Wakacyjnym i wrześniowym koncertom organowym w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.
Koncertów posłuchamy kolejno w każdy wrześniowy piątek – 2.09, 9.09, 16.09, 23.09 i 30.09, o godz. 19.00. Wykonawców i program przedstawimy wkrótce, natomiast wiadomo, że przed publicznością zgromadzoną w bazylice św. Elżbiety zaprezentują się organiści z Rzeszowa, Poznania, Warszawy.
Koncert 2 września 2022, program
W piątek 2 września o 19.00 w bazylice św. Elżbiety wystąpi Łukasz Kołakowski, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. Elżbiety Karolak i dra Jarosława Tarnawskiego oraz Hochschule für Musik und Theater „Felix Mendelssohn – Bartholdy” w Lipsku pod kierunkiem prof. Martina Schmedinga w ramach projektu Erasmus+. Obecnie doktorant w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie łączy pracę naukową i dydaktyczną w Katedrze Organów. Do jego szczególnych zainteresowań badawczych należy francuska muzyka organowa.
Laureat II nagrody V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, I nagrody na Ogólnopolskim Bachowskim Konkursie Organowym w Krakowie, złotej nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Svirél w Nowej Goricy we Słowenii.
Program koncertu 2 sierpnia 2022
Johann Sebastian Bach
Toccata, adagio i fuga C-dur BWV 564
Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit BWV 669
Christe, aller Welt Trost BWV 670
Kyrie, Gott heiliger Geist BWV 671
Felix Mendelssohn-Bartholdy
I Sonata organowa f-moll op. 65 nr 1
Niemiecki organista wystąpi 9 września 2022
Gwiazdą piątkowego recitalu w bazylice św. Elżbiety będzie profesor Martin Strohhäcker, który prowadzi klasę organów w Wyższej Szkole Muzyki Kościelnej w Dreźnie, ponadto jest także w Dreźnie organistą w Kościele Trzech Króli. Studiował u jednej z najwybitniejszych organistek w historii, profesor Marie-Claire Alain w Conservaitore Nationale de Musique Paris oraz w Conservatorio Superior de Musica de Barcelona u profesor Montserrat Torrent. Od 2000 roku profesor Martin Strohhäcker jest członkiem zarządu Towarzystwa Gottfrieda Silbermanna we Freibergu.
Koncerty we wrześniu 2022, w każdy piątek o 19.00
Wstęp na recitale organowe w bazylice św. Elżbiety jest bezpłatny, nie obowiązują wejściówki.
Jesienią 2022 kolejne koncerty organowe
Zaprogramuje je Karol Mossakowski, który był odpowiedzialny za 10 pierwszych recitali na odbudowanych po blisko 50 latach organach. Program poznamy wkrótce.
To będzie bardzo atrakcyjna propozycja dla melomanów, wyraz nowoczesnego i oryginalnego podejścia do instrumentu, spodziewać możemy się ciekawych utworów współczesnych kompozytorów.Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM
Organy w św. Elżbiecie odbudowane po latach
Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.
Dopiero w 2011 rok została podjęta decyzja o odbudowie organów. W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg (na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera), a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.
Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku, a instrument wrocławianie usłyszeli po raz pierwszy w styczniu 2022 roku.
Zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem.