wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 22. Międzynarodowy Festiwal Nowe Horyzonty w lipcu. Nowe dyrektorki imprezy
Kadr z filmu „Triangle of Sadness”, tegorocznej Złotej Palmy w Cannes, który obejrzymy podczas festiwalu Mat. pras.
Kadr z filmu „Triangle of Sadness”, tegorocznej Złotej Palmy w Cannes, który obejrzymy podczas festiwalu

Tegoroczna edycja odbędzie się, jak to już w pandemicznym zwyczaju, w wersji stacjonarnej (21-31 lipca) i online (21 lipca-7 sierpnia). W sprzedaży są karnety na 22. Festiwal Nowe Horyzonty, a w programie filmy nagradzane na międzynarodowych festiwalach od Cannes po Sundance. Od tego roku festiwal ma też nowe dyrektorki artystyczne – Małgorzatę Sadowską i Ewę Szabłowską.

Reklama

Dwie dyrektorki Nowych Horyzontów

Dotychczas funkcję dyrektora festiwalu i zarazem szefa artystycznego pełnił Marcin Pieńkowski, ale od 22. edycji stery w zakresie artystycznym przejmują dwie kobiety – Małgorzata Sadowska i Ewa Szabłowska. 

Jestem szczęśliwy, że dyrektorkami artystycznymi festiwalu będą osoby tak wrażliwe, mądre i pełne pasji. Przekazuję tę funkcję, wiedząc, że trafia ona w najlepsze, najbardziej profesjonalne ręce. To duet złożony z dwóch unikalnych, różnych osobowości - który od lat miał integralny wpływ na program festiwalu i jego scenę artystyczną
Marcin Pieńkowski, dyrektor MFF Nowe Horyzonty

Małgorzata Sadowska związana jest z festiwalem od pierwszych edycji, zaś od sześciu lat pomagała układać program, natomiast Ewa Szabłowska najpierw była fanką festiwalu, potem dziennikarką komentującą wydarzenia Nowych Horyzontów, wreszcie zaczęła koordynować konkurs filmów o sztuce oraz sekcję Trzecie Oko.

Jakie filmy obejrzymy latem 

Dokładny program festiwalu poznamy 5 lipca, ale wypełnią go przede wszystkim nagradzane na festiwalach filmy, które oglądają i wybierają dyrektorki programowe – Małgorzata Sadowska i Ewa Szabłowska. Wśród tytułów będą filmy z Cannes – tegoroczny zwycięzca – „Triangle of Sadness” Rubena Östlunda, a szwedzki reżyser już po raz drugi w karierze sięgnął po Złotą Palmę (wcześniej za „The Square”).

Ponadto z Cannes trafią do nas także obrazy – „Blisko (Close)” Lukasa Dhonta (jego „Girl” było jednym z przebojów 18. edycji NH) oraz „Pacifiction” Alberta Serry (jego znakomite filmy wielokrotnie prezentowane były we Wrocławiu). Obejrzymy wreszcie „Godland” Hlynura Pálmasona, który zbiera świetne recenzje po canneńskich pokazach.

Hitem może być nowy obraz rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu „Prześwietlenie”, w którym twórca rozlicza się ze współczesną ksenofobią, demaskuje demony naszej części Europy, prześwietla ludzkie uprzedzenia i ślepą wierność wyimaginowanym wartościom, nie mając litości dla zaściankowości i nietolerancji. Ale na sensację festiwalową zapowiada się zwłaszcza mroczny „Holy Spider” Irańczyka Aliego Abbasi, thriller demaskujący religijny fanatyzm, oparta na faktach historia śledztwa dziennikarki, dotyczącego seryjnego zabójcy pracownic seksualnych.

 

Nie zabraknie creme de la creme z tegorocznego Berlinale zwycięskiego „Alcarràs” Carli Simón (kino bardzo proste i osobiste, traktujące o sile rodzinnych więzów i odchodzeniu tradycyjnego świata, reżyserka obserwuje członków rodziny w katalońskiej wiosce, muszących stawić czoła wyzwaniom, które przewartościują ich dotychczasowe życie), będzie nagrodzony Grand Prix w Cannes w ubiegłym roku „Compartment no. 6” Juho Kuosmanena.

Spodoba się widzom zwycięzca konkursu międzynarodowego Sundance – „Utama” Alejandro Loayzy Grisiego (przepiękne wizualnie, poruszające slow cinema o odchodzeniu starego świata i bolesnym leczeniu nadszarpniętych rodzinnych więzi, ale brzmi też jak krzyk rozpaczy, który powstał w efekcie coraz większej degradacji środowiska naturalnego), laureat festiwalu w Rotterdamie – „Eami” w reżyserii Paz Enciny oraz wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji „Il buco” Michelangela Frammartina.

Koncert Tindersticks w Narodowym Forum Muzyki

Legenda alternatywnego rocka z Nottingham, którego członkowie od trzech dekad tworzy czułą, melancholijną muzykę, która w połączeniu z równie pięknym co niepokojącym głosem Stuarta A. Staplesa, wystąpi we Wrocławiu podczas festiwalu 22 lipca w Narodowym Forum Muzyki. 

Tindersticks wielokrotnie współpracowali z twórcami dzieł prezentowanych na małym (m.in. Rodzina Soprano) i dużym ekranie. Szczególna relacja połączyła ich z Claire Denis, francuską, „nowohoryzontową” reżyserką, wyprodukowali muzykę do dziewięciu jej filmów, w tym „High Life” z Robertem Pattisonem w roli głównej oraz najnowszego „Both Sides of the Blade (Avec amour et acharnement)”.

Karnety w sprzedaży od 23 czerwca 2022 r.

Organizatorzy podkreślają, że kupno karnetu to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich osób, które planują możliwie najpełniej uczestniczyć w festiwalowych seansach, bo posiadacze karnetów będą mieli okazję obejrzeć aż 50 tytułów z programu.

Festiwalowy karnet kosztuje 430 zł lub 415 zł (dla osób posiadających Kartę Klubu Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty) i można go kupić do 23 czerwca włącznie poprzez stronę internetową festiwalu Nowe Horyzonty. Karnet uprawnia do udziału w pokazach stacjonarnych, na pokazy online’owe zostaną przygotowane osobne pakiety dostępów.

Od 7 lipca kupimy pojedyncze bilety na seanse, a od 20 będziemy mogli odbierać karnety w Centrum Festiwalowym w Kinie Nowe Horyzonty. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl