wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. MIASTOmovie. Festiwal filmów o mieście i architekturze w Nowych Horyzontach [PROGRAM]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu w tle kamienica, a pierwszym planie porastające bujnie chaszcze fot. mat. pras.
Na zdjęciu w tle kamienica, a pierwszym planie porastające bujnie chaszcze

Jak powinno wyglądać miasto, w którym dobrze żyje się mieszkańcom, jak projektować osiedla, aby nie zachwycali się nimi tylko architekci, jak funkcjonują kooperatywy mieszkaniowe, ale też jak żyją Ukraińcy w czasie, gdy ich miasta wymagają odbudowy i jak Kazachowie ze swojej stolicy Astany zrobili prawdziwą metropolię. To tematy tegorocznej edycji festiwalu MIASTOmovie. Od 27 września m.in. w Kinie Nowe Horyzonty dokumenty i dyskusje. Program.

Reklama

MIASTOmovie 2023 – festiwalowe filmy do obejrzenia 

11. edycja festiwalu ma motto „Niedoskonałości” otworzy

27 września (środa), godz. 18.00, film „Robin Hood Gardens”

Thomas Beyer i Adrian Dorschner nakręcili dokument poświęcony jednemu z najbardziej kontrowersyjnych założeń mieszkalnych w Wielkiej Brytanii – to Robin Hood Gardens, londyńskie osiedle, które pod koniec lat 60. XX wieku zaprojektował duet Alison i Peter Smithson. Wizjonerski projekt miał dla architektonicznej pary stanowić dzieło życia, ale stał się utrapieniem, gdy okazało się, że niezrozumiała dla użytkowników brutalistyczna przestrzeń w efekcie zaniedbań popada w ruinę.

28 września (czwartek), godz. 19.00, film „Bela Vista. Wyspa zamieszkana”

Film Ruia Gonçalvesa Rufino nakręcony w Porto, gdzie autor pokazuje charakterystyczną dla tego miasta typową robotniczą zabudowę mieszkaniową – wyspy, czyli ilhas. Dokumentuje proces rewitalizacji jednego z takich, podupadłych dziś, osiedli i wskazuje, czego możemy się od nich nauczyć.

29 września (piątek), godz. 19.00, „Natura Urbana. Nieużytki Berlina”

Bardzo ciekawy dokument Matthew Gandy’ego, w którym reżyser odkrywa „czwartą przyrodę”, czyli niezwykłą roślinność Berlina. Przez lata przejmowała powojenne luki w zabudowie, dziś można wejść w prawdziwe chaszcze i gąszcz w stolicy Niemiec.

30 września (sobota), godz. 16.00, „Nowa stolica” 

Reżyser Maxim Pozdrovkin śledzi powstawanie Astany, kazachskiej stolicy, w której realizowane jest marzenie o przemianie niegościnnego stepu w światowej klasy metropolię za sprawą zaproszonych do tej realizacji najsłynniejszych architektów z całego świata (m.in. Normana Fostera).

30 września (sobota), godz. 18.30, „W Ukrainie”

Nowy dokument Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego – przejmujący raport z ogarniętej wojną Ukrainy, portret kraju, w którym życie pośród ruin staje się nową normalnością. 

1 października (niedziela), godz. 15.00, „Surowiec, z którego wyrabia się sny”

Dokument w reżyserii Michaela Riepera i Lotte Schreiber portretuje sześć austriackich projektów mieszkaniowych, inicjowanych od lat 70. do dziś, pozwalających przyjrzeć się alternatywnym do deweloperskiego modelom zamieszkiwania wspólnej przestrzeni.

1 października (niedziela), godz. 18.00, „Kochałam tam mieszkać”

Produkcja Régisa Saudera, której narrację porządkują cytaty z tekstów Annie Ernaux, ostatniej noblistki w dziedzinie literatury. Reżyser zabiera widzów na podparyskie przedmieścia, do Cergy (gdzie Ernaux mieszkała), by pokazać oswojenie postmodernistycznego osiedla, którego wszyscy mieszkańcy są wciąż jego „nowymi mieszkańcami”. 

MIASTOmovie 2023 – spacery po Wrocławiu

Trasy przygotowanych na tę edycję spacery będą, nietypowo, prowadzić nie po ulicach i placach, ale po wnętrzach wrocławskich budynków. Zapisy na spacery warto zrobić odpowiednio wcześniej na stronie MIASTOmovie.

30 września (sobota), godz. 10.30, Hala Targowa

Przewodnik Filip Kucharczyk, który od ponad 10 lat prowadzi kawiarnię Cafe Targowa, opowie, jakie są niedoskonałości dobrze znanej mieszkańcom i mieszkankom Wrocławia Hali Targowej. Od kilku lat to wyjątkowe miejsce jest obowiązkowym punktem turystycznych wycieczek po mieście, jednocześnie jednak coraz więcej stoisk i lokali traci najemców i zamyka swe podwoje. Reguły wolnego rynku, popandemiczne i inflacyjne czasy nie są dla Hali łaskawe. 

1 października (niedziela), godz. 10.30, Dom Socjalny im. Piotra Kropotkina

Odwiedziny w największym wrocławskim skłocie (zbiórka uczestników spaceru na przystanku MPK „Tramwajowa” – pod kawiarnią WUWA). Pełni funkcję mieszkalną, ale jest także miejscem wielu działań społecznych i kulturalnych, ośrodkiem wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności, ogrodem społecznościowym czy udostępnia mieszkania interwencyjne dla Kultury Równości. Jak wygląda budynek od środka? Czy skłot jest miejscem bez zasad? Dlaczego jego mieszkańcy i mieszkanki nie zamierzają brać kredytu na własne mieszkanie? Czy zajmą nasze mieszkanie, gdy wyjedziemy na wakacje? O tym wszystkim będzie można porozmawiać podczas spaceru.

MIASTOmovie 2023 – wybrane spotkania

Program wszystkich spotkań znajdziecie na stronie MIASTOmovie

29 września (piątek), godz. 17.00, OP ENHEIM

Spotkanie z Brytyjczykiem Paulem Scratonem, autorem reportażu drogi – „Dookoła. Pieszo po obrzeżach Berlina” (Wydawnictwo Czarne). To gratka dla miłośników Berlina, bo odkryją o wiele mniej znaną stronę miasta, ale też okazja do porozmawiania o specyfice obrzeżnych obszarów dużych miast.

Zofia Piotrowska w rozmowie skupi się na uniwersalnych elementach tzw. „skrajobrazu”, które mają swoją obecność zarówno w polskich, jak i niemieckich miastach. Przestrzenie z założenia niedoskonałe, niezaopiekowane, skazane na nonszalanckie traktowanie ze względu na swój mało atrakcyjny dla wielu charakter cechuje jednak poetyka.

Ulokowane na granicy miasta i podmiasta – czy to magazyny, centra handlowe, cmentarze, wysypiska, jak i jeziora, lasy oraz pola, często wydają się nie zapowiadać tego, co zobaczymy w ringu miasta, a jednak mówią nam dużo o zwykłym, codziennym życiu jego mieszkańców i mieszkanek, którego tak trudno jest nam doświadczyć turystycznie odwiedzając takie destynacje.  

30 września (sobota), godz. 17.25, Kino Nowe Horyzonty, Hiperurbanizacja po kazachsku

Do niedawna Nur-Sułtan, dziś Astana. Lepiej poznamy współczesną odsłonę kazachskiej stolicy. Fascynujący film – portret realizacji post-sowieckiego marzenia o mieście przyszłości – uzupełni wykład Macieja Czarneckiego, który stolicę odwiedził w tym roku.

W jaką stronę zmierza, jakie ambicje na architektonicznej mapie świata ma wciąż rozbudowująca się metropolia, dopiero od 26 lat będąca miastem stołecznym Kazachstanu? Znajdującą się w herbie miasta oraz na banknocie kazachskim Wieżę Bäjterek autorstwa Normana Fostera zobaczymy na świetnych zdjęciach „Macieja Dusiciela”.

30 września (sobota), godz. 20.00, Kino Nowe Horyzonty, Z widokiem na wojnę

W dyskusji po filmie „W Ukrainie”, która współorganizowana jest wraz z Biurem Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu – moderator, Kacper Kępiński oraz architektka z Dniepru Kateryna Kozlova, historyczka i badaczka życia codziennego Joanna Hytrek-Hryciuk oraz reżyser Piotr Pawlus postarają się uchwycić specyfikę codziennego funkcjonowania w permanentnych niedoskonałościach oraz tymczasowo odtwarzanej architektury.

Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa. Współorganizatorami są Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Kino Nowe Horyzonty i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Partnerem strategicznym wydarzenia jest firma OKRE Development. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl