wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-1°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Czym jest i co robi wrocławski Kościół Nihilistów? Ostatnio był w bibliotece na Szajnochy (zdjęcia)

Pewnego październikowego wieczoru w neogotyckim budynku… Kościół Nihilistów zrobił wystawę „Dark Academia”. Pokazujemy zdjęcia z wernisażu i przybliżamy ten awangardowy kolektyw.

Reklama

Justyna Baśnik, Paweł Baśnik i Jędrzej Sierpiński, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w 2019 roku założyli Kościół Nihilistów. W mediach społecznościowych przedstawiają się jako organizacja religijna, ale de facto są grupą artystyczną działającą w różnych dyscyplinach sztuki. Do tercetu dołączyła na stałe Nikita Krzyżanowska.

„Zatańczyć nad własnym grobem”

Podejmowane przez nich działania komentują kondycję współczesnej cywilizacji i są rozważaniami na temat jej przyszłości, która może przebiegać według dwóch przenikających się przeciwstawnych scenariuszy:

  • optymistyczny zakłada nieustanny rozkwit, pomnażanie dobrobytu i osiągnięcie nieśmiertelności,
  • pesymistyczny łączy się z widmem upadających demokracji oraz wzmagającą katastrofą klimatyczną, która bezpowrotnie zdestabilizuje nasz świat.

Często samymi tytułami wystaw i doborem prac staramy się opowiadać o najbardziej fatalistycznych wizjach. Jest to pesymistyczna forma zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne, oparta na doprowadzaniu do granic absurdu niektórych postaw. Nieodłącznym elementem działań Kościoła Nihilistów jest dadaistyczny charakter i czarny humor odpowiadający sloganowi: „Jedyne, co pozostało, to zatańczyć nad własnym grobem”.
fragment wpisu Kościoła Nihilistów na elementymag.art

Z Wrocławską Nagrodą Artystyczną

Twórcy piszą, że odrzucają wszelkie metafizyczne założenia, mistyczne dogmaty i prawdy objawione, stojące w kontrze do aktualnej wiedzy naukowej, opartej na racjonalnych, empirycznie zweryfikowanych dowodach.

Tym samym jesteśmy stowarzyszeniem w subwersywny sposób wykorzystującym aurę religijności po to, aby krzewić sceptycyzm wobec fundamentalistycznych doktryn. Nie interesuje nas naśladownictwo hierarchicznych struktur religijnych i elitarnych kręgów wiedzy tajemnej. Nasza społeczność cechuje się antyelitaryzmem. Wśród nas nie ma duchownych i papieży. Są tylko bracia i siostry.
fragment wpisu Kościoła Nihilistów na elementymag.art

Ich pierwszy występ polegał na rozdawaniu na ulicach Wrocławia broszur inspirowanych działalnością świadków Jehowy. Foldery, wręczane przechodniom, w żartobliwy sposób opowiadały o nihilizmie.

Od tego czasu zorganizowali szereg wystaw indywidualnych i brali udział w zbiorowych. Tworzyli działania performatywne i wypowiadali się innymi językami sztuki. W 2023 roku Paweł Baśnik odebrał od urzędników z ratusza Wrocławską Nagrodę Artystyczną (ex aequo z Joanną Kobylt, kategoria sztuki wizualne) za „za obsesję i osobną perspektywę, która pozwala mu rozpływać się w działaniach kolektywnych, jednocześnie pozostając wyraźnym i oddzielnym, samodzielnym artystą”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Od lewej: Jakub Mazur (wiceprezydent Wrocławia), Joanna Kobyłt i Paweł Baśnik (artyści), Jerzy Pietraszek (dyrektor Wydziału Kultury UMW) Oleksandr Poliakovsky
Od lewej: Jakub Mazur (wiceprezydent Wrocławia), Joanna Kobyłt i Paweł Baśnik (artyści), Jerzy Pietraszek (dyrektor Wydziału Kultury UMW)

„Mroczna Akademia” i „Świątynia Baśni”

W październiku tego roku Kościół Nihilistów wszedł do ceglanego, neogotyckiego gmachu po bibliotece uniwersyteckiej na ul. Szajnochy (będzie w nim archiwum), gdzie pokazał wystawę „Dark Academia”. Można ją było oglądać tylko przez trzy dni, w ramach drugiej edycji cyklu wydarzeń Wrocław Off Gallery Weekend. Nasz fotograf był na wernisażu, oglądał, słuchał recytacji wierszy i robił zdjęcia.

Tytuł wystawy odwołuje się do terminu określającego subkulturowy nurt estetyczny, czerpiący inspiracje z akademickiego życia, zwłaszcza tego związanego z elitarnymi uczelniami, literaturą klasyczną, filozofią, sztuką oraz historią. Charakteryzuje się fascynacją mrocznymi, gotyckimi motywami, atmosferą tajemnicy, oraz dekadenckim stylem życia. Pod jego hasłem zamierzamy zaprezentować szeroki zestaw prac opowiadających o świeckiej duchowości.
opis wydarzenia

– Pokazywaliśmy własne prace, zaprosiliśmy zaprzyjaźnione artystki i artystów. Większość z nich także prowadzi własne przestrzenie i projekty wystawiennicze – opowiada Paweł Baśnik. – Ciekawym aspektem wernisażu był określony dress code. Znaczna część publiczności ubrała się w stylu dark academia – dodaje współzałożyciel Kościoła Nihilistów.

Następny pokaz we Wrocławiu planują na początku 2025 roku. Nie wiedzą jeszcze gdzie. – Każda nasza wystawa odbywa się w innym miejscu, którego kontekst dostosowujemy do tematu – podkreśla artysta.

Dzieła Pawła Baśnika i Justyny Baśnik są teraz w galerii BWA Wrocław Główny (antresola dworca) na – wartej obejrzenia – „Świątyni Baśni”. Baśnikowie dostali całą jedną salę, w której prezentują obrazy, instalacje oraz gobelin dużego formatu. Zbiorowa wystawa z ich twórczością trwa do 26 stycznia. Wstęp jest bezpłatny. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl