wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Europejska Noc Literatury 2022: światowa literatura w gwiazdorskiej interpretacji [PROGRAM, KTO CZYTA, ZDJĘCIA]

Magdalena Talik, Tomasz Wysocki,
Europejska Nocy Literatury 20 sierpnia 2022, zdjęcie z ENL 2021 fot. Tomasz Hołod
Europejska Nocy Literatury 20 sierpnia 2022, zdjęcie z ENL 2021

W sobotę 20 sierpnia Europejska Noc Literatury. Fragmenty 10 książek, m.in. Zadie Smith, Kornela Filipowicza, Andrzeja Stasiuka, czy dziesięcioro znakomitych aktorów, m.in. Aleksandra Popławska i Tomasz Schuchardt, Agata Buzek. Na spotkaniach pojawią się tłumy miłośników dobrej literatury i doskonałego aktorstwa. Deszcz i burze im nie przeszkadzają. Zobacz zdjęcia!

Reklama

Ani zapowiedzi burz, ani gwałtowny deszcz, który lunął tuż przed rozpoczęciem cyklu czytań, nie zniechęcił wrocławian do wzięcia udziału w spotkaniach w ramach Europejskiej Nocy Literatury. Między poszczególnymi miejscami czytań sunęły długie kolumny pod parasolami, w płaszczach i kurtkach przeciwdeszczowych.

Deszcz utrudnił zadanie organizatorom m.in. na pl. Kościuszki, gdzie musieli w pośpiechu składać leżaki przed plenerowymi scenami.

Czytanie uruchamia wyobraźnię

Za to we wszystkich punktach pod dachem pojawiały się tłumy słuchaczy-widzów. Na przykład, w klubie Transformator szybko zapełniały się rzędy krzeseł i leżaków, słuchacze zajmowali miejsca na podwyższeniu, schodach, stali po ścianami - na raz wchodziło tam ok. 120 osób. Tu opowiadania Dezso Kosztolanyi'ego czytała Agata Buzek.

W Pałacyku fragmenty "Błogosławieństwa ziemi" Knuta Hamsuna przedstawił Antoni Pawlicki.

Bardzo lubię słuchać jak ktoś czyta, a jeszcze bardziej jak ktoś czyta na żywo i specjalnie dla mnie. Czytanie uruchamia wyobraźnię
Antoni Pawlicki, aktor

I dodał: Niestety, nie jesteśmy czytającym społeczeństwem. Skoro w 35 milionowym narodzie za sukces uznaje się sprzedaż książki w nakładzie 10 tysięcy sztuk, to nie mamy powodów do zadowolenia. Audiobooki nie zastąpiły książek papierowych, bo w ich przypadku też nie mamy do czynienia z olbrzymimi nakładami. Wiem o czym mówię, bo sam wydałem audiobooka. Wydawało mi się, że mam komplet: doskonałą książkę, mądrą i zabawną - "Opowiadania ze wsi obok" Mirosława Miniszewskiego, w interpretacji samego Macieja Stuhra, lecz zainteresowanie było mniejsze niż się spodziewaliśmy.

"Temat rzeka": rzeczywistość dogania literaturę

Organizatorem wydarzenia od tego roku jest Wrocławski Instytut Kultury.

Książki wybrał kurator Europejskiej Nocy Literatury 2022 Michał Rusinek, literaturoznawca, słynny niegdyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także autor lubianych przez najmłodszych książek. Motto ENL 2022 to „Temat rzeka”.  Organizatorzy zwracali uwagę, że wydarzenia związane z katastrofą ekologiczną na Odrze, nadały tematowi dodatkowego wymiaru.

 

W miastach fascynuje mnie ich stosunek do rzek, nad którymi się znajdują. Można odwracać się od rzek i traktować je jak ścieki, obiekt wstydu, albo zwracać się ku rzekom. Rzeka wydała mi się ponętną i pojemną metaforą, a pomyślałem, że jeśli stanie się tematem ENL, książek będzie bardzo wiele
Michał Rusinek, kurator Europejskiej Nocy Literatury 2022

Europejskiej Nocy Literatury 2022. Kto, kiedy i gdzie będzie czytał

Kolejne czytania rozpoczynają się co 30 minut. Ostatnie zaplanowano na godz. 22.30.

W sobotę 20 sierpnia fragmenty książek czytają m.in.

Aleksandra Popławska

Agata Buzek

Aleksandra Konieczna

Sylwia Chutnik

Tomasz Schuchardt

Jacek Beler

Małgorzata Potocka

Marek Kalita

Mariusz Bonaszewski

Antoni Pawlicki

  • gdzie: Pałac Schaffgotschów, ul. Tadeusza Kościuszki 34
  • co: Knut Hamsun – „Błogosławieństwo ziemi”, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press

Europejskiej Nocy Literatury 2022 w okolicach placu Kościuszki

Miejsce zostało wybrane zanim Michał Rusinek zaproponował temat, dlatego wszystko odbędzie się na osiedlu, które rzeki nie posiada. Przedmieście Świdnickie to część Wrocławia, która rozwinęła się na początku XIX wieku, kiedy wyburzone zostały mury otaczające Stare Miasto. Od tego czasu było eleganckim salonem miasta, jednocześnie tu lokowane były zakłady przemysłowe.

Festung Breslau doświadczyło Przedmieście Świdnickie, ale w układzie urbanistycznym można odnaleźć ślady dawnej świetności rozrywkowej i przemysłowej. 

Wśród miejsc czytań wszystkie zróżnicowane elementy, które składają się na tożsamość Przedmieścia Świdnickiego.

Plac Kościuszki będzie Literacką Strefą Relaksu

W sobotę 20 sierpnia dla ruchu zamknięta została połowa placu Kościuszki, od strony Galerii Sic! BWA Wrocław i od strony Green Caffè Nero.

Tam zlokalizowane są liczne atrakcje, m.in. scena, z której posłuchamy fragmentu książki, mobilna księgarnia, gdzie kupimy książki, które będą czytane podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury 2022.

Na wieczór zaplanowano pokaz specjalny „Rejsu” Marka Piwowskiego w ramach cyklu Polish Cinema For Beginners.   

Europejska Noc Literatury 2022 bez biletu w tramwaju i autobusie

Podczas Europejskiej Nocy Literatury, czyli 20 sierpnia można poruszać się po Wrocławiu transportem zbiorowym bez biletu. Trzeba mieć tylko w ręce książkę.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl