Kuba Stankiewicz – konsekwentna kariera artysty
Kubę Stankiewicza, obecnie kierownika Katedry Muzyki Jazzowej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, ukształtowały studia w renomowanej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), kuźni jazzowych talentów. Dostał tam Nagrodę Oscara Petersona, doszedł do półfinału waszyngtońskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka, grał z orkiestrą Artiego Shawa, słynnego klarnecisty.
Debiut płytowy „The Northern Song”, nagrany z Henrykiem Miśkiewiczem na saksofonie altowym i sopranowym, Adamem Cegielskim na kontrabasie i Cezarym Konradem na perkusji, nie tylko rozszedł się błyskawicznie, czytelnicy miesięcznika „Jazz Forum” zagłosowali na niego w kategorii „Jazzowa płyta roku 1993”.
Potem gra z Traveling Birds (Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Cezary Konrad), a ich kolejne płyty są mocną pozycją repertuarową. Do hitów należą też krążki „Chopin Songbook” z jazzowymi aranżacjami pieśni, czy autorski „Spaces” (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej, do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku - Muzyka Jazzowa).
Wśród solowych projektów są płyta z interpretacjami muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Blisko dekadę temu Kuba Stankiewicz, w kooperatywie z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem, zaczął nagrywać albumy z muzyką polskich kompozytorów, którzy zrobili karierę w Hollywood Victora Younga, Bronisława Kapera, Henryka Warsa.
Koncert Kuba Stankiewicz Trio w Akademii Muzycznej
Podczas koncertu, który jest częścią projektu Gramy z Nadzieją (celem jest zwiększenie dostępności kultury) Kuba Stankiewicz zagra z muzykami swojego tria – kontrabasistą Jakubem Olejnikiem i perkusistą Przemysławem Jaroszem.
Na program koncertu złożą się utwory z kilku ostatnich albumów artysty oraz jazzowe standardy w zespołowych aranżacjach.
Koncert jazzowy w Akademii – szczegóły
Koncert Kuba Stankiewicz Trio w niedzielę 11 czerwca o 17.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (pl. Jana Pawła II nr 2, budynek E, I piętro). Wstęp jest wolny.