Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2025 rozpocznie się w środę 28 maja, a zakończy w niedzielę 1 czerwca.
Większość wydarzeń odbędzie się w Klubie PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro), ale także w Starym Klasztorze (ul. Purkyniego 1).
Na wszystkie wydarzenia (poza tymi, które są oznaczone w programie jako wydarzenia specjalne) wstęp wolny. Wiele z nich będzie transmitowanych na żywo, na stronie MFK, na Facebooku.
Festiwal Kryminału istnieje w Polsce już od 2004 roku, a od 2009 roku stał się imprezą Miasta Wrocław i zmienił nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Jego głównym wydarzeniem jest wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej roku.Organizatorzy wydarzenia
Goście z zagranicy: autorzy bestsellerów
W tym roku z uczestnikami wydarzenia spotkają się hiszpański pisarz Juan Gómez-Jurado, autor cyklu Reina Roja, który odbierze we Wrocławiu Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, oraz brytyjska pisarka Janice Hallett, autorka „Zrzutki Haywardów”.
Spotkania na temat nowości
Podczas festiwalu spotkamy się również z autorami książkowych premier. Gośćmi będą:
- Wojciech Chmielarz
- Beata i Eugeniusz Dębscy
- Robert Małecki
- Maciej Siembieda,
- Marek Stelar,
- Maciej Szaszkiewicz,
- Maria Mazurek.
Dyskusje na tematy związane z literaturą kryminalną
Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Igor Brejdygant i Robert Małecki porozmawiają o ekranizacjach kryminałów, Agnieszka Graca, Anna Kańtoch i Ewa Przydryga zastanowią się, czy zbrodnia ma płeć, a Izabela Janiszewska, Magdalena Majcher i Małgorzata Węglarz podyskutują o tabu w kryminale i dzieciach jako ofiarach.
Wykłady
Uczestnicy festiwalu mogą jak co roku liczyć również na wykłady. Tym razem Michał Kuzborski opowie o kryminalnym selfpublishingu, Maciej Klimarczyk wyjaśni, czy warto bać się narcyzów i psychopatów, Jarosław Szczyżowski odpowie na pytanie, czy istnieje mroczna strona gór, a Anna Marchewka zastanowi się nad mniejszościami w kryminale.
Atrakcje dla najmłodszych
Organizatorzy festiwalu przygotowali także atrakcje dla najmłodszych: kryminalną grę dla dzieci „Tajemnica zaginionego kota” oraz (równie kryminalne) warsztaty dla dzieci z Tomaszem Duszyńskim.
Nagroda Wielkiego Kalibru i nie tylko
Gwóźdź programu: wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną ubiegłego roku. Zwycięzcą zostanie jeden z finalistów.
- Jakub Ćwiek, „Sues Dei”(Wydawnictwo Pulp Books)
- Tomasz Duszyński, „Człowiek bez przyszłości” (Wydawnictwo SQN)
- Weronika Mathia, „Szept”(Wydawnictwo Czwarta Strona)
- Jędrzej Pasierski, „Kły”(Wydawnictwo Czarne)
- Jędrzej Pasierski, „Źródło”(Wydawnictwo Czarne)
- Maciej Rożen, „Zła krew”(Wydawnictwo Znak)
- Joanna Ufnalska, „Psy gończe”(Wydawnictwo Pulp Books)
Wręczona zostanie również Nagroda Czytelników i Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej.
Ze wszystkimi finalistami będzie można porozmawiać podczas jednego ze spotkań, natomiast już po uroczystym wręczeniu nagród odbędzie się rozmowa z laureatami.
Dotychczasowi laureaci Nagrody Wielkiego Kalibru
W poprzednich latach laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru zostali: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj (dwukrotnie), Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński, Wojciech Chmielarz, Jakub Szamałek, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Jędrzej Pasierski, Anna Kańtoch, Grzegorz Dziedzic, Marek Stelar i Agnieszka Graca.
Strony, na które warto zajrzeć
Organizatorzy festiwalu zapraszają na festiwalowe strony:
- Strona festiwalu
- Program festiwalu (można go znaleźć także w załączniku)
- Fanpage na Facebooku
- Plebiscyt Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (głosowanie trwa!)