wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

20. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu. Oto, co nas czeka. Zobaczcie!

Małgorzata Wieliczko , Robert Migdał, Magdalena Talik,
Dawny szpital na Traugutta - to miejsce kolejnego SURVIVALU fot. Tomasz Pietrzyk
Dawny szpital na Traugutta - to miejsce kolejnego SURVIVALU

Rozpoczęła się 20. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Jubileuszowa odsłona unikatowego wydarzenia prezentującego sztukę współczesną potrwa od 24 do 28 czerwca 2022 r. pod hasłem „Piguły”. W budynkach byłego wrocławskiego szpitala Betania swoje prace pokazuje ponad 40 artystów z kraju i zagranicy. Zobaczcie program wydarzenia.

Reklama

Już od 20 lat SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych przestrzeni miejskich.

Poprzednie edycje tego unikatowego w skali kraju Przeglądu Sztuki odbywały się m.in. na Dworcu Wrocław Główny, w opuszczonym Instytucie Farmacji Akademii Medycznej, w Pawilonie Czterech Kopuł (obecnie oddział Muzeum Narodowego) czy byłej Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag.

W tym roku artyści, jak i widzowie, zmierzą się z niedostępną na co dzień lokalizacją na Przedmieściu Oławskim, nazywanym niegdyś „Trójkątem Bermudzkim”, dziś stanowiącym atrakcyjną część miasta kojarzoną z ciekawą architekturą i licznymi centrami lokalnej aktywności.

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL w dawnym szpitalu przy ul. Traugutta

Kompleks budynków szpitalnych przy ulicy Traugutta 118 powstał w latach 1852–1916. Z dziesięciu obiektów wchodzących w jego skład przetrwało aż dziewięć. Szpital jest jedyną na terenie Wrocławia tak dużą instytucją założoną przez kobiety i przez nie prowadzoną aż do 1945 roku.

Cały kompleks nosił nazwę „Betania”. Leczono w nim wszystkich niezależnie od wyznania na oddziałach chorób wewnętrznych, chirurgicznym, laryngologicznym oraz ginekologicznym. W skład kompleksu wchodziły także budynki dla zakaźnie i przewlekle chorych. W czasach powojennych szpital otrzymał imię Tadeusza Marciniaka, a jeden z jego obiektów został przeznaczony na oddział dziecięcy

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL. „Piguły” w sztuce i debacie. Malarstwo, rzeźba i wideo

Hasło festiwalu odwołuje się do mnogości znaczeń kryjących się pod określeniem „piguły”. To między innymi metafora niebieskiej i czerwonej pigułki z kultowego filmu „Matrix” i nawiązanie do środków psychoaktywnych wywołujących odmienne stany świadomości.

Nie tylko powszechność, ale też systematyczny wzrost liczby osób przyjmujących substancje psychoaktywne bywa rozpoznawany jako symptom i skutek zmian społeczno-politycznych oraz przemian technologicznych i systemowych
Michał Bieniek, dyrektor Przeglądu Sztuki SURVIVAL

Tegoroczną ideę, jak i jej wielowątkowość, rozwiną w swoich pracach artyści SURVIVALU. W dawnym szpitalu „Betania” obejrzymy kilkadziesiąt dzieł z obszarów takich jak malarstwo, rzeźba, instalacja, wideo czy projekty dźwiękowe.

Mamy kilka wątków tematycznych, które spajają prace artystów. Są to tematy związane m.in. z wpływem systemów ekonomicznych, kapitalizmu, systemów pracy na zdrowie psychiczne, świadomość czy alienację.
Małgorzata Miśniakiewicz, jedna z kuratorek SURVIVALU

Scena społeczna, jak co roku, stanie się miejscem spotkań i wymiany poglądów.

W gronie przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy będziemy dyskutować o roli sztuki w przemianach społecznych w kontekście inwazji na Ukrainę
Karolina Bieniek z fundacji Art Transparen

To część projektu „Unlearning”, którego pomysłodawcy zastanawiają się nad relacją pomiędzy działaniami artystycznymi a zmianą społeczną z perspektywy regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród gości projektu usłyszymy: Katerynę Botanovą, Franza Tiska, Simona Balázsa, Yuriy Bileya, Zuzanę Kupcovą, Beatę Kwiatkowską, Katarzynę Kulwicką oraz Agatę Gąsiorowską.

W ramach projektu „Unlearning – 20 lat sztuki na rzecz zmiany społecznej w regionie V4” obejrzymy również prace artystów z Ukrainy.

Sztuka dostępna dla wszystkich. I dla najmłodszych, i dla starszych

Jubileuszowa edycja SURVIVALU to także bogaty program dostępnościowy, który ma na celu przybliżyć sztukę do odbiorcy oraz zaprosić do udziału w przeglądzie różne grupy społeczne.

Chcemy mówić głośno, że sztuka współczesna jest dostępnościowa. W programie SURVIVALU znalazły się oprowadzania po wystawie i budynku szpitala z cyklu SAW (Senior Art Walk), BAW (Baby Art Walk) dla rodziców bardzo małych dzieci i KAW (Kid Art Walk) dla dzieci w wieku 5 - 10 lat.
Ewa Pluta, kuratorka Survivalu

Wspólnie z Fundacją Katarynka przygotowane zostały też oprowadzania z audiodeskrypcją oraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

We wtorek, 28 czerwca, w godzinach od 10.00 do 11.30 na wystawie obowiązywać będzie ciche 1,5 godziny – wszystkie prace dźwiękowe i wideo mogące wpływać negatywnie na samopoczucie osób wysoko wrażliwych zostaną wyłączone.

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL. Będzie działał klub festiwalowy

Podczas festiwalu działał będzie także Klub festiwalowy – w piątek i sobotę, 24 i 25 czerwca, odbędą się wieczorne imprezy taneczne z udziałem d​​idżejów z wrocławskiego Studia Nurty i African Techno Karate.

Wstęp na wydarzenia SURVIVALu jest bezpłatny. Na oprowadzania obowiązują zapisy na stronie internetowej, które ruszą 14 czerwca o godz. 10:00.

20. Przegląd Sztuki SURVIVAL. Wystawy towarzyszące: Szewska i Przedmieście Oławskie

W dniach 17 czerwca – 10 lipca w Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39A oglądać będzie można wystawę „Projekt Szpital” Katarzyny Ćwikły. Prawie 60 kolorowych zdjęć i opowieści byłych pracowników oraz pacjentów i pacjentek szpitala im. Marciniaka tworzą intymną i indywidualną historię tego niezwykłego miejsca.

Z kolei w ulicznej galerii Szewska do 30 czerwca można podziwiać ekspozycję prezentującą wybór detali prac artystycznych, które zobaczymy podczas jubileuszowej edycji SURVIVALU – to opowieść prowadząca przez tajemnicze piwnice, piętra i strychy budynków monumentalnego szpitala Betania.

Wrażenia zwiedzających wystawę 20. SURVIVALU

To dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie. Rzadko bywam na tego typu wystawach, gdzie można nie tylko podziwiać prace artystów, ale też je dotykać, jakoś je współodczuwać i w dźwięku i w takich wrażeniach wzrokowych. Bardzo mi się to podoba, można tak współgrać ze sztuką, obcować z nią bardzo blisko i też poznawać wizje artystów. Ich spojrzenie na świat, wrażliwość, która bardzo często różni się od siebie i to jest piękne. Samo miejsce też jest klimatyczne, specyficzne, z historią i dodatkowo wypełnione sztuką.
Adrianna

Myślę, że jest to wystawa niespotykana, nawet na skalę światową. Oddziałuje na różne zmysły, bo mamy tutaj zarówno instalacje, które wpływają na nasz wzroku i słuch. Możemy też obcować ze sztuką dotykając jej w różnych przestrzeniach. Myślę, że wystawa prezentowana w tak nietuzinkowym i klimatycznym miejscu, jakim jest szpital zyskuje jeszcze bardziej magiczny wydźwięk i jest to na pewno nie lada przeżycie dla osób uczestniczących w tej wystawie.
Marlena

Zobacz artystów jubileuszowego SURVIVALU

Dyrektor Przeglądu: Michał Bieniek

Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz, Daniel Brożek, Ewa Pluta

Artystki i artyści:: Laia Abril, Krystian Truth Czaplicki, Volkan Diyaroglu, Pablo Ramírez González, Maja Janczar, Kamil Kak, Monika Karczmarczyk, Dana Kavelina, Maksym Khodak, Alina Kleytman, Adam Kozicki, Agata Lankamer, Katarzyna Malejka, Magdalena Mądra, Martyna Modzelewska, Horacy Muszyński, Małgorzata Mycek, Adam Nehring, Iwona Ogrodzka, Zofia Pałucha, Valentina Petrova, Przemysław Piniak, Katarzyna Podpora, Martyna Poznańska, Aleksandra Przybysz, Jakub Rokita, Anna Scherbyna, Jarosław Słomski, Aleksander Sovtysik, Kuba Stępień, Kamil Subzda, Tytus Szabelski, Sofia Topi, Daniela Weiss, Katarzyna Wyszkowska, xyckshyt, Rafał Żarski.

Wizja jednego z artystów

Przemysław Piniak, artysta i twórca obrazu „Chrystol” - czym jest tytuł dzieła?

„Chrystol” jest wymyśloną substancją, której dosypują nam do herbaty od dzieciństwa, bez naszej wiedzy. Czyli jest jakby takim odniesieniem się do indoktrynacji, o której my też nie wiemy. Ta praca powstała na moją wystawę „Pożegnanie z wiekiem chrystusowym”, kiedy zdałem sobie sprawę, ile jednak mam naleciałości w myśleniu o moim życiu i że będę przez katolicki światopogląd oceniany, ponieważ jestem z ramienia społeczności LGBT. Wtedy poczułem taki instynkt tacierzyński i zdałem sobie sprawę, że ja do tej pory nie dawałem sobie prawa, żeby myśleć o tym, że mogę mieć dziecko. To było takie zniewolenie poprzez to, że jesteśmy wychowani w takiej jednolitej kulturze.
Przemysław Piniak, artysta

źródło: materiały prasowe organizatora

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl