wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk na liście 50 najlepszych książek dziennika „The Washington Post”
Na zdjęciu Olga Tokarczuk podczas spotkania z czytelnikami w NFM fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury
Na zdjęciu Olga Tokarczuk podczas spotkania z czytelnikami w NFM

Kilkusetstronicowa powieść „The Book of Jacob” w przekładzie Amerykanki Jennifer Croft ukazała się nakładem Riverhead Books, imprintu Penguin Group i zdążyła w tym roku zachwycić krytyków słynnego amerykańskiego dziennika „The Washington Post”, którzy wybrali ją jedną z 50 najlepszych książek roku 2022, obok nowych dzieł takich autorów jak Ian McEwan, Cormac McCarthy, John Banville czy Elizabeth Strout.

Reklama

„Księgi Jakubowe” wśród 50 najlepszych książek słynnego dziennika

„The Washington Post” opublikował recenzję „Ksiąg Jakubowych” w lutym tego roku, a teraz umieścił „The Book of Jacob” w przekładzie Jennifer Croft na liście 50 najlepszych książek tego roku i kilkusetstronicowa powieść Olgi Tokarczuk jest na szczycie tego zestawienia. 

Krytycy przypomnieli, że „Księgi Jakubowe” wymieniano także w laudacji podczas wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Opus magnum Olgi Tokarczuk

Wówczas Per Wästberg z Akademii Szwedzkiej, w laudacji na cześć noblistki, podkreślał, że „Księgi Jakubowe” są „opus magnum” jej twórczości, a pisarka poświęciła kilka lat na szukanie informacji o bohaterze – charyzmatycznym przywódcy XVIII-wiecznej sekty, uważanym przez współwyznawców za Mesjasza.

„Był kabalistą, poszukiwaczem wartości duchowych, próbującym zjednoczyć żydów, chrześcijan i muzułmanów. To fascynujące, jak Tokarczuk pozwala czytelnikom zajrzeć w umysły postaci, aby stworzyć portret swojego bohatera, który przedstawiany jest z perspektywy innych postaci. To był człowiek o wielu twarzach: mistyk, buntownik, ale też manipulator. (...) Powieść Tokarczuk przedstawia nie tylko tajemnicze życie Jakuba Franka, ale daje też bogatą panoramę niemal zapomnianego rozdziału historii Europy” – wyjaśniał w odczycie Per Wästberg.

Krytycy z „The Washington Post” piszą, że kiedy Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla nie była znana w Stanach Zjednoczonych, ale za sprawą „Ksiąg Jakubowych” to się nareszcie zmieni. „Obszerna, ale konsekwentnie zajmująca relacja Jakuba Franka, prawdziwego osiemnastowiecznego mistyka, którego uczniowie wierzyli, że jest mesjaszem” – podkreślają wydawcy polecając „Księgi Jakubowe” swoim czytelnikom. 

O czym są „Księgi Jakubowe”

Przedrozbiorowa Rzeczpospolita, jeszcze wieloetniczna i wielokulturowa. Na Podole przybywa człowiek znikąd – charyzmatyczny, pełen energii, młody Żyd Jakub Lejbowicz Frank ze Smyrny i od razu powoduje rozłam w żydowskiej społeczności, głosząc rewolucyjne idee. Wielka podróż od chłopskich chat poprzez magnackie dwory aż do cesarskich komnat.

Wkrótce jego sympatycy stają się wyznawcami, a Frank niemal wyczekiwanym Mesjaszem, którego nauki mogą wpłynąć na historię tej części świata. Wielowątkowa powieść z barwnymi licznymi postaciami to wyzwanie dla czytelników, ale trud się opłaci. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl