Historia Wrocławia w kilku cyklach
W tym roku czekają nas cztery cykle, w których przybliżona zostanie mniej znana wrocławska historia – od ważnych dla miasta postaci kobiecych, queerowej historii, po zwierzęta. Posty będziemy śledzić w kolejnych miesiącach na nowej stronie muzeum na Facebooku.
W marcu kontynuacja zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu #30wrocławianek, a każdego dnia miesiąca możemy oczekiwać postu poświęconego jednej wrocławiance. – Będą to kobiety żyjące w odmiennych czasach, naukowczynie, artystki, działaczki społeczne, polityczki, kobiety w różnym wieku o różnej pozycji społecznej, hetero i nieheteronormatywne – zapowiada Ewa Pluta, rzeczniczka muzeum, która podkreśla, że Muzeum Miejskie Wrocławia promuje lokalną herstorię bardzo świadomie. – Jako historycy wiemy, jak ważna była i jest rola kobiet w dziejach – dodaje.
Zwiedzaj za darmo muzea i inne atrakcje Wrocławia
W czerwcu cykl #queerstoriaWRO poświęcony queerowej historii Wrocławia, związanych z nią miejscach, ludziach i wydarzeniach. – Osoby nieheteronormatywne odegrały ważną role w dziejach Wrocławia, szczególnie w dwudziestoleciu międzywojennym i w latach po 1945 roku, niestety często są pomijane w historycznym dyskursie – ubolewa Ewa Pluta podkreślając, że najwyższa pora to zmienić.
W sierpniu kanikuła, czyli stricte wakacyjny cykl #antycznyWrocław, a z postów na FB dowiemy się, gdzie we Wrocławiu można spotkać antycznych bogów i boginie, a nawet starożytne świątynie. Idealny przewodnik po mieście dla tych, których intrygują antyczne inspiracje.
Jesienią (w październiku) ostatni z zaplanowanych cykli – #nasiprzyjaciele poświęcony słynnym wrocławskim zwierzętom, zarówno tym na pomnikach, obrazach i budynkach, w ogrodzie zoologicznym, jak i pupilom znanych wrocławian.
Wystawy w oddziałach Muzeum Miejskiego
Ekspozycja „Ewa Rossano – Opowieści” (do 16 kwietnia w Muzeum Teatru)
Wrocławska artystka zaprojektowała statuetki dla laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, ale wystawa to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć nie tylko jej rzeźby, także obrazy.
Przeczytajcie także: Wystawa Ewy Rossano w Muzeum Teatru
Wystawa „Lev Stern. Czas. Breslau. Wrocław” (do 13 marca w Muzeum Sztuki Medalierskiej w Pałacu Królewskim)
Urodzony w 1945 roku w Jenakijewem na terenie dzisiejszej Ukrainy Lev Stern jest architektem, rzeźbiarzem i malarzem, którego życie to wyjazdy i powroty do Wrocławia.
Tu jego rodzina, po wojennej tułaczce przez tereny ówczesnego ZSRR, osiedliła się w 1948 roku, aby jedenaście lat później w wyniku niesprzyjającej sytuacji politycznej, wraz z rodziną, wyemigrował do Izraela. Tam zrobił dyplom na politechnice w Hajfie (wydział architektury), potem przeniósł się do Jerozolimy, gdzie otworzył własne biuro architektoniczne i wykładał na Akademii Sztuk Pięknych Bezalei w Izraelu.
W 1984 roku wyjechał do Paryża, zakończył działalność architektoniczną i skupił się na rzeźbie oraz malarstwie, a w 2011 roku wrócił, już na stałe, do Wrocławia.
Wystawa „Zabytki z toru wodnego Szczecin – Świnoujście” w Muzeum Archeologicznym (od 16 marca do końca kwietnia)
Ekspozycję tworzą znaleziska wydobyte podczas modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin. To jedna z najważniejszych obecnie inwestycji prowadzonych na polskim wybrzeżu.
Wśród prezentowanych przedmiotów znajdują się m.in. średniowieczny miecz wraz z pochwą, silnik i fragmenty uzbrojenia, pokaźny zbiór starych kotwic. Wiele różnego rodzaju i typu uzbrojenia, w tym broń i osobiste wyposażenie żołnierzy.
Wśród eksponatów pamiętających czasy II wojny światowej na pewno należy wymienić wydobyte elementy niemieckiego pancernika kieszonkowego Lützow, zbombardowanego przez brytyjskie samoloty 16 kwietnia 1945 r. w Świnoujściu, w Kanale Piastowskim, m.in. bombami Tallboy. Jednak bez wątpienia największą atrakcją wystawy jest silnik bombowca B-17 zwanego „latającą fortecą”.
Wystawa „Scenografia. Najlepsze dyplomy” w Muzeum Teatru (od 28 kwietnia do 4 lipca)
Po raz pierwszy w historii polskiej scenografii odbędzie się konkurs na najlepszy dyplom, w którym udział wezmą akademie sztuki z Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Poznania. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Teatru.
Wystawa „BŁAŹNICE” w Muzeum Teatru (przełom maja i czerwca)
„Błaźnice” to okołoartystyczna inicjatywa Anny Zubrzycki i Fundacji Voices mająca na celu aktywizację kobiet. Swoją nazwę zawdzięcza publikacji Katarzyny Kułakowskiej pt. „Błaźnice. Kobiety kontrkultury teatralnej w Polsce”, ukazującej m.in. „fascynującą kobiecą twarz polskiego teatru poszukującego”.
Ideą projektu jest inicjowanie interdyscyplinarnego i międzypokoleniowego dialogu pomiędzy kobietami z różnych środowisk artystycznych. Kolejna odsłona projektu BŁAŻNICE, łączącego działania teatralne, warsztaty i koncerty, w tym roku odbędzie się pod hasłem przewodnim „Gość – Inność”.
Wystawa „Dali – Miró” Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim (lipiec – grudzień)
Prezentacja grafik dwóch artystów z półwyspu Iberyjskiego, którzy reprezentowali zupełnie odmienne formy i podejście do sztuki.
Wystawa „Szkło Młodych” (wrzesień 2022)
ONZ ustanowiła rok 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła, po 16 latach w murach Arsenału Miejskiego reaktywowana zostanie idea Szkła Młodych – wystawy, która w latach 90. miała miejsce cyklicznie.
Wystawa przedstawia szerszej publiczności najnowsze, artystyczne działania studentów, doktorantów i młodych absolwentów kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.