Zwycięski film jury (w składzie Jagna Dobesz, Tomasz Kizny i Joanna Kuciel-Frydryszak) wybrało spośród dwunastki startującej w Konkursie Głównym. Festiwal Millennium Docs Against Gravity trwa we Wrocławiu od 9 do 18 maja w Kinie DCF.
Grand Prix Festiwalu dla „Coexistence, My Ass!”
Film Amber Fares opowiada o Noam Shuster Eliassi, która potrafi z humorem podejść do każdej sytuacji. Mimo żydowskiego pochodzenia biegle mówi po arabsku, a jej najlepszą koleżanką jest Palestynka Ranin, z którą zna się z piaskownicy.
Noam to aktywistka na rzecz pokojowego współistnienia dwóch narodów oraz delegatka do ONZ, ale też stand-uperka. I właśnie w humorze znajduje skuteczną broń i aktywne narzędzie do przełamywania barier.
Gdy wybuchają demonstracje przeciw rządom Netanjahu, Noam przyłącza się do nich ze swoim hasłem – nie ma demokracji bez Palestyńczyków. Tragiczne wydarzenia z października 2023 roku stawiają przed nią jednak nowe wyzwania.
Jury 22. edycji Millennium Docs Against Gravity doceniło dokument:
- za siłę emocjonalną, aktualność i dojrzałość formalną oraz mistrzowskie przedstawienie portretu Noam Shuster-Eliassi, aktywistki i artystki działającej na rzecz pojednania i pokojowego współistnienia Palestyńczyków i Żydów.
- za uniwersalizm – w czasach, gdy społeczeństwa na całym świecie coraz silniej dzielą się ze względu na religię, pochodzenie, poglądy polityczne i społeczne, a marzenie o pokojowym współistnieniu ze współobywatelami we własnym kraju staje się coraz trudniejsze do zrealizowania.
- za to, że porusza do głębi, nie daje ukojenia – zostawia widza z potrzebą działania i pytaniem o granice naszej odpowiedzialności.
Film „Coexistence, My Ass!” obejrzymy w Kinie DCF w niedzielę 18 maja o 18.30. Bilety dostępne są na mdag.pl oraz w kasach i na stronie internetowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego.
Wyróżnienie Festiwalu dla „Pan Nikt kontra Putin”
Główny bohater filmu w reżyserii Davida Borensteina i Pashy Talankina to zarazem współreżyser. Pasza jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Lubi Karabasz z jego sowieckimi budynkami i oddaleniem od metropolii. Przede wszystkim jednak ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz.
Wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin wprowadza patriotyczną politykę, która skutkuje militaryzacją szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka.
Najbardziej poruszające w tym filmie są reakcje nastolatków na nową sytuację. Pasza zdaje sobie sprawę, że sytuacja dookoła niego się zagęszcza. Po zakończeniu roku szkolnego nic już go w Karabaszu nie trzyma.
Jury 22. edycji Millennium Docs Against Gravity wyróżniło twórców filmu za pełen autentyzmu dokument, w którym Pasza Talankin kreśli czuły portret swojego otoczenia na głębokiej rosyjskiej prowincji, wikłanego w militarne szaleństwo reżimu Putina. Za pokazanie niezwykłej historii, która jest przykładem niebywałej odwagi oraz zapłacenia wielkiej ceny za zaangażowanie i sprzeciw wobec autorytarnej władzy.