wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Międzynarodowy Dzień Teatru. Zobaczcie, co obejrzeć online

W tym roku obchodzony po raz 59. i z pewnością wyjątkowy, bo widzowie nie mogą wspólnie usiąść w teatralnej przestrzeni, by zobaczyć spektakl o nim podyskutować. Alternatywą są propozycje teatrów w sieci. Polecamy Wam te wrocławskie.

Reklama

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny” (1957, Paryż). Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony co roku przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

W tym roku o specjalne orędzie poproszono Pakistańczyka Szahida Nadima.

Reżyser i twórca Grupy Teatralnej Adźoka pisze w nim m.in., że teatr ma do spełnienia rolę, szlachetną rolę mobilizowania ludzkości, aby przestała osuwać się w otchłań. „Teatr ma zdolność wyniesienia sceny, przestrzeni, w której odbywa się spektakl, w sferę świętości. Musimy uzupełnić naszą duchową siłę; musimy zwalczać apatię, bezwład, pesymizm, chciwość i brak poszanowania dla świata, w którym żyjemy, dla planety, która jest naszym domem”.

Przeczytajcie piękne orędzie Szahida Nadima z Pakistanu na Międzynarodowy Dzień Teatru.

Propozycje online wrocławskich teatrów

Wrocławski Teatr Lalek

WTL zaprasza na inaugurację nowego cyklu online „Rodzinne niedziele z WTL-em”, przygotowanego specjalnie na czas kwarantanny. W wybrane niedziele na stronie teatru będzie można nieodpłatnie obejrzeć jeden ze spektakli. Na pierwszy ogień – 29 marca o 15.00 nagradzana sztuka „SAM czyli przygotowanie do życia w rodzinie” w reżyserii Jakuba Krofty z piękna główną rolą Grzegorza Mazonia, który skomponował też muzykę (i gra ją w spektaklu). 

Teatr Ad Spectatores

  • Na kanale youtube udostępnia komedię „Kwarantanna”, którą zespół nakręcił w 2015 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Premierowy pokaz odbył się w teatrze, a potem o filmie zaginął słuch. Tymczasem akcja jest wyjątkowo aktualna – bo rozgrywa się w 1963 roku, kiedy we Wrocławiu szalała epidemia ospy, a bohaterem jest dziennikarz Polskiej Kroniki Filmowej realizujący reportaż o Służbie Bezpieczeństwa.

„Chcąc być razem z wami w tych trudnych dniach, chcąc przynieść odrobinę uśmiechu i ukojenia oddaje wam, Drodzy Widzowie, nasz film. Usiądźcie wygodnie w fotelach, wirtualnie zaproście znajomych i przyjaciół, odpalcie youtuba i bądźcie razem z nami uczestnikami premiery internetowej naszego filmu” – zachęca Maciej Masztalski, reżyser, a a jednocześnie szef Ad Spectatores.

Opera Wrocławska

Na kanale youtube Opera Wrocławska udostępnia bezpłatnie swoje spektakle.

  • Obejrzymy na razie „Kopciuszka” mistrza opery buffy Gioacchina Rossiniego w reżyserii Iriny Brook i pod batutą Matteo Pagliariego. Spektakl, jak zapowiada opera, zachwyci inteligencją, humorem, muzykalnością, kapitalną grą aktorską śpiewaków, a także wirtuozerią orkiestry. 
  • Dla dzieci jest „Pchła szachrajka” w wersji operowej. Pełna humoru opowieść oczaruje nie tylko najmłodszych. Spektakl do muzyki Macieja Małeckiego w reżyserii Anny Seniuk. I, uwaga, wątek wrocławski, bo Pchła w swoich podróżach odwiedziła także stolicę Dolnego Śląska!
  • Dla fanów baletu jest „Wieczór polski”, baletowy hołd złożony twórcom muzyki polskiej. Autor, Emil Wesołowski, oparł swą choreografię o Koncert f-moll op. 21 F.Chopina. To niecodzienne połączenie współczesnego tańca z romantyczną partyturą koncertu.

Teatr Muzyczny Capitol

  • Na profilu FB uwalnia dla widzów online rozmaite rarytasy. W Międzynarodowy Dzień Teatru – Koncert Galowy „...rewolucyjna!” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz sprzed 10 lat, który miał premierę podczas 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. W obsadzie m.in. Marta Stebnicka, Dorota Pomykała, Ewa Ziętek, Tomasz Kot, Wojciech Mecwaldowski, Mirosław Zbrojewicz. „…rewolucyjna!” dostępna będzie przez tydzień, do 2 kwietnia.
  • Cały czas dostępny jest spektakl „Śmierdź w górach” w reżyserii Konrada Imieli i Cezarego Studniaka – „skamerowany” w 2008 r. z dawką absurdu, uśmiechu, humoru – niezbędną nie tylko teraz.

Wrocławski Teatr Współczesny

  • Udostępnia na FB m.in. link do spektaklu Jana Klaty „Transfer”W głośnym przedstawieniu (premiera w 2006 roku) dawni i dzisiejsi wrocławianie opowiadają o swoich losach wplecionych w historię powojennych wypędzeń. Mateusz Demski pisał o „Transferze”, że to żywe archiwum; powodująca niepohamowane drżenie opowieść o losach wojennych i powojennych Polaków oraz Niemców (..) którzy tracą w oczach Klaty narodowość, jawią się po prostu jako ludzie, którzy po latach milczenia dzielą się osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat życia w czasach przygniatających, bolesnych, nieludzkich.

Wrocławski Teatr Pantomimy

  • W weekend 3, 4 i 5 kwietnia teatr udostępni na swoim kanale na YouTube przedstawienie „Pustka. Pustynia. Nic.” w reżyserii Leszka Bzdyla. – Gramy zgodnie z planem, z tą różnicą, że spotykamy się przed monitorami – zapowiada zespół. Nagranie dostępne będzie w weekend 3-5 kwietnia od godz. 19:00. Link do rejestracji przedstawienia zespół wrzuci do tego wydarzenia, na stronę www teatru oraz na kanały społecznościowe.

Wrocławski Teatr Komedia

  • Z niespodzianką dla widzów. – W związku z dużą ilością zapytań i próśb o udostępnienie naszych spektakli, wrzucamy prawdziwą perełkę – archiwalne, 8-minutowe nagranie spektaklu „Pomoc domowa” w technolgii VR. Wybierzcie swoją kamerę i oglądajcie – zachęca zespół WTK.

zdjęcie główne: Zespół Baletu Opery Wrocławskiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl