wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawa „Opowieści” rzeźbiarki Ewy Rossano od 7 stycznia w Muzeum Teatru
Rzeźby Ewy Rossano Mat. pras.
Rzeźby Ewy Rossano

Wystawa wrocławskiej artystki, której projektu statuetki otrzymują laureaci Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć nie tylko jej rzeźby, ale i obrazy.

Reklama

Autorka rzeźby „Kryształowej planety”

Artystka urodziła się w roku 1973 we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskała na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych, a z rzeźby – w Ecole Superieur des Art Decoratifs w Strasburgu. Wrocławianie na co dzień mogą podziwiać dwie jej rzeźby, przede wszystkim „Kryształową planetę”, która stoi u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego na wejściu do Dzielnicy Czterech Świątyń, oraz postać Angelusa Silesiusa na dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przy ul. Szewskiej 37.

Ewa Rossano - co mówi o sobie?

– Moje palce są szybsze i bardziej zwinne niż słowa. Są w stanie wyrazić lepiej to, czego nie potrafię sformułować mową.

I dodaje, że dzięki wybranym przez nią technikom każda z rzeźb tworzona jest w jednym, jedynym egzemplarzu. Nie jest powielana ani numerowana. Jest unikatem.

– Prace nad nowym obiektem zaczynam zawsze od kryształu. Nawet, jeśli ma to być tylko fragment przyszłej rzeźby. Kryształ to dla mnie echo kruchości, która w nas drzemie. Reprezentuje naszą duchową stronę. Kryształ przepuszcza światło i pozwala odkryć jego wewnętrzne piękno” – tłumaczy artystka.

Rzeźby Ewy Rossano

Ewa Rossano - znana na świecie

Ewa Rossano swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Francji, Czechach, Anglii, Szwajcarii i Izraelu. Artystka podejmuje temat ludzkiego ciała, sięgając do tradycji dziejów sztuki i interpretuje ją po swojemu. W jej twórczości dominują emocje i intuicja – to przez ciało człowiek doświadcza życia, cierpienia, ograniczeń, przyjemności i śmierci.W kompozycjach łączy brąz i szkło.

Te materiały o krańcowo odmiennych właściwościach tworzą w pracach Ewy Rossano harmonijną całość, przezwyciężają sprzeczności i dwoistość egzystencji – życia i śmierci, ciała i ducha, siły i kruchości, radości i cierpienia.

Wystawa Ewa Rosano. Opowieści

Wystawa Ewa Rosano. Opowieści

Wystawa
Termin od 7 stycznia 2022 11:00 do 22 kwietnia 2022 17:00

Miejsce Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

Zobacz

Wystawa Ewy Rossano - pierwszy raz we Wrocławiu

Ekspozycja w Muzeum Teatru (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia) przy pl. Wolności 7a będzie pierwszym tak dużym pokazem prac artystki we Wrocławiu. Zaprezentowanych zostanie na niej kilkadziesiąt rzeźb oraz obrazy. Będzie je można podziwiać od 7.01 do 24.04 od śr. do sb. w godz. 11-17, a w nd. od 10 do 18. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy – 10 zł. Szczegóły na muzeum.miejskie.wroclaw.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl