wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Księgarnia Tajne Komplety i Wydawnictwo Warstwy z pomocą dla Ukrainy
Akcja Tajnych Kompletów trwa 28 lutego Fot. Tajne Komplety
Akcja Tajnych Kompletów trwa 28 lutego

Kup książkę, pomóż naszym sąsiadom na Ukrainie. W Tajnych Kompletach – księgarni i sklepie internetowym akcja trwa 28 lutego, zaś w Wydawnictwie Warstwy do odwołania.

Reklama

Kup książkę w Tajnych Kompletach – pomóż

W poniedziałek 28 lutego warto kupić książkę w księgarni w Przejściu Garncarskim (do godz. 20.00) bądź zrobić to przez sklep internetowy Tajnych Kompletów. Dochód ze wszystkich kupionych przez nas tego dnia tomów zostanie przeznaczony na pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. 

Wydawnictwo Warstwy dla Ukrainy – akcja trwa

Także w poniedziałek 28 lutego Wydawnictwo Warstwy uruchamia akcję, w ramach której dochód ze sprzedaży książek ukraińskich autorek i autorów publikujących w Warstwach w całości zostanie przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Środki zgromadzone w ramach akcji zostaną przekazane organizacjom pozarządowym, które niosą pomoc osobom w Ukrainie oraz uchodźcom wojennym przyjeżdżającym do Polski.

Akcja obejmuje egzemplarze dostępne na stronie Wydawnictwa Warstwy oraz te, które kupić można w księgarniach internetowych i stacjonarnych. Akcja trwa na razie do odwołania.

Książki ukraińskich autorów objęte akcją

 1. Wiktoria Amelina, „Dom dla Doma”, tłum. Katarzyna Kotyńska
 2. Jurij Andruchowycz, „Kochankowie Justycji”, tłum. Katarzyna Kotyńska, Ola Hnatiuk
 3. Andrij Bondar, „Cerebro”, tłum. M. Piotrowski W. Butewicz
 4. Petro Jacenko, „Magnetyzm”, tłum. Marcin Gaczkowski
 5. Petro Jacenko, „Saga lwowska”, tłum. Iwona Boruszkowska
 6. Tania Malarczuk, „Zapomnienie”, tłum. Marcin Gaczkowski
 7. Jurij Wynnyczuk, „Lutecja”, tłum. Bohdan Zadura
 8. Serhij Żadan, „Antena”, tłum. Bohdan Zadura

Pierwsza książka tłumaczona z ukraińskiego ukazała się w Warstwach z początkiem 2018 roku i była to „Saga Lwowska” Petro Jacenki. Od tego czasu w oficynie wydano siedem kolejnych pozycji, a w portfolio wydawnictwa znajdziemy najważniejsze nazwiska dla ukraińskiej literatury: Jurija Andruchowycza, Wiktorię Amelinę, Andrija Bondara, Tanię Malarczuk, Jurija Wynnyczuka oraz Serhija Żadana i wspomnianego już Jacenkę.

Od samego początku za ideą wydawania ukraińskich książek stoi chęć lepszego zrozumienia i poznania naszych wschodnich sąsiadów. Ukraina to z jednej strony kraj nam bardzo bliski (kulturowo i geograficznie), z drugiej – przez skomplikowaną historię i trudne relacje łączące nasze kraje – wiedza na jego temat wciąż nadmiernie bazuje na stereotypach i skrawkach informacji, co powoduje, że nadal wiemy o naszych sąsiadach zbyt mało.

Akcja Warstwy

„Czytając ukraińskie książki, nie tylko obcujemy ze znakomitą literaturą, ale uzmysławiamy sobie, jak jest ona ważna dla kultury europejskiej. Mamy okazję lepiej poznać i zrozumieć ukraińską historię i ukraińską duszę, mamy też szansę odkryć dzieje państwowości ukraińskiej („Zapomnienie” Tani Malarczuk), co w ostatnim czasie zdaje się być niezwykle istotne, czy poznać różnorodne spojrzenia na początki wojny w Donbasie („Magnetyzm” Petro Jacenki)” – podkreśla zespół Wydawnictwa Warstwy.

Koncerty, akcje, manifestacje – dla Ukrainy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl