „Do stu”.

Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, tak mówi o tegorocznym laureacie: „Nowoczesne podejście do języka poetyckiego, a zarazem dojrzałe odnajdywanie śladów własnych doświadczeń i rozterek w pisarstwie innych, czasami odległych w czasie autorów, doprowadziło Marcina Sendeckiego do stworzenia poezji oryginalnej, wymagającej od czytelnika ciągłego testowania nabytych przyzwyczajeń, estetycznie trudnej i absorbującej, intensywnej.

Wśród dotychczasowych laureatów Silesiusa za całokształt twórczości są m.in. Stanisław Barańczak (2009), Urszula Kozioł (2011), Marcin Świetlicki (2012), Krystyna Miłobędzka (2013)Julian Kornhauser (2016), Ewa Lipska (2019), czy Ryszard Krynicki (2021).

Spotkanie z laureatem Silesiusa 2022

W niedzielę 16 października w Klubie Proza o godz. 13.00 spotkanie z laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach Książka roku. Porozmawiają z nimi Monika Glosowitz i Piotr Śliwiński.

O Nagrodzie Silesius

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius została ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana jest od 2008 roku. Ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl