Rysuje delikatną kreską, ale nie boi się mocnych, drapieżnych kolorów i przełamywania tabu oraz politycznej poprawności. Wrocławska graficzka, ilustratorka, wykładowczyni ASP tym razem w roli bohaterki wystawy „Plakaty kulturalne i niekulturalne rysunki”. Prace Magdy Wosik obejrzymy w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza 24. Wstęp wolny!
Reklama
Dla fanów Magda Wosik, rewelacyjna graficzna i ilustratorka, dla studentów Akademii Sztuk Pięknych – Pani profesor, pedagog z przedmiotu „projektowanie graficzne” oraz „plakat” na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów.
Rysowniczka, którą kochają fani duzi i mali
Wielbiciele znają jej prace z okładek magazynów, z codziennych gazet (współpracowała zarówno z „Gazetą Wyborczą”, jak i z „Polska The Times. Gazetą Wrocławską”), a dzieci kochają jej kreskę (śledziły jej ilustracje w „Misiu” i „Świerszczyku”). Realizowała się także jako autorka książeczek – „Wytęż wzrok! czyli ukryte obrazki” i „Ale Draka! Rysuję zwierzaka!” (obydwie ukazały się nakładem prestiżowej Naszej Księgarni) i współautorka – antykolorowanek „O! Ja cię! Smok w krawacie! i Agencja z o.o.” (wspólnie z mężem, Piotrem Rychlem dla Wydawnictwa Bajka).
Dla młodych rysowała komiksy z postaciami z Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” dla wrocławskiego Ossolineum. Zdobywała wiele prestiżowych nagród, wśród nich Price for cartoon na 24th Gabrovo Biennial of Humour and Satire in Art (w Bułgarii) i Grand Prix Satyrykonu. Miała ponad 40 indywidualnych wystaw.
Czy ma ulubione prace? – Wszystkie dzieci kocham jednakowo – śmieje się Magda Wosik. – Może preferuję te, którymi zajmowałam się ostatnio – dodaje.
Obecną wystawę „Plakaty kulturalne i niekulturalne rysunki” zapowiada drapieżny, a zarazem bardzo kobiecy plakat jej autorstwa. Sama od lat chętnie projektuje plakaty (jej praca znajduje się też w zbiorach jedynego w Polsce Muzeum Plakatu w Wilanowie).
– Wybór plakatów starałam się podporządkować tytułowi wystawy, bo pojawiły się pytania, dlaczego nie ma tej, czy innej pracy, tu bardziej kulturalne. Anonsują różne imprezy, jest też trochę autotematycznych, zapraszających na moje wystawy autorskie. Zależało mi, aby były też prace związane z Wrocławiem – jest plakat festiwalu Wratislavia Cantans, Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Muzeum Pana Tadeusza – szczęśliwie funkcjonowały na słupach ogłoszeniowych, bo zwykle robię plakaty na konkursy. Jeśli uda się „załapać” na nagrodę, wtedy plakat może zafunkcjonować w przestrzeni publicznej. Tak było choćby z moją pracą dla Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Winobraniem w Zielonej Górze 2017, zresztą ten plakat okazał się tematem sporu ideologicznego, bo uznano, że jest nieobyczajny – opowiada Magda Wosik.
fot. Tomasz HołodWystawa prac Magdy Wosik w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza 24
Wrocławską graficzkę i ilustratorkę trzeba poznać także jako autorkę świetnych rysunków satyrycznych, a tu pokazuje prawdziwy pazur, o czym przekonają się ci, którzy wnikliwie przyjrzą się dziełom Magdy Wosik w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza 24 we Wrocławiu.
Wybór miejsca nie był przypadkowy. Magda Wosik oglądała tu wystawę znajomego malarza Czesława Przęzaka. – Pomyślałam, fajne miejsce. Może przy okazji odwiedzający przypomną sobie kino „Oko”, bo sala wciąż tu jest, choć nie działa pod tym szyldem – tłumaczy artystka.
fot. Tomasz HołodWystawa prac Magdy Wosik w Klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej przy ul. Pretficza 24