wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 9. Festiwal Dialog – Wrocław [PROGRAM, BILETY]
9. Festiwal Dialog – Wrocław [PROGRAM, BILETY]

Od 4 października na wspieramkulture.pl trwa publiczna zbiórka 200 600 zł, których zabrakło do tego, żeby Festiwal Dialog – Wrocław odbył się w takiej ofercie programowej, jakiej oczekiwali widzowie – czyli z udziałem polskich zespołów teatralnych. Na dziś – 14 października brakuje już tylko ok. 16. tys. zł, a organizatorzy informują, że wszystkie spektale zostaną na festiwalu zaprezentowane!

Reklama

Nie bez problemów, niezawinionych przez organizatorów tegorocznego przeglądu, kolejna, zmodyfikowana edycja Dialogu – Wrocław zaczyna się planowo: 

9. Festiwal Teatralny Dialog

9. Festiwal Teatralny Dialog

Spektakl
Termin od 14 października 2017 do 21 października 2017

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Co się stało?

Po tym, jak niedawno kierownik programowy 9. Festiwalu Dialog – Wrocław Tomasz Kireńczuk ogłosił, że z agendy tegorocznego festiwalu będą musiały wypaść polskie przedstawienia – na skutek nieotrzymania na 18 dni przed otwarciem przeglądu ministerialnej dotacji w wysokości pół miiliona złotych (czytaj Festiwal Dialog bez trzech polskich spektakli), do organizatorów festiwalu zaczęły spływać słowa otuchy, dowody wsparcia i solidarności ze strony artystów, widzów, instytucji, ruchów obywatelskich.

Pojawiło się też wiele publicznych wypowiedzi, zwłaszcza ludzi kultury i sztuki, w obronie festiwalu, wolności słowa i ekspresji artystycznej.

Żaden z partnerów festiwalu, mimo ogłoszenia przez organizatorów konieczności okrojenia programu festiwalu, nie wycofał się też ze współogranizacji i współfinansowania imprezy, deklarując dalsze takie wsparcie.  

„Wróg ludu” w reż. Jana Klaty będzie do obejrzenia na specjalnym pokazie w... Krakowie

Dało nam to siłę...

...do zorganizowania festiwalu w pełnym zakresie programowym, obejmującym zarówno prezentację spektakli polskich, jak i zagranicznych – powiedział na kolejnej konferencji prasowej Tomasz Kireńczuk.

– Zrobimy więc wszystko, żeby przywrócić do oferty festiwalu „Wroga ludu” w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru z Krakowa, „Hymn do miłości” w reżyserii Marty Górnickiej z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz „Jeden gest” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego z Nowego Teatru w Warszawie – deklaruje kierownik programowy Dialogu – Wrocław.

Co zrobili organizatorzy? Znacząco zmniejszyli koszty festiwalu, w tym rezygnując z pewnych elementów jego oprawy, i zmodyfikowali pierwotną wizję tego artystycznego przedsięwzięcia.

Udało się także uzyskać ograniczenie kosztów pracy od tych osób, które zaangażowane są w produkcję Dialogu. Skutek tych oszczędności jest taki, że aby zaprezentować widzom wszystkie spektakle programu głównego, brakuje dzisiaj nie pół miliona, a 200 600 zł. 

„Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej zostaje w programie festiwalu 

Do ratowania wrocławskiego festiwalu włączył się również niezrzeszony ruch twórców i uczestników kultury – Kultura Niepodległa, uruchamiając 4 października o godz. 14.00 na portalu wspieramkulture.pl zbiórkę publiczną, w celu zdobycia środków finansowych na polski program festiwalu.

Jeśli w ciągu dwóch tygodni uda się ww. sumę zebrać, przedstawienia „Hymn do miłości” oraz „Jeden gest” zostaną pokazane publiczności na miejscu, we Wrocławiu, natomiast „Wroga ludu” będzie można obejrzeć w... siedzibie Starego Teatru w Krakowie, dokąd widzowie zostaną przewiezieni autokarami.

Na konferencji prasowej 13 października kierownik artystyczny Dialogu poinformuje o postępach zbiórki publicznej i ostatecznej formie tegorocznego przeglądu. Jednocześnie prosi o wstrzymanie się ze zwrotami biletów na polskie przedstawienia, ale oczywiście nadal taka możliwośc istnieje (zgodnie z wcześniejszymi komunikatami w mediach i na stronie internetowej festiwalu) – to już decyzja widzów.  

„Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego – aktorzy z Warszawy również czekają na wyniki akcji na wspieramkulture.pl 

Oni już wsparli 9. Dialog – Wrocław

Pierwsza, bardzo znacząca deklaracja wsparcia wrocławskiego Dialogu wpłynęła od Agnieszki Holland – przekazania nagrody w wysokości 10 tys. zł, którą twórczyni „Pokotu” otrzymała na niedawno zakończonym festiwalu w Gdyni. – Te pieniądze zasilą oczywiście zbiórkę na wspieramkulture.pl – mówi Tomasz Kireńczuk.

Ponad 70 osób współpracujących z Kulturą Niepodległą postanowiło również przekazać na rzecz zbiórki publicznej na wspieramkulture.pl 668 prezentów, które będzie można otrzymać za datki na rzecz festiwalu.

Prezenty mają różną „cenę”, a znalazły się wśród nich np. tomik wierszy Wisławy Szymborskiej z jej odręcznym autografem, karnety na przyszłoroczną Maltę w Poznaniu, pakiet 11 książek Olgi Tokarczuk z autografami autorki czy zaproszenie na premierę „Procesu” w reż. Krystiana Lupy w warszawskim Nowym Teatrze.

Lista ofiarodawców jest długa na tyle, że nie wszystkie prezenty będą na portalu od razu widoczne. Layout trzeba po prostu technicznie podrasować do nowych okoliczności.

Artyści występujący w „En avant, marche!” w reż. Franka Van Laecke i Alain Platela zdecydowali o przekazaniu w formie prezentu na wspieramkulture.pl bębna – rekwizytu ze swojego spektaklu

Warto też podkreślić, że niektórzy występujący na Dialogu artyści zadeklarowali „zejście z honorariów”, a także wyjazd do swoich domów zaraz po spektaklach, co oznacza, że nie skorzystają z noclegów we Wrocławiu, żeby festiwal mógł i na tym zaoszczędzić.

Czytaj o spektaklach przeglądu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl