wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Jakie książki lubią czytać wrocławianie? Oto lista tytułów [TOP 10 DLA DZIECI I DOROSŁYCH]

Robert Migdał,
Książka o Hannie i Antonim Gucwińskich jest jedną z najczęściej wypożyczanych z wrocławskich bibliotek fot. Robert Migdał
Książka o Hannie i Antonim Gucwińskich jest jedną z najczęściej wypożyczanych z wrocławskich bibliotek

Wśród książek dla dorosłych, najchętniej wypożyczanych z Miejskich Bibliotek Publicznych we Wrocławiu, króluje Remigiusz Mróz. Z zestawienia widać, że wrocławianie kochają kryminały i powieści sensacyjne. W pierwszej dziesiątce często wypożyczanych książek są bowiem też Harlan Coben, Katarzyna Bonda, Jo Nesbo i nasz wrocławski pisarz – Marek Krajewski ze swoją książką „Diabeł stróż”. A co czytają dzieci i młodzież?

Reklama

Polacy czytają mało. Za mało, niestety.

–  W marcu 2022 roku na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38% respondentów – to dane z najnowszego raportu czytelnictwa książek w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku przygotowanego przez Bibliotekę Narodową.

Na jakich rozrywkach Polacy spędzają wolny czas? Rządzi telewizja, natomiast tylko 11 procent badanych (15% kobiet i 8% mężczyzn) zadeklarowało, że w wolnym czasie chce… czytać książki.

–  Czytelnicy książek to przede wszystkim osoby najlepiej wykształ­cone, częściej kobiety niż mężczyźni. Prawdopodobieństwo sięgnięcia po książkę maleje przy tym wraz z wiekiem – im starsi badani, tym mniej osób deklarujących lekturę - czytamy w raporcie Biblioteki Narodowej.

Mieszkańcy Wrocławia chętnie pożyczają książki z miejskich bibliotek (na niektóre nowości trzeba poczekać cierpliwie w kolejce).

Wśród książek dla dorosłych, najczęściej wypożyczanych z Miejskich Bibliotek Publicznych we Wrocławiu, króluje Remigiusz Mróz.

W TOP 10 najchętniej czytanych przez dorosłych książek popularnonaukowych tez możemy znaleźć wątki wrocławskie i dolnośląskie. Wśród książek, po które sięgaliśmy w 2022 roku, są np. książki Marka Górlikowskiego o Hannie i Antonim Gucwińskich, wieloletnich pracownikach wrocławskiego zoo: „Państwo Gucwińscy: zwierzęta i ich ludzie” oraz książka wrocławskiej dziennikarki Joanny Lamparskiej „Ostatni świadek: historie strażników hitlerowskich skarbów”.

Marcin Meller – spotkanie autorskie w Mediatece

Marcin Meller – spotkanie autorskie w Mediatece

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl
  

A  jakie książki wypożyczały dzieci? Po zestawieniu MBP widać, że też lubią zagadki kryminalne („Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Sherlock Holmes: szalone śledztwa, szyfry i straszydła”) i dobrze się bawić („Dziennik cwaniaczka”, „Magiczne drzewo”, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”).

Zobaczcie, jakie książki najczęściej wypożyczali wrocławianie z Miejskich Bibliotek Publicznych od stycznia do maja 2022 roku. Oto one:

TOP 10. Dorośli – beletrystyka. Na liście jest Marek Krajewski

Poznaj Wrocław z Krasnalem Bibliofilem

Poznaj Wrocław z Krasnalem Bibliofilem

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

TOP 10. Dorośli – literatura popularnonaukowa. Książka o Gucwińskich

TOP 10. Dzieci – beletrystyka. Smerfy w pierwszej dziesiątce

TOP 10. Młodzież – beletrystyka. Harry Potter nadal jest popularny

TOP 10. Dzieci i młodzież – popularnonaukowe. Nela ciągle przyciąga czytelników

Zestawienie przygotowane przez MBP im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl