wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

7998 – Gitarowy Rekord Świata Online pobity!

Moment ogłoszenia zwycięstwa – na scenie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i szef rekordu Leszek Cichoński, mat. prasowe

W tym roku rekord biliśmy w taki sposób po raz pierwszy i od razu mamy sukces. Prawie 8 tysięcy gitarzystów na całym świecie – zawodowców i amatorów, starszych i młodszych – zagrało online „Hey Joe” Jimiego Hendrixa na medal. Kilka minut po godz. 16.00, kiedy wybrzmiały oklaski dla wszystkich uczestników ze sceny Starego Klasztoru, którą dowodził jak zwykle Leszek Cichoński, wszyscy zobaczyli tę magiczną tabliczkę z napisem „7998”.

Reklama

Możesz zobaczyć to jeszcze raz! 

Tym razem nie na wrocławskim Rynku, a w domach, w oknach i na balkonach. W gitarowej orkiestrze pod wodzą Leszka Cichońskiego zagrali m.in. Jennifer Batten, Mrozu, LeBurn Maddox, Jan Borysewicz, Sebastian Riedel, Mietek Jurecki, Tomasz Zeliszewski, Wojciech Pilichowski, Marco Bartoccioni.

W tym roku należało zarejestrować się 1 maja drogą e-mailową. Na skrzynkę Gitarowego Rekordu spłynęły zgłoszenia z całego świata – od Polski, przez Norwegię, Włochy, Hiszpanię po Londyn i USA.

Zagrali dla Hendrixa, Lipki i… personelu medycznego

Do grona wybitnych gitarzystów, którzy 1 maja zagrali jako największa gitarowa orkiestra online, dołączyła Jennifer Batten, znana ze współpracy z Michaelem Jacksonem, oraz Stan Skibby – sobowtór Jimiego Hendrixa. W tym roku mija 50 lat od śmierci Hendrixa – podczas Gitarowego Rekordu usłyszeliśmy największe przeboje artysty, w tym „Foxy Lady” i „Voodoo Child”.

Członkowie Budki Suflera – Mietek Jurecki i Tomasz Zeliszewski wraz z Bartem Sosnowskim wykonali utwór „Jest taki samotny dom” w hołdzie dla Romualda Lipki. Z kolei Sebastian Riedel zaśpiewał „W życiu piękne są tylko chwile” – jeden z najpiękniejszych hitów polskiego rocka. Utwór dedykowany był personelowi medycznemu na całym świecie.

Usłyszeliśmy też przeboje Carlosa Santany. Internetowa formuła rekordu nie zniechęciła organizatorów do przeprowadzenia – jak co roku – konkursów na gitarę z byle czego czy najlepsze przebranie.

Rekord – charytatywnie

Podczas Gitarowego Rekordu Świata trwała zbiórka pieniędzy na rzecz ciężko chorych dzieciaków – podopiecznych Fundacji ZOBACZ MNIE. Darowizny wpłacać można jeszcze do 3 maja. Każdy, kto przekaże sumę o wartości minimum 25 zł, ma szansę wygrać unikatową gitarę projektu Szymona Chwalisza, twórcy legendarnych woodstockowych gitar.

Wyjątkowy projekt artysty namalowany na gitarze to obraz opustoszałego wrocławskiego Rynku w czasach kwarantanny – miejsca, które od lat gromadzi tysiące ludzi, a dziś jest puste jak nigdy wcześniej. Ogłoszenie zwycięzcy 8 maja. Szczegóły www.zobaczmnie.org

Edycja specjalna 2020

To była wyjątkowa edycja rekordu. W historii imprezy zaznaczona będzie jako „specjalna edycja online” – w przyszłym roku do pobicia rekordu nadal potrzebne będą minimum 7424 gitary.

W 2021 roku gramy na wrocławskim Rynku!

Więcej informacji na www.heyjoe.pl oraz na Facebooku

Certyfikat Rekordzisty

Każdy z gitarzystów otrzyma po rekordzie certyfikat – w formie elektronicznej (będzie można uzupełnić go o swoje dane i wydrukować) lub drukowanej (można je odebrać do końca 2020 r. w klubie Stary Klasztor przy ul. Purkyniego 1).

Odbiór odbywać się będzie za okazaniem e-maila z potwierdzeniem zgłoszenia; można poprosić o odbiór znajomych. Imię, nazwisko oraz miejscowość, z której pochodzicie, umieszczone zostaną na liście uczestników Gitarowego Rekordu Świata Online 2020.

Nie zaszkodzi podglądać mistrza Leszka Cichońskiego.

1 maja – plan dnia

  • godz. 12.00 – startuje transmisja z Wrocławia na stronie www.heyjoe.pl oraz na oficjalnych profilach Rekordu na Facebooku i YouTube. Wśród gwiazd m.in. Jan Borysewicz i gitarzystka Michela Jacksona - Jennifer Batten, Mietek Jurecki z Budki Suflera, Mike Molenda ze Stanów, Javier Vargas, najlepszy bluesowy gitarzysta hiszpański, Marek Pająk, najlepszy polski metalowy gitarzysta. 
  • godz. 14.00 i 15.00 – próby generalne wspólnego grania „Hey Joe” (dla tych, którzy mają wzmacniacze, aby mogli je wystawić do okna, albo na balkon, sprawdzić głośność, by zbytnio nie hałasować sąsiadom. Można też wtedy nagrać filmik i wysłać go organizatorom)
  • godz. 16.00 – próba pobicia rekordu świata 

Zbiór wszystkich praktycznych informacji dotyczących uczestnictwa w rekordzie  na FB Gitarowego Rekordu Guinnessa i na stronie.  

Utwory, które będą grane w tym roku oraz instruktaż, jak grać, można znaleźć na portalu www.heyjoe.pl w dziale „Zagraj z nami/opisy utworów". 

Transmisja rekordu ze Starego Klasztoru

Organizatorzy przeprowadzą transmisję Gitarowego Rekordu Świata Online z nowego miejsca – Starego Klasztoru, w którym „Hey Joe” zagra Leszek Cichoński i zaproszeni przez niego muzycy. Pozostali goście będą się łączyć z „centrum dowodzenia” na bieżąco. 

– Nie możemy spotkać się na wrocławskim Rynku, ale nie poddajemy się. Gdziekolwiek będziecie – w domach, na balkonach czy w ogrodach – połączymy się online z całym światem i znakiem UniVibe przekażemy sobie jednoczącą moc muzyki. UniVibe to nowa idea – znak jedności i gest pozdrowienia, który w czasach epidemii może zastąpić podawanie ręki – podkreśla Leszek Cichoński, pomysłodawca Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Leszek Cichoński zdradza program Gitarowego Rekordu Świata Online

Znak UniVibe tym razem przekażemy sobie online/fot. Agata Władyczka

W programie transmisji znajdzie się nie tylko legendarny utwór „Hey Joe”, ale też przeboje Jimmiego Hendrixa (w przypadającą w tym roku 50. rocznicę jego śmierci). Warto też podzielić się – na kanałach socialowych – materiałami z przygotowań do imprezy. Najlepsze filmy wykorzystane zostaną w klipie z bicia Gitarowego Rekordu Świata Online. 

Transmisja – wspominamy Romualda Lipkę

W myśl tradycji wspominania na Gitarowym Rekordzie Guinnessa wspaniałych artystów (w minionych latach składano hommage Gary'emu Moore'owi i Prince'owi) tym razem w wyjątkowy sposób uczczona zostanie pamięć Romualda Lipki, basisty, klawiszowca, ale i niezapomnianego kompozytora, którego piosenki śpiewały Anna Jantar, Urszula, Zdzisława Sośnicka i Izabela Trojanowska.

Przez lata Romuald Lipko pozostał związany z zespołem Budka Suflera, był autorem wielkich przebojów grupy („Jolka, Jolka pamiętasz”,„Jest taki samotny dom”), a od 1978 do 1984 roku był liderem Budki. Odszedł w lutym tego roku.

– Pożegnamy go znakomitą kompozycją „Jest taki samotny dom”. To piękny, przejmujący utwór niosący nadziejęmówi Leszek Cichoński, pomysłodawca Rekordu przypominając piękny refren piosenki – „A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój”.Wszyscy czekamy, aż przyjdzie ten jasny dzień po mrocznej nocy epidemii, z którą teraz się zmagamy. Myślę, że wykonanie tych utworów będzie dla wszystkich dużym przeżyciem – nie ma wątpliwości Leszek Cichoński.

Wyjątkowi będą także zaproszeni artyści, bo dla dawnego kolegi z zespołu zagrają basista Mietek Jurecki i perkusista Tomasz Zeliszewski. Zaśpiewa z kolei bluesman Bart Sosnowski, którego najnowsza płyta „The Hand Luggage Studio” zachwyciła krytyków. 

Z dedykacją dla białego personelu

Ten Rekord będzie miał jeszcze jeden wyjątkowy akcent, bo gitarzyści zagrają, a Sebastian Riedel (syn Ryszarda Riedla, charyzmatycznego wokalisty) także zaśpiewa słynną piosenkę Dżemu „W życiu piękne są tylko chwile” ze specjalną dedykacją dla pracownikom służby zdrowia na całym świecie. – To refleksyjna i nostalgiczna piosenka, a jej refren świetnie oddaje piękno tej chwili, kiedy gramy razem – tłumaczy Leszek Cichoński. 

Aby zagrać legendarny utwór Dżemu wystarczy znajomość akordów: G/e/D/e/a. Instruktaż, jak grać znajduje się na oficjalnej stronie imprezy. 

Pomóż dzieciom, wygraj gitarę

W tym roku po raz pierwszy gitarzyści mogą dołączyć do akcji charytatywnej „Pomagamy REKORDowo” i wygrać niezwykłą gitarę Yamaha model model RevStar RSP20CR o wartości ponad 6 tys.zł. Specjalnie na tę okazję została przygotowana przez Szymona Chwalisza, twórcę legendarnych woodstockowych gitar, który namaluje na niej wyjątkowy projekt – obraz opustoszałego wrocławskiego Rynku w czasach kwarantanny. Miejsca, które od lat gromadzi tysiące ludzi, a teraz jest puste, jak nigdy wcześniej. 

Jak można wygrać gitarę? Przekazując darowiznę o wartości minimum 25 zł na rzecz Fundacji „Zobacz mnie”. Wszystkie środki zebrane w akcji „Pomagamy REKORDowo” zostaną przekazane ciężko chorym dzieciom, podopiecznym Fundacji.

Zwycięzca zostanie wyłoniony tydzień po Gitarowym Rekordzie Świata 8 maja o godz. 14.00 podczas transmisji live na profilu Gitarowy Rekord Guinnessa

Jak startował Gitarowy Rekord Guinnessa

Tegoroczna edycja będzie 18. spotkaniem gitarzystów na część Jimmiego Henrixa. Po raz pierwszy zagrali razem „Hey Joe” w 2003 roku pod szyldem Wielkiej Gitarowej Orkiestry i na wrocławskim Rynku zgromadziło się wówczas 588 gitarzystów. Rekord pobiliśmy. W 2019 roku siły połączyło 7424 sześciostrunowców i rekord po raz kolejny udało się obronić. W tym roku liczy się po prostu, aby grać razem. I ustanowić gitarowy rekord świata.  

Znamy gwiazdy Rekordu w 2021

Nie mogli zagrać w tym roku na Rynku, ale organizatorzy Gitarowego Rekordu Guinnessa zapowiedzieli, że wirtuoz Andy Timmons i Gerry Leonard, gitarzysta Davida Bowiego wystąpią we Wrocławiu 1 maja 2021 roku. Najpierw w sercu miasta, a potem w ramach Koncertu Gwiazd. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama