„Każde pokolenie ma własny czas.” Truizm wyśpiewywany przez Kombi dał temu zespołowi mnóstwo czasu na antenach radiowych i innych powodów do radości. Podobnego rozgłosu, platynowej i złotej płyty, niezliczonych koncertów chciałoby zapewne wielu aspirujących muzyków. Tylko bez wybryków, bo szansę łatwo zaprzepaścić, chyba że…
WYBRYK! Czyli Wrocławska Yntelektualna Biesiada Rytmu Y Kultury. Wymyśliło ją pokolenie X w 1988 roku, ale impreza zaliczyła falstart, a pomysł schował się w szufladzie. Trzy lata później wyciągnęła go uczennica Ela Iwanek. Znalazła chętnych do pomocy przy organizacji i stało się. Pierwszy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Licealisty WYBRK zdarzył się w kwietniu 1991 roku.
Dla mnie jest to szczególny przegląd, bo zaczynał się, gdy ja byłem uczniem tej szkoły. Jest częścią historii i do dziś ważnym elementem liceum, ponieważ spaja młodzież. Razem go przygotowują, razem prowadzą i razem się bawią, reprezentując przy tym naszą szkolę.opowiada Tomasz Cygal, dziś dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza z ul. Składowej na Nadodrzu
Pierwszą edycję pamięta także polonista Dariusz Romanowski, który przyczynił się do zrobienia WYBRYK-u. – To był bardzo oryginalny pomysł uczniów. Takich imprez nie było w mieście – wspomina. – Świetnie sobie radzą z organizacją, ja im tylko pomagam – dodaje.
33. przegląd muzyczny w Trójce
Parafrazując patrona III LO: a imię tegorocznej edycji to 33. Weźmie w niej udział od 20 do 30 zespołów i solistów, nie tylko z Wrocławia. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 listopada, jest wstępna selekcja. Zasady przeglądu są proste: każdy ma czas na dwa utwory, jury wybiera i nagradza najlepsze wykonania. Nagrody? Pieniądze. Główna to czek-niespodzianka. – Będzie grubo – zapowiada Kuba Lozia, organizator. Dodaje, że w ubiegłym roku zwycięzca nagrał krążek w studiu.
Galeria zdjęć
Co grają? Kuba mówi, że główne rocka, ale zdarzają się numery popowe i w stylistyce country. Można przyjść posłuchać, to jasne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zmieści się nie więcej niż 450, może 500 osób. – Zainteresowanie jest duże jak na imprezę szkolną. Przed wejściem ustawia się długa kolejka, koledzy kolegów i tak dalej. Nie wszystkich możemy wpuścić, niestety – informuje Kuba.
Żeby zrobić z nimi WYBRYK trzeba w sekretariacie liceum kupić bilet-cegiełkę za 20 złotych. Z uzbieranych pieniędzy uczniowie opłacają nagrody, nagłośnienie, światło, akustyków i inne rzeczy związane z przygotowaniem i przebiegiem koncertu. Kiedyś zapraszali gwiazdy, takie jak zespół Raz Dwa Trzy czy Krystyna Prońko, ale w dzisiejszych czasach na takie luksusy ich nie stać.
Grosz do grosza, a będzie WYBRYK
Drożyzna nie pozwala na duże nazwiska, lecz nie zabrania im kultywować tradycji i kolejny raz dobrze się bawić. – Młodzież jest piękna, kolorowa. Widać, że dobrze się czują na scenie. Świetny klimat – ocenia Grażyna Lozia. – Poziom muzyczny podnosi się z roku na rok, na koncerty przychodzi coraz większa publiczność – dodaje mama Kuby.
Kuba jest w mat.-fizie, w klasie drugiej. W Trójce jest 20 klas. Szkołę, jak mówi Kuba, można określić jako matematyczno-sportową. Z zacięciem do muzyki. – To nasza wartość dodana – przyznaje dyrektor Cygal.
Jaki będzie 33. WYBRYK? Czujcie się zaproszeni na 17 listopada na godzinę 16:00, nawet jak nie jesteście z pokolenia Y. Jeżeli nie czujecie się na siłach, żeby bawić się z młodzieżą, ale chcecie im pomóc, skontaktujcie się ze szkołą. Uczniowie z radością przyjmą każdą złotówkę na organizację następnych przeglądów.