– Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresję kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi – napisali w werdykcie członkowie Komisji Oscarowej.
Ekranizacja nagrodzonej literackim Noblem powieści Władysława Reymonta opowiada o życiu społeczności wiejskiej w XIX wieku. Nacisk kładzie jednak na historię wielkiej namiętności i zakazanej miłości między bohaterami, która prowadzi do waśni i niesnasek. Film przeznaczony jest dla widzów dorosłych. Na ekranach kin obejrzymy go od 13 października.
Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej (producentki m.in. nagrodzonego Oscarem filmu „Ida”) podjęła decyzję, stosunkiem głosów 4:2, po burzliwej – jak przyznała Ewa Puszczyńska w rozmowie z Onetem - dyskusji. Tym samym kandydatem do Oscara nie będzie „Zielona Granica” Agnieszki Holland.
Niezwykła animacja, która powstawała 4 lata. Także we Wrocławiu
Animacja w reżyserii Doroty Kobieli Welchman i Hugh Welchmana, twórców „Twojego Vincenta”, powstawała przez cztery lata. Najpierw zdjęcia były kręcone z udziałem prawdziwych aktorów. Następnie grupa przeszło stu malarzy przez dwa lata tworzyła na płótnie obrazy. Na końcu powstała z nich animacja, inspirowana europejskim malarstwem z przełomu XIX i XX wieku. Część zdjęć i postprodukcja powstały we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.
Galeria zdjęć
Za muzykę w filmie odpowiadał Łukasz L.U.C. Rostkowski, przez wiele lat związany z Wrocławiem.
- Nasze marzenia się spełniają! Z ogromną radością i wzruszeniem dzielę się z Wami nowiną, że malowana ekranizacja @chlopifilm, nad którą pracowaliśmy 4 lata z @breakthrufilmspl i naszą @rebelbabel film orchestra została polskim kandydatem do Oscara. Gratulacje drużyno! Mam ciarki i wciąż nie mogę uwierzyć! – napisał artysta w mediach społecznościowych.
Dobre przyjęcie „Chłopów” w Toronto i w Gdyni
Swoją światową premierę „Chłopi” mieli na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie film zebrał dobre recenzje.
Nie inaczej było na zakończonym w sobotę 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Animacja Welchmanów zdobyła na nim nagrodę publiczności oraz nagrodę specjalną jury za unikatową formę filmową.
Czy ma szansę na Oscara? – Jak informuje PISF, oscarową shortlistę, składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny poznamy 21 grudnia.