Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Justyna Baśnik, Paweł Baśnik i Jędrzej Sierpiński, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 2019 roku założyli Kościół Nihilistów. W mediach społecznościowych przedstawiają się jako organizacja religijna, ale de facto są grupą artystyczną działającą w różnych dyscyplinach sztuki. Do tercetu dołączyła na stałe Nikita Krzyżanowska.
„Zatańczyć nad własnym grobem”
Podejmowane przez nich działania komentują kondycję współczesnej cywilizacji i są rozważaniami na temat jej przyszłości, która może przebiegać według dwóch przenikających się przeciwstawnych scenariuszy:
- optymistyczny zakłada nieustanny rozkwit, pomnażanie dobrobytu i osiągnięcie nieśmiertelności,
- pesymistyczny łączy się z widmem upadających demokracji oraz wzmagającą katastrofą klimatyczną, która bezpowrotnie zdestabilizuje nasz świat.
Z Wrocławską Nagrodą Artystyczną
Twórcy piszą, że odrzucają wszelkie metafizyczne założenia, mistyczne dogmaty i prawdy objawione, stojące w kontrze do aktualnej wiedzy naukowej, opartej na racjonalnych, empirycznie zweryfikowanych dowodach.
Ich pierwszy występ polegał na rozdawaniu na ulicach Wrocławia broszur inspirowanych działalnością świadków Jehowy. Foldery, wręczane przechodniom, w żartobliwy sposób opowiadały o nihilizmie.
Od tego czasu zorganizowali szereg wystaw indywidualnych i brali udział w zbiorowych. Tworzyli działania performatywne i wypowiadali się innymi językami sztuki. W 2023 roku Paweł Baśnik odebrał od urzędników z ratusza Wrocławską Nagrodę Artystyczną (ex aequo z Joanną Kobylt, kategoria sztuki wizualne) za „za obsesję i osobną perspektywę, która pozwala mu rozpływać się w działaniach kolektywnych, jednocześnie pozostając wyraźnym i oddzielnym, samodzielnym artystą”.
„Mroczna Akademia” i „Świątynia Baśni”
W październiku tego roku Kościół Nihilistów wszedł do ceglanego, neogotyckiego gmachu po bibliotece uniwersyteckiej na ul. Szajnochy (będzie w nim archiwum), gdzie pokazał wystawę „Dark Academia”. Można ją było oglądać tylko przez trzy dni, w ramach drugiej edycji cyklu wydarzeń Wrocław Off Gallery Weekend. Nasz fotograf był na wernisażu, oglądał, słuchał recytacji wierszy i robił zdjęcia.
– Pokazywaliśmy własne prace, zaprosiliśmy zaprzyjaźnione artystki i artystów. Większość z nich także prowadzi własne przestrzenie i projekty wystawiennicze – opowiada Paweł Baśnik. – Ciekawym aspektem wernisażu był określony dress code. Znaczna część publiczności ubrała się w stylu dark academia – dodaje współzałożyciel Kościoła Nihilistów.
Następny pokaz we Wrocławiu planują na początku 2025 roku. Nie wiedzą jeszcze gdzie. – Każda nasza wystawa odbywa się w innym miejscu, którego kontekst dostosowujemy do tematu – podkreśla artysta.
Dzieła Pawła Baśnika i Justyny Baśnik są teraz w galerii BWA Wrocław Główny (antresola dworca) na – wartej obejrzenia – „Świątyni Baśni”. Baśnikowie dostali całą jedną salę, w której prezentują obrazy, instalacje oraz gobelin dużego formatu. Zbiorowa wystawa z ich twórczością trwa do 26 stycznia. Wstęp jest bezpłatny.