wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 25°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sonia Bohosiewicz i Zbigniew Zamachowski czytali bajki wrocławskim przedszkolakom [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Robert Migdał,
Zbigniew Zamachowski i Sonia Bohosiewicz czytali bajki wrocławskim przedszkolakom Tomasz Hołod/wroclaw.pl
Zbigniew Zamachowski i Sonia Bohosiewicz czytali bajki wrocławskim przedszkolakom

Prawie setka maluchów - od trzeciego do siódmego roku życia - z wielkim zainteresowaniem (pełne skupienie, otwarte buzie) słuchała bajek, które czytali im znani aktorzy. Sonia Bohosiewicz zaprezentowała bajkę „Komu zupki?”, a Zbigniew Zamachowski przeczytał „Misia Uszatka”.

Reklama

Czytanie bajek odbyło się w czwartek przed południem we wrocławskim przedszkolu nr 146 „Wyspa Dzieci” przy ul. Haukego-Bosaka (w ramach 11. Festiwalu Aktorstwa Filmowego).

Dlaczego warto czytać książki dzieciom? 

– Pomysł czytania bajek dzieciom pojawił się z obserwacji dzieci, bo sam mam już wnuki. I zauważyłem, że dużą część czasu wolnego spędzają - niestety - przed komputerem. Wtedy pomyślałem,  że w jakiś sposób warto zachęcić dzieci do czytania książek – tłumaczył Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu Aktorstwa Filmowego. – Film podaje nam wszystko na tacy – to jak wyglądają postaci, świat otaczający bohatera - a książka kształtuje wyobraźnię – dodawał.

Zamachowski jako Shrek i Miś Uszatek

Zbigniew Zamachowski, który genialnie podkładał głos pod głównego bohatera w bajce „Shrek”,  już kolejny rok czytał bajki wrocławskim przedszkolakom. I robił to świetnie. Widać, że ma doskonały kontakt z dziećmi.

Znacie „Shreka”? Tak? To kiedy będę wam czytał bajkę i zamkniecie oczy, to go usłyszycie. Obiecuję
mówił Zbigniew Zamachowski

Sonia Bohosiewicz namawiała dziewczynki do działania

Genialny kontakt załapała z przedszkolakami Sonia Bohosiewicz. Rozmawiała z maluchami, wypytywała, żartowała…
Teraz głosujemy, kto ma czytać pierwszy: Zbyszek, czy Sonia? Ręce go góry za Zbyszkiem… Ręce do góry za Sonią… Kto się wstrzymał? I tak dzieci wyglądają wybory – jak będziecie więksi, to będziecie  mieli prawo głosu i będziecie wybierać ważnych ludzi, którzy będą decydować za was. Np. kto zostanie prezydentem. A może ktoś z was zostanie prezydentem lub prezydentką? A znacie jakąś kobietę na świecie – prezydentkę?
– Andrzej Duda… – rzuciło jedno dziecko z sali.

– No tak, „Andrzej Duda” też była kobietą… – skwitowała Sonia Bohosiewicz. – Mało jest kobiet prezydentek, więc pamiętajcie dziewczynki: wy też możecie zostać dyrektorami, prezydentami, możecie zarządzać całym światem. To nie jest tylko dla chłopaków – dodała.

Bohosiewicz czytała dzieciom „Komu zupki?”, a Zbigniew Zamachowski przeczytał „Misia Uszatka”. Na koniec aktorzy dostali gromkie brawa.

– Warto czytać dzieciom, żeby wyrobić w nich odruch czytania, zainteresowanie książką. Bo przecież żyjemy w epoce wszelakiej wizualizacji i to, żeby dzieci odnalazły przedmiot zwany książką, to teraz nie jest takie proste, jak było kiedyś dla nas. Książkę trzeba dzieciom pokazać: może kiedyś same po nie sięgną… – mówił Zbigniew Zamachowski.

Czytanie przez aktorów? Dla dzieci to same plusy

Wtórowała mu Anna Czarnecka, dyrektor przedszkola nr 146 „Wyspa Dzieci” przy ulicy Haukego- Bosaka, w którym odbyło się czytanie. I dodawała: - Czytanie dzieciom przez aktorów to jest przepiękna inicjatywa. I ogromna wartość edukacyjna. Wiele małych dzieci ma ubogie słownictwo i warto im pokazywać, że książka może być interesująca, że warto czytać. A poza tym - gdy dzieciom czytają aktorzy, osoby znane - to jest wielka wartość dodana:  bajki są czytane odpowiednią intonacją, emocjonalnie i  dzieci są bardziej zainteresowane, kiedy czyta im ktoś znany - mówiła pani dyrektor. 

Zobacz również

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl