wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
"Odejście Głodomora" w Teatrze Współczesnym fot. Piotr Hawałej/WTW
"Odejście Głodomora" w Teatrze Współczesnym

„Odejście Głoodomora” Tadeusza Różewicza to kolejna premiera z cyklu „Teatr w ciemnościach”. Reżyseruje Andrzej Ficowski. Spektakl 11 października na Scenie na Strychu WTW.

Reklama

- „Odejście Głodomora” to tekst ważny dla tej sceny i tego teatru – mówi Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. – Pojawiał się tu dwa razy. Najpierw w reżyserii Helmuta Kajazara w 1977 i potem w 2002 w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego. Pierwszy spektakl okazał się szalenie istotnym. Pokazywał kondycję ówczesnego społeczeństwa. Czytając dawne recenzje można zauważyć dwa sposoby odczytania tego spektaklu. Dla jednych Głodomór był wyalienowanym artystą, a dla drugich fałszywym „księciem niezłomnym” sprzedającym siebie i swoją sztukę. Natomiast Piotr Kruszczyński wywiódł Głodomora z naszej rzeczywistości i nie pozostawił żadnych wątpliwości widzowi analizując mechanizmy medialnego show i komercjalizacji sztuki.

"Odejście Głodomora"

Dramat
Termin od 10 października 2015 do 14 października 2015

Miejsce Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Zobacz

W obu spektaklach rolę Głodomora grał Bogusław Kierc. Tym razem Głodomorem będzie aktor młodego pokolenia – Maciej Kowalczyk.

- Przygotowując się do kolejnej inscenizacji „Teatru w ciemnościach” sięgnąłem do różnych źródeł, podjąłem różne tropy – opowiada Andrzej Ficowski, reżyser spektaklu. – Zainteresowałem się fenomenem „freak show” (pokazu osobliwości, dziwactw natury – przyp. red.), próbowałem zbadać skąd wzięli się artyści głodowania – od mistyków po zwykłych oszustów. Interesował mnie też nurt kafkowski. Zdecydowałem się nakreślić powiązania społeczne i umieścić Głodomora na romskim koczowisku. Chcę pokazać co dzieje się z innym, czy jesteśmy gotowi na kontakt z nim. Nic nie będzie tu oczywiste, bo jak mówił sam Różewicz „wszystko w tej historii jest podejrzane”. Urząd, ministerstwo, ambasady, media i sami mieszkańcy stali się stronami konfliktu o koczowisko.  Krążą wokół Głodomora, wokół innego.

- Postać Głodomora nie jest jednoznaczna. Każdy z nas jest Głodomorem wystawionym na pokaz – podkreśla Maciej Kowalczyk.

Autorem scenografii wykonanej ze śmieciowych odpadów jest Dariusz Orwat. Nie będzie widać, bo w teatrze w ciemnościach sztuka grana jest bez światła. Jednak pojawią się fleszowe przebłyski, które dzieło Dariusza Orwata oświetlą dosłownie przez kilka chwil. – Ciemność też jest scenografią – wyjaśnia Andrzej Ficowski. – Dzięki niej doświadczamy czegoś innego, jednocześnie ciemność jest rodzajem naszej nieświadomości i niewiedzy, narzędziem, które pozwala na to, by paradoksalnie przyjrzeć się sobie samemu.

„Odejście Głodomora” Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Ficowskiego będzie mieć premierę 11 października we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W spektaklu wystąpią: Maciej Kowalczyk (Głodomór), Maciej Tomaszewski (Impresario), Elżbieta Golińska (żona Impresaria), Anna Błaut (Dziewczyna), Przemysław Kozłowski i Tomasz Orpiński w roli strażników i Jerzy Senator jako narrator. Autorem muzyki jest Jacek Modliński, scenografii Dariusz Orwat.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl