Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wyjątkowy dokument o wrocławskim Manhattanie
Po raz pierwszy obejrzymy film w reżyserii Filipa Janerki na festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Urodził się z miłości do architektury Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak (projektantki kompleksu), a był realizowany w trudnym pandemicznym czasie.
Powstał jako wspólne dzieło Muzeum Architektury we Wrocławiu i studia Kova Production. Zebrano świetną ekipę realizacyjną – reżyserował Filip Janerka, założenia scenariuszowe napisali Michał Duda i Małgorzata Devosges-Cuber.
Czytaj też: Manhattan nasz powszedni
Głównym bohaterem są, rzecz jasna, budynki znane powszechnie jako sedesowce, ale powstał film przede wszystkim o ludziach.
– Nie chcieliśmy klasycznego dokumentu o historii architektury, skupiliśmy się na stronie społecznej funkcjonowania Manhattanu we Wrocławiu, najważniejszego dzieła Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Chcieliśmy popatrzeć, jak funkcjonuje, porozmawiać z ludźmi mieszkającymi w blokach, ale też wykorzystać sytuację, wejść do budynków i sercem akcji tego filmu uczynić jedną ze świetlic – mówił nam Michał Duda z Muzeum Architektury, autor słynnej i nagradzanej książki o Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak, kurator wystawy „Patchwork: Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak”.
Kto ukrywał 80 milionów w sedesowcu
Dlatego w filmie wypowiadają się m.in. pani Maria, w której mieszkaniu ukryto słynne 80 milionów Solidarności, pani Aneta Dienstag-Mroczkowska, bohaterka słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala, a także sam fotograf Chris Niedenthal, który wykonał tu w latach 80. ikoniczne zdjęcie.
Premiera 21 maja na Docs Against Gravity w DCF-ie
Podczas premiery 21 maja o 18.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej porozmawia z gośćmi – reżyserem Filipem Janerką, fotografem Chrisem Niedenthalem i scenarzystą Michałem Dudą.