Galę zakończenia filmowych festiwali poprowadzili aktorzy - Anna Dereszowska i Zbigniew Zamachowski.
Zanim przyznano nagrody ("Złoty Szczeniak") dla najlepszych aktorów i aktorek ubiegłego roku oraz dla najlepszego reżysera ("Złoty Dzik") wręczono nagrody specjalne.
Gwiazdy polskiego kina nagrodzone we Wrocławiu. "Kryształowy Dzik" trafił do rąk Jacka Bromskiego
Do Jacka Bromskiego - reżysera, ale też scenarzysty i producenta filmowego - trafił "Kryształowy Dzik" Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego.
- Jestem bardzo wzruszony – mówił Jacek Bromski odbierając nagrodę i dodał: - Jestem rodowitym wrocławianinem. Urodziłem się we Wrocławiu, tu miałem chrzest, tu spędziłem swoje najmłodsze lata. Ojciec był z Warszawy, matka z Krakowa - spotkali się w połowie drogi. Ojciec miał motocykl, wywiózł matkę za miasto, motocykl się zepsuł, pchali go…
Tym samym Bromski dołączył do grona laureatów tej nagrody, wśród których są: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski, Wojciech Wójcik, Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Feliks Falk, Jan Jakub Kolski,Marek Koterski, Waldemar Krzystek, Juliusz Machulski i Filip Bajon.
W historię polskiego kina i serca widzów Jacek Bromski wpisał się głównie reżyserią takich filmów jak "Sztuka kochania" (najpopularniejszy film 1988 roku), "Kuchnia polska", "U Pana Boga za piecem".
Gwiazdy polskiego kina nagrodzone we Wrocławiu. Ewa Wiśniewska dostała "Platynowego Szczeniaka"
Natomiast wybitna aktorka Ewa Wiśniewska uhonorowana została "Platynowym Szczeniakiem" Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa w uznaniu jej wybitnego talentu.
- Charyzmatyczna, przez przyjaciół z teatru nazywana Królową, do branży filmowej trafiła przez przypadek - od dziecka mierzyła się z chorobliwą nieśmiałością i zamierzała zostać lekarzem. Myślała też o Akademii Wychowania Fizycznego - opowiadał Stanisław Dzierniejko, dyrektor generalny i pomysłodawca obu festiwali i dodał:
- Po zdanej maturze rozpoczęła jednak studia w Akademii Teatralnej w Warszawie i już na pierwszym roku zadebiutowała w „Zbrodniarzu i pannie” Janusza Nasfetera. Trampoliną do sukcesu okazała się tytułowa rola w serialu „Doktor Ewa”. Od tego czasu zagrała dziesiątki wspaniałych ról nie tylko w filmach i serialach, ale przede wszystkim teatrze.
Ewa Wiśniewska mówiła odbierając nagrodę: - Jestem w szoku. Dziękuję państwu. Moje myśli są teraz tak nieuczesane, jak moja głowa. Bardzo się cieszę, że zostałam dostrzeżona przez reżyserów.
Ewa Wiśniewska jest już 23. laureatką "Platynowego Szczeniaka". Do tej pory wyróżnienieotrzymali: Katarzyna Figura, Jan Nowicki, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, BeataTyszkiewicz, Marek Kondrat, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Jan Englert, Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz i Magdalena Zawadzka, Anna Seniuk i Andrzej Seweryn, Barbara Krafftówna, Zbigniew Zamachowski, Robert Więckiewicz, Dorota Kolak, Grażyna Szapołowska, Andrzej Chyra i Marian Dziędziel.
A czemu nagroda to "szczeniak"? Otóż tak w języku filmowców nazywany jest najmniejszy reflektor używany na planie - służy on do oświetlania twarzy filmowanego aktora, przede wszystkim jego oczu.
Gwiazdy polskiego kina nagrodzone we Wrocławiu. Najlepszym reżyserem okazał się...
Podczas czwartkowej wieczornej gali poznaliśmy także laureatów konkursów na najlepsząreżyserię i kreacje aktorskie.
"Złoty Dzik" i tytuł najlepszego reżysera ubiegłego roku - decyzją jury (Janusz Majewski, Waldemar Krzystek i Feliks Falk) został Michał Kwieciński za film "Filip" (obraz był kręcony m.in. we Wrocławiu (na ulicy Szajnochy, w Villi Colonia na Krzykach).
Gwiazdy polskiego kina nagrodzone we Wrocławiu. Do kogo powędrowały "szczeniaki"?
O "Złotego Szczeniaka" za najlepsze kreacje pierwszo- i drugoplanowe rywalizowało 11 aktorek i aktorów. Oceniali ich koledzy po fachu - aktorzy: Zbigniew Waleryś, Robert Gonera i w zastępstwie zmarłego Jana Nowickiego - Stanisław Dzierniejko (Jan Nowicki przed śmiercią przekazał dyrektorowi swoje propozycje, kogo - jego zdaniem - nagrodzić).
- Najlepszą aktorką pierwszoplanową została Dorota Pomykała za rolę w filmie "Kobieta na dachu".
- Bardzo miło jest dostawać nagrody, zwłaszcza za „Kobietę na dachu” – to jest moja ulubiona rola. Ta rola to hołd dla wszystkich kobiet, które tak cudownie, w naszych domach, rodzinach, służą mężowi, dzieciom… – powiedziała Dorota Pomykała odbierając „Złotego Szczeniaka” i dodała: - Wrocław kojarzy mi się z Wytwórnią Filmów, tuż obok. Tu zaczynałam swoją karierę aktorską.
- Najlepszą aktorką drugiego planu została wybrana Maria Pakulnis (film "Johnny").
- Najlepszym aktorem (pierwszoplanowym) 12. FAF został ogłoszony Dawid Ogrodnik (za kreację w filmie "Johnny").
- Natomiast najlepszym aktorem drugoplanowym został Grzegorz Damięcki (za rolę w filmie "Fu*king Bornholm").
Nagrody wręczał m.in. obecny na gali zakończenia obu festiwali - wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.
Gwiazdy polskiego kina nagrodzone we Wrocławiu. Dzik dla Wiktora Zborowskiego, Szczeniak dla Joanny Trzepiecińskiej
Tegoroczny Festiwal Reżyserii Filmowej i Festiwal Aktorstwa Filmowego oficjalnie rozpoczął się w sobotni wieczór 27 maja w Centrum Kongresowym Hali Stulecia. Pierwsze festiwalowe nagrody powędrowały do rąk Joanny Trzepiecińskiej ("Złoty Szczeniaki" im. Piotra Machalicydla aktora śpiewającego) oraz Wiktora Zborowskiego ("Kryształowy Dzik" za twórczą współpracę aktora z reżyserem).
- Jest to chyba najpiękniejszy prezent jaki mogłem dostać na 50-cio lecie pracy artystycznej, które obchodzę w tym roku - stwierdził Wiktor Zborowski, dodając żartobliwie: - Aktor nie gra w filmie, tylko dostarcza materiał do montażu. I dobrze jest, jeśli może sobie czasem twórczo powspółpracować.
Joanna Trzepiecińska podkreśliła, że "Złoty Szczeniak" im. Piotra Machalicy jest dla niej szczególną nagrodą: - Pracowałam razem z Piotrem, wielokrotnie wyjeżdżaliśmy razem biorąc udział w koncertach. Przemierzyliśmy całą Amerykę, Kanadę... To wyjątkowe ciepło, dobro, które Piotrek miał w sobie zawsze wypływało na wierzch, bo był to wspaniały człowiek - mówiła Joanna Trzepiecińska odbierając nagrodę.
Festiwale współorganizowane są przez Miasto Wrocław, przy współpracy Hali Stulecia,Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, OH KINO, Ministerstwa Kultury i Sportu, Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz sponsorów.