wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski grafik fascynuje się banknotami

Grafik, świeżo upieczony absolwent ASP we Wrocławiu. Przyznaje, że byłby zachwycony propozycją pracy przy tworzeniu banknotów. Interesuje go obraz na papierach wartościowych – wzór, kolorystyka. Podziwia fałszerzy banknotów za genialną technikę. I od razu uspokaja – nigdy nie miał zamiaru podrabiać pieniędzy. Wystawa prac Bartłomieja Podgórniaka inspirowanych banknotami – do poniedziałku 22 lipca w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz przy Antoniego 8.

Reklama

Fałszerz banknotów z genialnym warsztatem graficznym

O kieszeni pełnej banknotów śni nie tylko każdy statystyczny Polak, ale każdy mieszkaniec naszego globu. O ich wytwarzaniu marzy natomiast każdy grafik (niektórzy, jak Czesław Słania, stawali się nadwornymi projektantami na zagranicznych rynkach).

Wielu utalentowanych rytowników skręcało wreszcie z artystycznej drogi na przestępczą ścieżkę, podrabiając papierowe pieniądze.

Wśród prawdziwych wirtuozów jest polski grafik Zdzisław Nęcka, który ponad 40 lat przesiedział w więzieniu za ten proceder. A wcześniej wprawił w osłupienie amerykańską Secret Service, której agenci byli zdumieni jakością podrobionych przez niego studolarowych banknotów. Były lepiej wykonane niż oryginały.   

Wrocławianinowi Bartłomiejowi Podgórniakowi, absolwentowi wrocławskiej ASP i wieloletniemu pasjonatowi tematyki banknotów, udało się dotrzeć do Nęcki, choć, jak podkreśla z uśmiechem, mistrz fałszerzy nie przekazał mu żadnych cenny informacji.

<p>Wystawa grafik Bartłomieja Podg&oacute;rniaka w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Wystawa grafik Bartłomieja Podgórniaka w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz

– Nie chciałbym otrzymać od niego tzw. wiedzy zakazanej, która – prędzej czy później – mogłaby sprawić, że uległbym pokusie – śmieje się Bartłomiej Podgórniak, którego prace można zobaczyć na wystawie „Grafika zakazana. Obrazy znaków pieniężnych i ich fałszerstwa”. – Zresztą podrabianie banknotów to jednak praca odtwórcza. I jeśli mi imponuje, to tylko ze względu na warsztat graficzny – zaznacza.

Ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych idolem wrocławianina

Zaszczepiona w młodym wieku miłość do banknotów to u Bartłomieja Podgórniaka przede wszystkim zachwyt nad umieszczonym na nich obrazem, ich graficznym pięknem.

Dlatego dyplomowe prace wrocławianina, w formie banknotów, są inspirowane znanymi pieniędzmi, ale ich nie przypominają. Są wariacją na temat osób umieszczonych na banknotach, ich bogatego życia. Nie brak na nich dowcipnych nawiązań i motywów odnoszących do tradycji wykonywania banknotów.

Bartłomiej Podgórniak szczególnie upodobał sobie postać jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych – Benjamina Franklina. Został on umieszczony na banknocie studolarowym, choć nigdy nie był prezydentem. Ale jego wpływ na politykę był kolosalny.

Oryginalny banknot studolarowy z wizerunkiem Benjamina Franklina fot. Precondo z Pixabay
Oryginalny banknot studolarowy z wizerunkiem Benjamina Franklina

Na grafice wrocławianina Benjamin Franklin występuje w swojej oryginalnej czapce z futra kuny, która była jego znakiem rozpoznawczym. Podgórniak ubrał też Franklina w okulary dwuogniskowe, których Amerykanin był twórcą. – Co ciekawe, nigdy go w nich nie sportretowano – wyjaśnia wrocławski artysta.

<p>Banknot studolarowy-wersja wrocławskiego grafika Bartłomieja Podg&oacute;rniaka</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Banknot studolarowy-wersja wrocławskiego grafika Bartłomieja Podgórniaka

I podkreśla, że Franklin jako pierwszy podpisywał się Ben Franklin-drukarz. – Jego głównym fachem było drukarstwo, dzięki czemu wpływał na działania polityczne i jako pierwszy drukował amerykańskie dolary – opowiada wrocławianin.

Galeria zdjęć

Banknot? Nie, raczej Bachnote

Obok Benjamina Franklina na wystawie w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz (ul. Antoniego 8) do poniedziałku 22 lipca obejrzymy też m.in. jednodolarowy banknot z prezydentem George’em Washingtonem, pięciodolarowy banknot z prezydentem Abrahamem Lincolnem autorstwa Bartłomieja Podgórniaka.

Galeria zdjęć

Jest także dowcipny Bachnote (gra słów) z Johannem Sebastianem Bachem, grafiki z wizerunkiem Chopina, czy piękny wizerunek dzika… przygotowywany na konkurs banknotów.

Galeria zdjęć

Te prace, misterne, zdradzające nie tylko pasję, ale i doskonałą znajomość motywów powielanych na banknotach, spodobają się wszystkim, którzy w papierowych pieniądzach widzą coś więcej niż tylko środek płatniczy.

Profesor Przemysław Tyszkiewicz, mentor Bartłomieja Podgórniaka w ASP, jest pod wrażeniem prac studenta i zwraca uwagę, że absolwent skrócił drogę do klienta. – Nie robi grafiki, za którą klient zapłaci pieniądze. Od razu sam robi pieniądze – żartuje akademik.

<p>Bartłomiej Podg&oacute;rniak z profesorem Przemysławem Tyszkiewiczem w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Bartłomiej Podgórniak z profesorem Przemysławem Tyszkiewiczem w Oficynie Graficznej Tyszkiewicz

I to jakie pieniądze. Jedyne w swoim rodzaju!

Oficyna Graficzna Tyszkiewicz - godziny otwarcia

W weekend można przyjść w godzinach 12.00-20.00, w poniedziałek w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama