4. Projekt wrocławskiego parku nagrodzony w prestiżowym konkursie. Ależ zielono w nim! [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz,

Nagrodzony w konkursie zrealizowany projekt PoPo Parku Magdalena Pasiewicz
Nagrodzony w konkursie zrealizowany projekt PoPo Parku

Absolwentki architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdobyły nagrodę za projekt aranżacji parku przy Porcie Popowice. Został ukończony już jakiś czas temu. Nagrodę zaś przyznano na koniec ubiegłego roku. Sprawdziliśmy teraz, jak się prezentuje w nowym sezonie. To park z chwastami!

Park Zachodni to ogromny teren między osiedlami Popowice, Gądów Mały, a od zachodu zamyka go Kozanów. Kiedyś na tym zielonym terenie znajdowały się aż trzy cmentarze, których pozostałości nadal można znaleźć pośród parkowych alejek. Najbardziej charakterystycznym śladem jest jedna z rzeźb - anioł, stojący najbliżej kościoła pw. św. Jadwigi oraz obecnie zamknięty cmentarz żydowski.

Absolwentki z Wrocławia zaprojektowały rewitalizację części Parku Zachodniego przy Popowicach.

PoPo Park - nagrodzony projekt zrewitalizowanego parku przy Porcie Popowice

Powstająca od kilku lat jedna z największych inwestycji mieszkaniowych znajduje się przy zielonych terenach Parku Zachodniego. Przy okazji budowy osiedla, zdecydowano się również zrewitalizować położony najbliżej osiedla miejski park. Zrobiono w nim całkiem sporo, ale wygląda zupełnie naturalnie.

W parku pojawiły się przede wszystkim:

• designerskie drewniane ławki,
  • oświetlenie, którego brakowało,
  • kosze na śmieci,
  • nowe ścieżki,
  • nowe drzewa i nasadzenia roślin,
  • obsadzenia na skarpach.

Naturalistyczny projekt z chwastami

Podczas prestiżowego, międzynarodowego konkursu, prace oceniano w kilku kategoriach. Kamili Rogaczewskiej z Leaf Project Studio oraz Katarzynie Kobierskiej z pracowni projektowej KA KOBIERSKA przyznano nagrodę w kategorii zrealizowanego projektu PoPo Park przy wrocławskim osiedlu Port Popowice.

- Zależało nam by nasze rodzime gatunki wprowadzić na salony i to w formie naturalistycznej, dzikiej, lecz jednocześnie skrupulatnie zaplanowanej i akceptowanej przez społeczeństwo. Ten ostatni efekt uzyskaliśmy, stosując oprawę z dopracowanego detalu nawierzchni, małej architektury oraz ogólnej kompozycji, estetyki spójnej z resztą osiedla – wyjaśniła Katarzyna Kobierska, współautorka projektu.

Powiększ obraz: <p>Nagrodzony w konkursie zrealizowany projekt&nbsp;PoPo Parku</p>
Nagrodzony w konkursie zrealizowany projekt PoPo Parku

Zaprojektowane nasadzenia mogą wydawać się we współczesnej praktyce kontrowersyjne. Jak tłumaczą architektki, rośliny obsadzone na skarpach i w parku są powszechnie uznawane za chwasty i rzadko spotykane w szkółkach roślin. Do obsadzenia wykorzystany został m.in. wrotycz.

Architektkom zależało przede wszystkim by projekt był naturalny, a roślinność sama się regulowała, dlatego w aranżacji wybrały roślinność, która ,,dogada'' się z tym, co w parku już rośnie. Kluczową rolę przy projektowaniu miały również koszty utrzymania parku, który w obecnej formie jest samowystarczalny. Powstał tam bowiem system nawadniania drzew oraz ogrody deszczowe.

Projekt przygotowały członkinie polskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Zostały nagrodzone w konkursie International Federation of Landscape Architects 2022 IFLA Europe Student and Young Professionals! Hasłem edycji konkursu w 2022 r. było Boldness & Beaty. W kategorii projektów zrealizowanych zwyciężyła Kamila Rogaczewska i Katarzyna Kobierska, absolwentki architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.