wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Kulka” – najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek dla „najnajów” [ZDJĘCIA, CENY BILETÓW, DATA]

Bohaterami „Kulki” są dwaj muzycy grający na ukulele. Ich występy, zabawy i… wygłupy wydają się beztroskie, a więź silna i trwała. Ale pewnego dnia to się zmienia. W rolach głównych najnowszej premiery Wrocławskiego Teatru Lalek występują Grzegorz Mazoń i Radosław Kasiukiewicz. Premiera spektaklu „Kulka” dla najmłodszych widzów już w tę sobotę, 11 czerwca

Reklama

Przedstawienie jest dla dzieci w wieku 1-5 lat, ale i starsi będą się dobrze bawić

– W tym spektaklu będzie dużo plastyki, muzyki, będzie dużo ruchu i działań na wyobraźnię. Chcemy, żeby było i śmiesznie, i wzruszająco – zapowiada Tomasz Maśląkowski, reżyser, scenarzysta i scenograf spektaklu „Kulka”. – Przedstawienie jest przede wszystkim dla małych dzieci, od pierwszego do piątego roku życia, więc działamy na zasadzie skojarzeń, bardziej rytmem, ale zapewniam, że i dzieci starsze też znajdą w tym spektaklu coś do siebie – dodaje twórca „Kulki”

Opowieść o przyjaźni na zakończenie sezonu

Najnowsza premiera we wrocławskich „Lalkach” – i ostatnia w tym sezonie artystycznym – to opowieść o przyjaźni, o relacjach.

– Rzecz jasna dziecko w wieku roku, dwóch lat ma dość mgliste i abstrakcyjne pojęcie o tym, czym jest przyjaźń, ale wiemy, że nawet te najmniejsze dzieci mają jakąś zabawkę, jakiegoś „przytulaka”, z którym zasypiają, w którego się wypłakują i którym koniec końców rzucają, żeby odreagować. Ten przyjaciel nie jest jeszcze nazwanym przyjacielem, ale jest obiektem, jest osobą, jest też miejscem, w którym dziecko dobrze się czuje – opowiada Maśląkowski.

Na scenie Grzegorz Mazoń i Radosław Kasiukiewicz. Reżyseruje Tomasz Maśląkowski

„Kulka” to kolejne przedstawienie twórców uwielbianej przez widzów Wrocławskiego Teatru Lalek „Kręcipupy”.

Muzykę do spektaklu ponownie stworzył Grzegorz Mazoń, aktor, kompozytor i multiinstrumentalista.

Na scenie towarzyszy mu tym razem Radosław Kasiukiewicz, wcześniej współpracujący z Tomaszem Maśląkowskim m.in. przy „Prostej historii”.

– Granie dla tak małych dzieci jest o wiele trudniejsze, niż dla widzów starszych – mówi Radosław Kasiukiewicz, aktor. – Rytm grania dla takich małych dzieci jest inny, niż gdy gra się dla dorosłych. Ja jestem bardzo energiczny na scenie, dlatego tutaj szczególnie muszę patrzeć na widownię, słuchać reakcji młodej publiczności. Np. kiedy zobaczę, że ktoś zaczyna płakać, to muszę ściszyć głos, nie reagować zbyt emocjonalnie, wyciszyć się – dodaje.

Jak wygląda tworzenie sztuki dla „najnajów”, czyli dla najmłodszych dzieci?

– Nie ma gotowego scenariusza, gotowej bazy, tekstu, opowieści. Można czerpać z literatury dziecięcej, z jakichś opowiastek, ale koniec końców to jest tak, że wpada mi do głowy jakiś pomysł, jakaś przestrzeń, jakieś narzędzia, jakieś obiekty, które wydają mi się rodem ze świata tych „najnajnajmniejszych”, które można by przetworzyć scenicznie, powiększyć, uplastycznić – opowiada Maśląkowski. – Opowiadana przez nas historia to jest historia obrazkowa. Tutaj nie ma dialogów, bo dla malutkich dzieci taki przekaz jest łatwiejszy – dodaje.

Reżyserowi zależało, żeby to był spektakl bardzo pogodny, radosny, jasny, że oglądając go, można będzie odpocząć.

Drodzy rodzice: „Ruszcie głowę, a nie tylko portfel”

Choć „Kulka” jest zapowiadana jako spektakl dla „najnajów” czyli dzieci w wieku 1-5, to twórcy liczą na obecność na przedstawieniu  dzieci starszych, rodziców, dziadków i nauczycieli.

– I też z myślą o nich robię to przedstawienie, żeby zainicjować rodzaj rozmowy z dzieckiem: że zabawka nie musi być tylko kupiona w sklepie, że pewne rzeczy można samemu stworzyć z drobiazgów codziennego użytku, z tego, co mamy w domu: papieru, sznurka, kawałka gąbki – tłumaczy Tomasz Maśląkowski. – To jest taki rodzaj „szturchnięcia umysłowego” dla rodziców, czy dziadków małych dzieci, żeby też współtowarzyszyli dzieciom każdego dnia, żeby coś wspólnie robili w domu, a nie tylko kupowali kolejne zajęcia dodatkowe poza domem. Ruszcie głowę, a nie tylko portfel – dodaje. 

Zobacz datę premiery, ceny biletów, oraz daty kolejnych spektakli.

Przedstawienie „Kulka”

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Tomasz MaśląkowskiMuzyka: Grzegorz MazońObsada: Radosław Kasiukiewicz, Grzegorz Mazoń

Premiera 11.06.2022kolejne przedstawienia: 12, 14, 15, 24, 26 czerwcaCzas trwania: 40 min.Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 27 zł (ulgowy), 25 zł (grupowy). Spektakl jest koprodukcją Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek. Został zrealizowany ze środków finansowych Gminy Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl