wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Muzeum Narodowe we Wrocławiu to dzieło świetnych muzealników. Pracują na jego rangę od 75 lat

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to dzieło świetnych muzealników. Pracują na jego rangę od 75 lat

Małgorzata Wieliczko ,

Popiersia dr Marii Starzewskiej i Mariusza Hermansdorfera dłuta rzeźbiarza Tomasza Wenklara zostały uroczyście odsłonięte w muzealnym holu 28 marca 2022 r. fot. Tomasz Hołod
Popiersia dr Marii Starzewskiej i Mariusza Hermansdorfera dłuta rzeźbiarza Tomasza Wenklara zostały uroczyście odsłonięte w muzealnym holu 28 marca 2022 r.

Choć do oficjalnych obchodów 75-lecia Muzeum Narodowe szykuje się na lipiec 2023 r., to już dziś honoruje wybitne postaci, które zbudowały historię tej placówki, powołanej do życia – najpierw pn. Muzeum Państwowe we Wrocławiu – 28 marca 1947 r. Jako pierwszych MN upamiętnia dwoje dawnych dyrektorów – dr Marię Starzewską i Mariusza Hermansdorfera, oraz dr Bożenę Steinborn i Danielę Stankiewicz.

Reklama

28 marca 1947 r. na podstawie instrukcji Ministerstwa Kultury i Sztuki powołane zostało Muzeum Państwowe we Wrocławiu w organizacji. Początkowo miało siedem działów: Prehistoryczny, Historyczny, Etnograficzny, Sztuki Zdobniczej, Galerię Sztuki, Dział Przyrodniczy (z oddziałami: Zoologicznym, Botanicznym i Geologicznym) oraz Bibliotekę.

Dlaczego więc obecny dyrektor Muzeum Narodowego, dr hab. Piotr Oszczanowski, zapowiada, że najważniejsze wydarzenia, związane z powołaniem przed 75 laty zarządzanej przez niego instytucji kultury, zaplanowano na lipiec 2023 r.?

– Ponieważ 13 lipca 1948 r. po raz pierwszy w tym, bardzo dotkniętym wojną budynku podjęto pierwszych gości – wyjaśnia dyrektor Oszczanowski.

Do trzech nazw sztuka... 

Gdy powoływano Muzeum Państwowe w naszym mieście, w skład zespołu merytorycznego wchodziły cztery osoby – dr Jerzy Güttler (były dyrektor Galerii Miasta Lwowa), mgr Józef Gębczak, mgr Maria Starzewska i dr Marian Haisig. Zatrudniony został także pierwszy woźny muzealny – był nim Józef Balicki, wieloletni pracownik muzeów lwowskich.

Dwa lata po otwarciu – w roku 1950, muzeum zmieniło nazwę na „Śląskie”, dwadzieścia lat później stało się Narodowym.

– W 2020 roku, gdy obchodziliśmy 50. rocznicę powstania muzeum, deklarowaliśmy też, że zmianie ulegnie jego regulamin organizacyjny, a także sam organizator instytucji. Chcieliśmy, by – wzorem innych tego typu placówek w Polsce – nasza również była muzeum państwowym, czyli prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I stało się tak 1 lutego 2022 r. – wyjaśnia dyrektor Oszczanowski w dniu, gdy mija 75 lat historii Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dzisiejsze MN to zasługa pracy kilku pokoleń muzealników

– 28 marca jest wspaniała okazja, żeby odnieść się do naszych poprzedników i przywołać ich ogromny wkład, zasługi i dorobek, który pozostawili po sobie. To oni bowiem organizowali wspaniałe wystawy, czyniąc z muzeum jedną z najważniejszych instytucji w mieście, regionie i kraju – podkreśla dr hab. Piotr Oszczanowski. – Chcemy również uwypuklić to, że niektórzy z nic ciągle są z nami, doradzają, kibicują. Dlatego uznaliśmy, że uhonorowanie wrocławskich muzealników powinno przyjąć dwojaką postać – dodaje dyrektor Oszczanowski.

Po pierwsze: seria wydawnicza „Przypadki Wrocławskich Muzealników”

Może te książeczki wyglądają niepozornie, ale zawierają nietuzinkową treść. To nie tylko wspomnienia osób z czasów ich zawodowej kariery w Muzeum Narodowym. To także prywatny materiał autobiograficzny tytułowych postaci, wspomnienia ich przyjaciół, znajomych, współpracowników. Refleksje o wyzwaniach, marzeniach i ich spełnianiu się.

Jako pierwsze swoje „zwierzenia” udostępniły Bożena Steinborn, która stworzyła w MN stałą galerię nowożytnego malarstwa europejskiego, oraz Daniela Stankiewicz, która jako główna konserwator zabytków od podstaw zbudowała we wrocławskim MN muzealną pracownię konserwatorską.

– Są to historie niezwykłe, bo ich bohaterki to osoby wyjątkowe – zaznacza Robert Heś, redaktor serii „Przypadki Wrocławskich Muzealników” – i tak naprawdę to one najbardziej napracowały się podczas powstawania tych książek, spisując swoje historie życia. Gdy czytałem obie prace, nie mogłem nadziwić się, jak niesamowitą i drobiazgową pamięć mają obie panie, które cofają się we wspomnieniach o wiele lat i podają tak niesamowicie dużo szczegółów. Zachęcam również do zapoznania się z materiałem fotograficznym, zawartym w tych książkach. On także opowiada pewną historię sprzed lat – podkreśla Robet Heś.

Dział Wydawniczy MN zapowiada, że bohaterkami kolejnych tomów serii będą Maria Starzewska, Anna Ziomecka i Mariusz Hermansdorfer.

Po drugie: Popiersia wybitnych dyrektorów MN pozostaną na zawsze w murach muzeum

28 marca doszło również do szczególnego wydarzenia na terenie Muzeum Narodowego.

– Uznaliśmy, że wśród dyrektorów, którzy w sposób szczególny odcisnęli swoje piętno na naszym muzeum, są dwie niezwykłe indywidualności, czyli dr Maria Starzewska* oraz Mariusz Hermansdorfer** – oświadcza dyrektor Piotr Oszczanowski. – W naszej muzealnej przestrzeni, która, wydaje się, na taką szczególną okazję oczekiwała, pojawią się ich popiersia. To właśnie wyraz naszego hołdu dla nich.

Autorem obu rzeźb jest Tomasz Wenklar, artysta z Tychów, który dla Wrocławia nie po raz pierwszy dla Wrocławia pracuje. Stoją bowiem w naszym mieście pomniki jego autorstwa – Wojciecha Korfantego i Ignacego Paderewskiego (także tablica upamiętniająca wrocławski koncert Mistrza), jest popiersie Wojciecha Kossaka w holu Panoramy Racławickiej, i ponownie podobizna Paderewskiego w Sali Sesyjnej wrocławskiego ratusza. 

Na uroczystość odsłonięcia popiersi wrocławskich muzealników przybyły rodziny Mariusza Hermansdorfera – żona Alina Drapella-Hermansdorfer, córka Maria Hermansdorfer, syn Mariusz Hermansdorfer junior, oraz dr Marii Starzewskiej – córka Maria Jeżewska, wnuczka Zofia Jeżewska, wnukowie Konstanty i Wojciech Jeżewscy.  

dr Maria Starzewska (1907-2004)

– wybitna specjalistka w dziedzinie muzealnictwa, badaczka i popularyzatorka rzemiosła śląskiego. Pracowała w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 1948 r., biorąc udział zarówno w jego organizowaniu po II wojnie światowej, jak i innych muzeów wrocławskich. Organizatorka i wieloletnia kierowniczka Działu Rzemiosł Artystycznych. W latach 1958-1969 pełniła obowiązki dyrektorki MN. Wniosła ogromny wkład w reorganizację instytucji oraz w powstanie i działalność muzeów regionalnych Dolnego Śląska. (za: Muzeum Narodowe we Wrocławiu)  

Mariusz Hermansdorfer (1940-2018)

był wybitnym specjalistą w dziedzinie muzealnictwa, krytykiem i popularyzatorem sztuki współczesnej w Polsce i za granicą. Stworzył najbardziej reprezentacyjną kolekcję sztuki współczesnej w muzealnych zbiorach polskich. W latach 1988-1998 opracował i zorganizował kilkadziesiąt wystaw sztuki współczesnej w kraju i za granicą, m.in. działy polskie na Międzynarodowym Biennale w Sao Paulo (Brazylia, 1989), Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa w Cagnes-sur-Mer (Francja 1989-1996), Międzynarodowym Triennale Sztuki w New Delhi (Indie, 1991-1998). (za Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl