wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Christoph Eschenbach szefem artystycznym NFM Filharmonii Wrocławskiej
Kliknij, aby powiększyć
Christoph Eschenbach (w środku, w czerwonym szaliku), z prawej prezydent Jacek Sutryk, z lewej dyrektor NFM Andrzej Kosendiak fot. Tomasz Hołod
Christoph Eschenbach (w środku, w czerwonym szaliku), z prawej prezydent Jacek Sutryk, z lewej dyrektor NFM Andrzej Kosendiak

Słynny niemiecki dyrygent i pianista, który prowadził największe orkiestry świata – od Berlińskich i Wiedeńskich Filharmoników po Philadelphia Orchestra i Chicago Symphony Orchestra – teraz będzie pracował, jako szef artystyczny z NFM Filharmonią Wrocławską. Dla Maestro to nie tylko nowa praca, to także powrót do korzeni. Christoph Eschenbach urodził się bowiem w Breslau w 1940 roku.

Reklama

Maestro Eschenbach: Obiecuję dać z siebie wszystko

Podczas ogłoszenia nazwiska nowego dyrektora artystycznego NFM Filharmonii Wrocławskiej obecni byli prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, dyrektor NFM Andrzej Kosendiak. Informacja o zaangażowaniu do prowadzenia orkiestry symfonicznej Maestro Christopha Eschenbacha to fantastyczne wieści! 

Ten rok nie mógł zacząć się lepiej. Kiedy na festiwalu Wratislavia Cantans miałem zaszczyt wręczać Maestro klucze do bram naszego wspólnego miasta, nie przypuszczałem, że tak szybko przyjdzie nam się spotkać w tak pięknych okolicznościach. Witamy we Wrocławiu, witamy w domu!
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Christoph Eschenbach podkreślał swoje wzruszenie ze względu na zaproszenie do muzycznej rodziny NFM-u. Już czuję się w niej komfortowo i to się nie zmieni. 

Przypomniał, że kilka miesięcy temu dyrygował w Narodowym Forum Muzyki VI Symfonią Beethovena, a grała właśnie NFM Filharmonia Wrocławska (której stery Maestro obejmie od sezonu 2024/2025). – Tamten koncert to było doświadczenie, które przyniosło mi niesamowite spełnienie. Czuję, że zyskałem dobry kontakt z muzykami. Dlatego do objęcia funkcji dyrektora artystycznego nie trzeba mnie było za bardzo przekonywać – mówił Christoph Eschenbach.

Maestro dodał, że z jego powrotem do Wrocławia, gdzie się urodził, wiążą się wielkie emocje.

Cieszę się, że mogę podzielić się z Państwem muzyką, którą będziemy tu razem tworzyć, podobnie jak budować doświadczenia jako wspólnota. Jako dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej mogę obiecać, że dam z siebie wszystko. Wszystko to, co posiadam, co mogę ofiarować, abyśmy w tym mieście i w tym pięknym obiekcie mogli tworzyć muzykę Nasze plany są piękne, a zakładają, że będziemy głosić sławę NFM-u i renomę Wrocławia na całym świecie. To coś, co daje mi spełnienie.
Maestro Christoph Eschenbach, szef artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej

Christoph Eschenbach – Breslauer wraca do swojego miasta

Maestro Christoph Eschenbach to jeden z najsłynniejszych dyrygentów na świecie, choć melomani doskonale znają też jego pianistyczne kreacje (zanim zaczął dyrygować przez lata cieszył się opinią świetnego pianisty).

Powraca do Wrocławia, co jest niezwykłym wręcz zwrotem w jego życiu, jako że Maestro przyszedł na świat właśnie w Breslau, 20 lutego 1940 roku w muzycznej rodzinie. Matka Margarethe (z domu Jaross) była śpiewaczką, a ojciec Heribert Ringmann – muzykologiem.

Nie dane było jednak młodemu Christophowi dorastać w gronie najbliższych. Matka zmarła podczas porodu, a ojca, przeciwnika nazistowskiej dyktatury, wysłano na front, gdzie zginął. Zabita została jego przybrana babcia.

Trauma wpłynęła na dziecko tak silnie, że przez rok chłopiec nie mówił. Mały Christoph został umieszczony w obozie dla uchodźców, gdzie w 1946 roku odnalazła go kuzynka matki, Wallydore Eschenbach. Po niej obrał nazwisko, jej także zawdzięcza pierwsze lekcje gry na fortepianie. 

Świat dźwięków sprawił, że późniejszy pianista i dyrygent zaczął na powrót mówić i doskonale się rozwijać. „Muzyka mnie wyzwoliła”, wspominał po latach.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Maestro Christoph Eschenbach w NFM</p> fot. Tomasz Hołod
Maestro Christoph Eschenbach w NFM

Ogromny wpływ na jedenastoletniego Christopha Eschenbacha miał występ wielkiego Wilhelma Furtwänglera, charyzmatycznego szefa Berlińskich Filharmoników. 

Karierę świetnego pianisty Christoph Eschenbach z czasem zastąpił (choć wciąż gra) karierą doskonałego dyrygenta, którego mentorami byli wielcy Herbert von Karajan i George Szell. 

Maestro dyrygował największymi orkiestrami świata

Przez lata Maestro Eschenbach sprawował pieczę nad wieloma zespołami symfonicznymi świata – Tonhalle Orchestra w Zurychu (1982-1986), Houston Symphony (1988-1999), NDR Symphony Orchestra (1998-2004), Philadelphia Orchestra (2003-2008), Orchestre de Paris (2000-2010), Washington National Symphony Orchestra (2010-2017). Przejście dyrygenta ze słynnej Filadelfijskiej Orkiestry odnotowały wszystkie najważniejsze dzienniki, a zdjęcia dyrygenta umieszczono nie tylko na billboardach, ale nawet miejskich autobusach stolicy Stanów Zjednoczonych.

Maestro Eschenbach był też gościnnym dyrygentem pracując m.in. z Wiedeńskimi i Berlińskimi Filharmonikami, Chicago Symphony Orchestra, the Staatskapelle Dresden, New York Philharmonic, London Philharmonic Orchestra. 

Orkiestrę NFM Filharmonii Wrocławskiej niemiecki dyrygent poprowadzi od sezonu 2024/2025, a pierwszy wspólny koncert zaplanowano na wrzesień tego roku podczas festiwalu Wratislavia Cantans. 

Jestem szczęśliwy, że mogę powitać Pana jako członka naszej wielkiej rodziny. Już cieszę się na te niesamowite koncerty, które będą rozbrzmiewać we Wrocławiu, ale i na świecie. Maestro, witamy w domu!
Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM zwracając się do Christopha Eschenbacha

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>W NFM &ndash; od lewej Tomasz Duda, Christoph Eschenbach, Andrzej Kosendiak</p> fot. Tomasz Hołod
W NFM – od lewej Tomasz Duda, Christoph Eschenbach, Andrzej Kosendiak

Maestro Eschenbach promuje młode talenty

We Wrocławiu Maestro występował pierwszy raz w 2016 roku, wspólnie z pianistą Lang Langiem. To właśnie Christoph Eschenbach odkrył dla świata i umożliwił wielką karierę chińskiemu artyście. Po raz pierwszy spotkał Lang Langa jako 17-latka i choć w rodzinnych stronach pianista był już gwiazdą, za oceanem dopiero wyrabiał sobie nazwisko. Pomogło wsparcie Eschenbacha, którego dziś Lang Lang nazywa, nieprzypadkowo, swoim drugim ojcem.

Kiedy we wrześniu 2023 roku prowadził w Narodowym Forum Muzyki koncert podczas festiwalu Wratislavia Cantans nie tylko przyjął klucze do bram miasta z rąk prezydenta Jacka Sutryka, ale też ogłosił zainicjowany przez siebie i krąg znanych muzyków program mentoringowy dla młodych utalentowanych artystów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Koncert inauguracyjny festiwalu, Maestro Christoph Eschenbach odbiera od prezydenta Jacka Sutryka klucze do bram Wrocławia&nbsp;</p> fot. Narodowe Forum Muzyki/Karol Sokołowski
Koncert inauguracyjny festiwalu, Maestro Christoph Eschenbach odbiera od prezydenta Jacka Sutryka klucze do bram Wrocławia 

Pierwszy beneficjent stypendium, gruziński dyrygent Mirian Khukhunaishvili przygotował z NFM Filharmonią Wrocławską m.in. Kosmogonię Krzysztofa Pendereckiego w I części koncertu.

W części II Maestro Eschenbach dyrygował Beethovenowską „szóstką” w tak dynamicznym i pełnym radości wydaniu, że mógłby zawstydzić niejednego młodego muzyka. Zapowiada, że w NFM (w sezonie 2024/2025) będzie prowadził wiele klasycznych dzieł (m.in. Brucknera), planuje też nagrania. 

Na pytanie wroclaw.pl, czy Maestro będzie również promował kobiety dyrygentki Christoph Eschenbach odparł: Zdecydowanie. Zresztą moją następczynią – jako dyrektorka artystyczna Konzerthaus w Berlinie – jest Joana Mallwitz, szalenie utalentowana młoda dyrygentka, z kolei Barbara Hannigan, świetna dyrygentka i wokalistka, z którą niegdyś pracowałem, prowadzi Gothenburg Symphony Orchestra. 

Christoph Eschenbach – jeden z cudów Wrocławia

Mianem jednego z siedmiu cudów miasta określił Maestra Christopha Eschenbacha były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Kiedy w 2016 roku Maestro, po wielu latach, koncertował we Wrocławiu obejrzał m.in. wystawę „7 cudów Wrocławia”, otrzymał też wówczas w prezencie dwie batuty. Pierwszą - historyczną, drugą - ze szkła uranowego autorstwa dr habilitowanego Mariusza Łabińskiego z Akademii Sztuk Pięknych. 

Podczas tej wizyty Maestro Eschenbach odsłonił pamiątkową tablicę ze swoim nazwiskiem przed Narodowym Forum Muzyki. Co ciekawe, właśnie ta płyta z faksymile podpisu zapoczątkowała całą Aleję Gwiazd muzyki, jaka znajduje się pod naszymi stopami przed wejściem do gmachu na pl. Wolności. 

W 2016 roku Christoph Eschenbach mówił, że zaszczytem jest dla niego być we Wrocławiu, występować tu i widzieć, jak miasto zmieniło się w minionych latach, jak wypiękniało, jak jest gościnne. Dodał też, że przybywa z przesłaniem pokoju, a muzyka zawsze była językiem pokoju. 

Dyrektorzy artystyczni Filharmonii Wrocławskiej 1954-2023

  • Adam Kopyciński (1954–1961) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
  • Radomir Reszke (1961−1963) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
  • Włodzimierz Ormicki (1963–1965) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
  • Andrzej Markowski (1965–1968) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
  • Tadeusz Strugała (1969–1980) – dyrektor, kierownik artystyczny i I. dyrygent
  • Marek Pijarowski (1980-2001) – dyrektor naczelny i artystyczny, I. dyrygent
  • Marek Pijarowski (2001, IV–XII) – dyrektor artystyczny
  • Mariusz Smolij (2002) – dyrektor artystyczny
  • Jan Latham-Koenig (2004–2005) – dyrektor artystyczny
  • Jacek Kaspszyk (2006-2013) – dyrektor artystyczny orkiestry
  • Benjamin Shwartz (2013–2016) – dyrektor artystyczny orkiestry
  • Giancarlo Guerrero (2017-2023) – dyrektor artystyczny NFM Filharmonii Wrocławskiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl