wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 50. numer „Cegły”, wrocławskiego czasopisma
Kliknij, aby powiększyć
Kolejne numery "Cegły" jako karty do flirtu, cegła, zakładek Karolina Wiśniewska
Kolejne numery "Cegły" jako karty do flirtu, cegła, zakładek

Historia Magazynu Materiałów Literackich „Cegła” sięga 2001 roku. Z powielanej na ksero gazetki stał się graficznym eksperymentem. Doczekał się opracowania w postaci pracy doktorskiej oraz monografii w formie art booka. A 50. numer „Cegły” uświetni cykl wydarzeń na Bulvarach przy ulicy Księcia Witolda.

Reklama

Magazyn Materiałów Literackich Cegła jest zinem, czyli nieprofesjonalnym, ukazującym się nieregularnie czasopismem wydawanym własnym sumptem.

Pierwsze numery były kserowane i dystrybuowane w formie przyjacielskiego rozdawnictwa na korytarzach Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze. A był to rok 2001. Zarówno wówczas, jak i dziś w „Cegle” zamieszczane są teksty literackie i poetyckie.

49 obliczy „Cegły”

Przez lata czasopismo ewoluowało. Aż pewnego dnia do zespołu dołączyła Karolina Wiśniewska, ówczesna studentka grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. No i się zaczęło.

Każdy numer „Cegły” jest unikalnym, eksperymentalnym projektem wydawniczym. W niczym nie przypomina tradycyjnego – nawet zinowego – czasopisma. Teksty kryły się już w pudełku od papierosów, w kartach służących do flirtu towarzyskiego, we vlepkach, pieczątkach…

– To dla mnie wyjątkowy projekt, bo mocno związany jest z moim życiem. Z całą pewnością to nie jest job zlecenie – mówi Karolina Wiśniewska. – Każdy kolejny numer jest przekroczeniem moich graficznych poziomów rozwoju – dodaje artystka.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>"Cegła" jako vlepka karty do flirtu, cegła, zakładek&nbsp;</p> Karolina Wiśniewska
"Cegła" jako vlepka karty do flirtu, cegła, zakładek 

Od eksperymentu do pracy naukowej

„Cegła” stopniowo stawała się graficznym ewenementem. Ale nie tylko. Artystka swoje eksperymenty artystyczne uczyniła przedmiotem badań naukowych i tematem pracy doktorskiej.

– Podsumowaniem mojej pracy nad „Cegłą” jest monografia obejmująca numery z lat 2001–2021. Oczywiście jej forma również jest eksperymentalna. Ma trzy części: teksty krytyczne, kopie pierwszych numerów jako przykład klasycznego zinu oraz zestaw plakatów z eksperymentalnymi numerami  – mówi Karolina Wiśniewska.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Art book &bdquo;Monografia Magazynu Cegła (2001&ndash;2021)&rdquo;</p> Karolina Wiśniewska
Art book „Monografia Magazynu Cegła (2001–2021)”

Art book „Monografia Magazynu Cegła (2001–2021)” tworzył zespół. Autorami części merytorycznej i opisowej są prof. Anna Markowska (perspektywa antropologiczna), dr Jakub Skurtys (perspektywa literacka), dr Marcin Czerwiński (perspektywa filozoficzno-eksperymentalna) i dr Karolina Wiśniewska (perspektywa wizualna). Publikację można dostać w Księgarni Tajne Komplety (ul. Przejście Garncarskie 2).

Celebracja 50. numeru „Cegły”

Jubileuszowa „Cegła” przyjęła formę winyla. Co oznacza, że jej treść jest – ujmijmy to tak: głęboko wyryta w winylowych żłobieniach. Nakład wynosi 300 egzemplarzy.

Jak na zin przystało, winylowa „Cegła” będzie rozdawana na wernisażu w sobotę 3 lutego na Bulvarach (ul. Księcia Witolda 11).

Program dwutygodniowej celebracji:

Sobota 3 lutego

  • 18.00 otwarcie wystawy na Bulvarach
  • 19.00 Koncert 2K, poznańskiego duetu: Szczepana Kopyta, poety i multiinstrumentalisty, Piotra Kowalskiego, perkusisty i producenta muzycznego
  • 18.00–22.00 DJ Kamil Kawalec

Niedziela 4 lutego

  • 18.00–20.00 kuratorskie oprowadzanie, o „Cegle” opowie Karol Pęcherz, redaktor prowadzący

Sobota 10 lutego

  • 12.00–18.00 kiermasz płyt winylowych, CD i kaset oraz sety DJ Dotyk Dźwiękiem18.00–20.00 event

Niedziela 11 lutego

  • 12.00–18.00 kiermasz płyt winylowych, CD i kaset oraz sety DJ Dotyk Dźwiękiem

Sobota 17 lutego

  • 18.00 Ilona Witkowska i Wojciech Kurek – performance muzyczno-poetycki

Niedziela 19 lutego

  • 18.00 Chain Smokers / Andrzej Sasnowski: Mateusz Rybicki, Zbigniew Kozera, Patryk Zakrocki. To projekt muzyczno-literacki, oparty na połączeniu muzyki improwizowanej i polskiej poezji współczesnej. Grupa w 2007 roku wydała multimedialną płytę „Trackless”, a w 2011 roku „Dr Caligari resetuje świat”

Wystawę można oglądać do 18 lutego na Bulvarach przy ul. Księcia Witolda 11.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl