wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Serce w rzepaku – jeśli chcesz je sfotografować z drona, musisz się pospieszyć [ZDJĘCIA]

Zielony zagajnik w kształcie serca zagubionego pośród kwitnącego rzepaku istnieje naprawdę! Jego zdjęcia z lotu ptaka podbijają sieć, a ty możesz mieć własne – jeśli oczywiście dysponujesz dronem. To tylko 20 kilometrów od centrum Wrocławia, ale musisz się pospieszyć, bo rzepak niedługo przekwitnie. Został jeszcze mniej więcej tydzień.

Reklama

Lasek, ze względu na swój kształt nazywany „Zagajnikiem Miłości” albo „Wyspą Miłości”, można znaleźć na wyjeździe ze wsi Skarszyn w gminie Trzebnica, mniej więcej 20 km od Wrocławia.

Jego niezwykłość da się docenić w całej pełni tylko z lotu ptaka, np. robiąc zdjęcia z drona, a najpiękniejszy jest wtedy, gdy – tak jak teraz – kwitnie wokół niego żółty jak słońce rzepak. Ze względu na płodozmian nie dzieje się tak co sezon.

– W przyszłym roku zasiejemy tu pszenicę, a potem będą tu rosły buraki cukrowe – mówi Bogdan Witkowski, współwłaściciel spółki Agro-Beta, do której należy ten teren.

Zdjęcia lasku obiegły świat

– Fotograficy dronowi odkryli ten lasek już kilka lat temu, ale w 2019 roku, kiedy sfotografowałem go wśród jaskrawożółtego rzepaku, na jego punkcie oszalała cała Polska. I nie tylko, bo moje zdjęcie udostępniano nawet w Indiach, a ja zostałem zasypany pytaniami, gdzie to jest – mówi Janusz Krzeszowski, który sfotografował to niezwykłe miejsce, jako jeden z pierwszych.

Fotograf znalazł je na mapach satelitarnych, gdy szukał czegoś, czemu warto się przyjrzeć  z lotu ptaka. Przeanalizował historyczne mapy Googla i nie ma wątpliwości, że lasek miał kształt serca już w połowie lat 80 ubiegłego wieku. Jak było wcześniej?

– Trudno powiedzieć – mowi Janusz Krzeszowski. – Na mapach z lat 30. XX wieku zagajnik też już jest, jednak wyglądał wówczas jak trzyramienna gwiazda. Wszystko wskazuje na to, że niezwykły kształt serca jest przypadkowym dziełem rolników z PGR-u, do którego po wojnie należało pole.

„Ono jest takie nasze”

O „Wyspę Miłości” zapytaliśmy Wojciecha Dużego, sołtysa wsi Skarszyn.

Lasek istniał, odkąd pamiętam, ale to, że ma kształt serca, okazało się, gdy zaczęły powstawać zdjęcia z drona. Nie znamy tu, niestety, żadnej miejscowej legendy, która by to wyjaśniała, ale bardzo bym chciał, by to serce stało się symbolem mojej wsi i by znów, jak przed wojną był tu punkt widokowy, z którego widać i zagajnik, i panoramę Wrocławia. Już teraz mamy szyld „Skarszyn - wioska z sercem”, który pojawia się na jarmarkach i innych wydarzeniach. To serce nam towarzyszy cały czas, było nawet na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ono jest takie nasze.
Wojciech Duży, sołtys Skarszyna

Oto zdjęcie kilkunastoletniego mieszkańca Skarszyna, Wojciecha Witkowskiego:

Serce to teraz nieoficjalne logo Skarszyna.

Zobaczcie naszą galerię zdjęć serca w rzepaku niedaleko Wrocławia!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl