Balet z Danii a akcją w Neapolu
Skandynawia kojarzy się melomanom z nazwiskami wielkich kompozytorów – Norwega Edvarda Griega, Fina Jeana Sibeliusa, czy nieco słabiej znanego u nas Duńczyka Carla Nielsena. Zdecydowanie gorzej kojarzymy w Polsce historię tańca w krajach Północy.
A Duńska Szkoła Baletowa, której twórcą był urodzony w 1805 roku w Kopenhadze choreograf August Bournonville, autor baletu „Napoli 1841”. Dzieło, do którego muzykę skomponowało aż czterech duńskich kompozytorów (Holger Paulli, Eduard helsted, Niels Wilhelm Gade, Hans Christian Lumbye), zainspirowane zostało podróżą Bournonville'a do Neapolu i fascynacją nie tylko lokalnym kolorytem, ale też energią włoskiego miasta.
Akcja baletu rozgrywa się na miejskim placu i we wnętrzach słynnego teatru San Carlo w Neapolu, jak również w kopenhaskim studiu baletmistrza Augusta Bournonville'a (w tej partii m.in. Marcin Krupiński, przez lata solista Królewskiego Baletu Duńskiego w Kopenhadze). Oprócz mistrza głównymi bohaterami są także towarzysząca baletmistrzowi w podróży tancerka Caroline Kellermann (Mizuno Toma) i rybak (Armando Barros).
Warsztat słynnego duńskiego baletmistrza przywołuje w pierwszej polskiej premierze „Napoli 1841” duński współczesny choreograf Johan Kobborg, a kierowniczka baletu Opery Wrocławskiej – Małgorzata Dzierżon podkreśla, że mimo zmian fabularnych (zamiast jednej głównej postaci będą trzy) Kobborg zachował wszystkie najbardziej znane sekwencje choreograficzne „Napoli 1841”.
I dodaje, że to dzieło wymagające sporej uwagi tancerzy. – Kroki są szybkie, trudne, trzeba je wykonywać z dużą precyzją, ale i lekkością, delikatnością – tłumaczy Małgorzata Dzierżon.
W oryginalnej obsadzie „Napoli 1841” było aż 80 artystów, w Operze Wrocławskiej na scenie zobaczymy ich mniej, ale zatańczy aktualny zespół, byli tancerze, a zobaczymy także dzieci ze Studia Baletowego i Chóru Dziecięcego przy Operze Wrocławskiej.
Dyrygent Rafał Karczmarczyk opowiada, że muzyka do baletu „Napoli 1841”, autorstwa czterech duńskich kompozytorów (Holger Paulli, Eduard Helsted, Niels Wilhelm Gade, Hans Christian Lumbye) jest pełna koloru, melodyki, rytmiki i tańców Neapolu. – Muzyka nie tylko akompaniuje artystom baletu, ale również opowiada historię – dodaje szef muzyczny premiery w Operze Wrocławskiej.
Balet „Napoli 1841” – premiera, bilety
Premiera baletu „Napoli 1841” z choreografią Johana Kobborga, scenografią i kostiumamiOtto Bubeníčka i reżyserią świateł Marcina Nogasa w sobotę 8 czerwca (o 19.00) i w niedzielę 9 czerwca (o 18.00) oraz we wtorek 11 czerwca.
Bilety na premierę (8, 9 czerwca) kosztują od 50 do 250 zł. Bilety na 11 czerwca są w cenie 50-220 zł. Kupimy je przez stronę Opery Wrocławskiej, bądź w kasie.