wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowy film z Piotrem Adamczykiem powstawał we Wrocławiu. Premiera w sierpniu

Magdalena Talik,
Piotr Adamczyk zagrał historyka sztuki z Wrocławia, tu w Bibliotece Uniwersyteckiej upozowany jak św. Hieronim z obrazu Caravaggia fot. Kino Świat
Piotr Adamczyk zagrał historyka sztuki z Wrocławia, tu w Bibliotece Uniwersyteckiej upozowany jak św. Hieronim z obrazu Caravaggia

„Wrobiony” to thriller w reżyserii Piotra Śmigasiewicza, którego akcja rozgrywa się m.in. we włoskim miasteczku Porto Ercole i we Wrocławiu, bo to właśnie ze stolicy Dolnego Śląska główny bohater, historyk sztuki grany przez Piotra Adamczyka, wyrusza do Toskanii, aby badać ostatnie miesiące życia Caravaggia. Nie zabraknie wielkiej sztuki, wartkiej akcji i... wrocławskiego wątku.

Reklama

„Wrobiony” – dreszczowiec o słynnym obrazie Caravaggia

Reżyser filmu zapowiada, że „Wrobiony” to malarski dreszczowiec w duchu obrazów Caravaggia. Główny bohater Dominik (w tej roli Piotr Adamczyk) jest historykiem sztuki i badaczem z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Właśnie leci do niewielkiego toskańskiego miasta Porto Ercole (blisko 3 tysiące mieszkańców) znanego m.in. z faktu, iż tu zmarł i został pochowany Michaelangelo Merisi znany przede wszystkim jako Caravaggio. Na miejscu Dominik chce zebrać materiał naukowy o ostatnim, mocno burzliwym okresie życia malarza zakończonym jego śmiercią 18 lipca 1610 w wieku zaledwie 38 lat.

Odsłaniając kolejne fakty na temat życia wybitnego malarza, łatwo tracimy orientację, co jest prawdą, a co mistyfikacją. Im głębiej szukamy, tym bardziej błądzimy. Zaś to, w co uwierzymy, zmienia znaczenie w zależności od punktu widzenia, który przyjmiemy. Tak właśnie ewoluują bohaterowie filmu. Wrobiony to podobne obrazom Caravaggia studium człowieka poszukującego, odkrywającego tajemnicę, znajdującego się w odwiecznej kryminalnej wędrówce między światłem a cieniem.
Piotr Śmigasiewicz, reżyser i scenarzysta filmu

W filmie „Wrobiony” wrocławianin przyjeżdża do Porto Ercole w szczególnym momencie, bo właśnie zmarł tam ojciec Tornatore, wielki pasjonat twórczości Caravaggia, który przez całe życie prowadził intensywne poszukiwania obrazów mistrza baroku, a zwłaszcza zaginionego bezcennego dzieła „Maria Magdalena w ekstazie”. Dominik trafia na zapiski włoskiego badacza i spotyka ojca Paolo (Luca Calvani), z którym postanawia dalej szukać słynnego obrazu.  

Ponieważ jednak wielka sztuka budzi wielkie emocje nie tylko u specjalistów z branży, ale również w świecie przestępczym w filmie „Wrobiony” niezwykłym płótnem zainteresowana jest także włoska mafia, a policja patrzy na ręce badaczom. Pojawia się wreszcie tajemnicza Sylvia (Alessandra Mastronardi), której intencji bohaterowie początkowo nie znają. 

Dominika czeka nie tylko sporo pracy w archiwum, ale i walka z przeciwnikami, którzy są naprawdę niebezpieczni i mocno zdeterminowani.

Za kulisami sprawy zaginionego obrazu Caravaggia

Co ciekawe, kiedy zaczął powstawać film „Wrobiony” obraz „Maria Magdalena w ekstazie” był zaginiony, ale jesienią 2014 roku włoska historyczka sztuki Mina Gregori, wybitna znawczyni twórczości Caravaggia, potwierdziła, że dzieło zostało odnalezione, wcześniej było częścią jednej z europejskich kolekcji.

Prawdopodobnie włoski mistrz miał „Marię Magdalenę w ekstazie” ze sobą w Porto Ercole, po jego śmierci zaś obraz przewieziono do Neapolu, tam namalowano jego kopię i wtedy oryginał zniknął (znalazł się w Rzymie, w prywatnych zbiorach).

Wrocław zagrał we „Wrobionym”. Zobaczcie, gdzie kręciła ekipa

Zdjęcia do filmu „Wrobiony” nakręcił Arkadiusz Tomiak, niegdyś blisko związany z Wrocławiem, a dziś przyznający, że to drugie – po Warszawie – miejsce, w który zrealizował tak wiele filmów. 

We Wrocławiu kręci się, na pewno, lepiej niż w Warszawie, mamy lepszy dostęp do obiektów, ludzie lubią przyglądać się pracy na planie, ale też miasto jest bardzo przyjemne, kameralne, niezwykle bogate w piękne miejsca.
Arkadiusz Tomiak, operator filmu

Bohater „Wrobionego” to wrocławski badacz (tu mieszka i pracuje – jest doktorantem na historii sztuki UWr), nie mogło więc w filmie zabraknąć kilku wrocławskich lokacji.

Wrocław jawi się w filmie jako miejsce inspiracji teoretycznych dla bohaterów, tu w stosie książek można zagłębiać się do woli w tajemnice historii sztuki.
Producent filmu

Tu we Wrocławiu kręcono film „Wrobiony”

We Wrocławiu filmowcy spędzili cztery dni jesienią 2014 roku, w 2016 i 2017 roku kręcone były kolejne ujęcia, m.in. we Włoszech.

Film „Wrobiony”. Kto zagrał, kiedy premiera

W filmie w reżyserii Piotra Śmigielskiego obok Piotra Adamczyka zobaczymy także Daniela Olbrychskiego (w roli dziekana wydziału historii sztuki), Paulinę Holtz, Lucę Cavaniego, Torstena Vogesa (znanego z filmu „Big Lebowski”), Gedeona Burkharda (grał w „Bękartach wojny”) i  Alessandrę Mastronardi („Nieznośny ciężar wielkiego talentu”).

 „Wrobiony” trafi na ekrany polskich kin 19 sierpnia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl