wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. 19 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ Z 26.01.2023]

19 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ Z 26.01.2023].

Reklama

Obecni podczas 19 posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury 

  • Izabela Duchnowska,
  • Agnieszka Franków-Żelazny (przewodnicząca),
  • Jarosław Fret
  • Janusz Jasiński,
  • Paweł Kamiński (wiceprzewodniczący),
  • Magdalena Piekarska,
  • Tomasz Sikora,
  • Tomasz Sysło,
  • Sylwia Świsłocka-Karwot,
  • Katarzyna Uczkiewicz (sekretarz).

Przewodnicząca WRK Agnieszka Franków-Żelazny otworzyła obrady. Wrocławska Rada Kultury przyjęła następujący porządek obrad:

  • Wrocławska Nagroda Teatralna
  • Sprawy bieżące
  • Wolne wnioski

Głosowanie: 9 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się

1. Wrocławska Nagroda Teatralna

Konrad Imiela zreferował temat Wrocławskiej Nagrody Teatralnej. Wspomniał, że Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest pod koniec marca. Dodał, że uzyskał od dyrektora Wydziału Kultury Jerzego Pietraszka zapewnienie, że on sam robi wszystko, by znaleźć pieniądze, by wręczyć te nagrody przy okazji tego święta. Kwota, którą można by w tym roku realnie przeznaczyć na nagrodę wynosi 5 tysięcy złotych. W związku z tym zasugerował, by w tym roku odgraniczyć nagrody finansowe tylko do artystów-wykonawców, a twórcom wręczyć tym razem jedynie nagrody honorowe. Więc ze względów finansowych lepiej przyznać jedynie nagrody dla wykonawców – za rolę i za spektakl sezonu, a w przyszłych latach – także dla twórców.

„Moglibyśmy porozmawiać o tym, jakie gremium powinno decydować o przyznaniu tej nagrody” - kontynuował Konrad Imiela. - „Wg mnie powinno być to gremium złożone wyłącznie z ekspertów i to tych, którzy faktycznie chodzą na premiery teatralne. Jest to kwestia konkretnych nazwisk. Zaproponowałem, żeby dyrektorzy teatrów mieli prawo proponować po kilka osób do każdej kategorii, bo niekiedy, szczególnie jeżeli mówimy o debiutach, epizodach, rolach drugoplanowych, istnieje niebezpieczeństwo, że kapituła kogoś pominie, więc tu dyrektorzy teatrów mogliby pomóc. Wydział Kultury może wygospodarować 30 tysięcy, więc uzgodniliśmy, że będzie 6 kategorii. Proponowałem trzystopniową skalę, ale ostatecznie miałyby być 3 nominacje, a zwycięzca dostanie 5 tysięcy”.

Dyskusja:

Tomasz Sysło zaproponował, by w kapitule byli ludzie, którzy chodzą do teatru.

Magda Piekarska zapytała, czy rekomendacje, które zgłaszają dyrektorzy teatrów nie będą zobowiązujące dla Kapituły.

Konrad Imiela zapewnił, że Kapituła będzie mogła wybrać ze wszystkich ról w sezonie. Chodzi tylko o to, by Kapitule nic nie umknęło, szczególnie dlatego, że przede wszystkim pamięta się główne role, a niekoniecznie epizody czy debiuty.

Magda Piekarska zaapelowała, by uwzględnić wynagrodzenie dla osób, które będą pracowały w Kapitule, ponieważ praca osób zajmujących się oceną, najczęściej traktowana jako społeczna, to też jest praca.

Jarosław Fret zwrócił uwagę, że jest to kompleksowe przedsięwzięcie. Trzeba odróżnić tę nagrodę od nagrody artystycznej – aby nie była jej powieleniem. Można by zaryzykować – dla niektórych kategorii – inny model. Kapituła powinna dokonywać selekcji, ale nie nagradzać. Może warto byłoby oddać widzom samo głosowanie na 3 lub 5 nominacji w niektórych kategoriach ( szczególnie aktorskich). Co innego nagrody reżyserskie czy techniczne.

Konrad Imiela wyraził wątpliwości co do plebiscytu, przypominając sytuacje, w których artyści wykupywali cały nakład gazety, by zagłosować lub wysyłali mnóstwo sms-ów. Dodał, że być może warto jest powołać nagrodę publiczności. Podkreślił jednak, że obawia się nadużyć.

Magdalena Piekarska przywołała przykład nagród „Warto”, które są też nagrodami publiczności i tu nie było żadnych nadużyć. Zwróciła uwagę, że gdyby głosować przez stronę internetową, to mogłoby zadziałać. „Dziś oczywiście głosowania sms-owe są skompromitowane, ale przy stronie internetowej istnieją obostrzenia, które nie są trudne do wprowadzenia. I wtedy rozwiązujemy ten problem” - zaproponowała. - „Rozumiem, że najważniejsze, by ta nagroda wystartowała, a szczegóły będziemy dopracowywać później. Pierwsza edycja będzie miała skromny charakter, może w przyszłym roku pojawi się dodatkowy budżet. Ale nagroda, którą miałaby wręczać publiczność, wymaga czasu – 2 tygodnie na głosowanie, wcześniej promocja, więc przy pierwszej edycji można zostawić decyzję Kapitule, a w kolejnym roku, kiedy będzie więcej czasu, przygotować lepiej tę formułę”.

Konrad Imiela zauważył, że o prestiżu np. Paszportów Polityki świadczy grono światłych ekspertów. „Dla mnie to jest większy prestiż niż głosowanie publiczności” – stwierdził.

Według Magdy Piekarskiej głos czytelników nie obniża prestiżu - może w przyszłym roku można będzie dodać kategorie: ulubiony aktor/ aktorka wrocławian. Czynny udział publiczności skuteczniej wypromowałby nagrody.

Konrad Imiela zgodził się z tą opinią, podobnie jak Tomasz Sysło, który dodał, że aktorzy bez publiczności nie istnieją. Mamy narzędzie do głosowania jak np. WBO, które jest bardzo dobrze zorganizowane informatycznie i w kolejnych latach mogłoby zaktywizować miłośników teatru

Janusz Jasiński stwierdził: Głosowanie publiczności jest o.k. Mam jednak wątpliwości, czy we wszystkich kategoriach? Bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest, by publiczność wybierała nie ulubionego aktora czy aktorkę, ale najlepszy spektakl.

Magda Piekarska zaoponowała, mówiąc, że chodzi o to, by pieniądze nie szły do teatru, ale do aktora, który ma powody, by czuć się niedostatecznie doceniany i wynagradzany.

To stanowisko wsparł Konrad Imiela, podkreślając, że ważne jest, by zadbać o artystów teatru, lepiej skupić się na ludziach, a nie na wydarzeniach i instytucjach.

Janusz Jasiński przyjął tę argumentację.

Konrad Imiela uzupełnił, że w kolejnych latach dyrektorzy teatrów mogliby nominować do nagrody pracowników technicznych, ale w tym roku nie jest to możliwe.

Głosowanie. Przewodnicząca WRK, Agnieszka, rozpoczęła głosowanie nad rekomendacjami Rady.

  1. Rekomendujemy, aby członkami kapituły były osoby czynnie uczestniczące w życiu teatralnym Wrocławia
  • za: 10 głosów
  • przeciw: 0 głosów
  • wstrzymał się: 1 głos
  1. Rekomendujemy, by praca w Kapitule Nagrody była finansowo wynagradzana
  • za: 10 głosów
  • przeciw: 1 głos
  • wstrzymał się: 0
  1. Rekomendujemy wprowadzenie w przyszłości innych kategorii, w tym nagród publiczności
  • za: 11 głosów
  • przeciw: 0
  • wstrzymał się: 0
  1. Rekomendujemy, by w nawiązaniu do tradycji nagród teatralnych, nadać nagrodzie nazwę Iglica
  • za: 11 głosów
  • przeciw: 0
  • wstrzymał się: 0
  1. Rekomendujemy rozszerzenie kategorii nagrody o inne dziedziny kultury w kolejnych edycjach
  • za: 11 głosów
  • przeciw: 0
  • wstrzymał się: 0

Rada deklaruje, że po pierwszej edycji nagród wypracuje rekomendacje dla rozszerzonej formuły nagród kulturalnych.

2. Sprawy bieżące

Przewodnicząca WRK przekazała informację od dyrektor Doroty Ciastek na temat dwóch instytucji kultury. 1. Ośrodek Pamięć i Przyszłość - zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora 2. Instytut Grotowskiego - 31 sierpnia kończy się kadencja dyrektorska Jarosława Freta.

Dodała, że nie mamy informacji o konkursie na to stanowisko. Czy chcemy się odnieść do tych spraw?

Jarosław Fret poinformował, że nie prowadził żadnych rozmów, nikt go nie zapytał o opinię, ale wie, że nie ogłoszono konkursu, a zamiar ogłoszenia musiałby być już wyrażony.

Po krótkiej dyskusji przewodnicząca WRK rozpoczęła głosowanie nad tym, czy WRK chce przygotować rekomendację na temat dyrektora Freta.

Jarosław Fret wyłączył się z głosowania.

Głosowanie:

za: 8 głosów

wstrzymał się: 2 głosy

Agnieszka Franków-Żelazny poprosiła, by zgłosiła się do niej osoba, która byłaby gotowa przygotować tekst rekomendacji.

3. Wolne Wnioski

Tomasz Sysło poruszył temat wakatu w WRK: „Od śmierci P Jarodzkiego minął ponad rok i nadal nie wiemy, czy będzie w jego miejsce w radzie powołana nowa osoba – spośród tych, które brały udział ze strony społecznej. Zostały przygotowane opinie prawne, wydaje mi się, że można złożyć zapytanie, co dalej, bo akt powołania WRK zakładał pewną liczbę osób”.

Po dyskusji, dotyczącej opinii prawnych w tej sprawie Przewodnicząca WRK zaproponowała głosowanie rekomendacji o treści:

Rekomendujemy zmianę Regulaminu w taki sposób, aby w każdej sytuacji zmniejszenia składu Rady w czasie trwania kadencji (np. śmierć club rezygnacja członka Rady), móc ją uzupełniać w sposób adekwatny do trybu powoływania członków Rady. W przypadku członka ze strony społecznej,   uzupełnienie powinno się odbywać poprzez powołanie kolejnej osoby z listy.

Głosowanie

za: 9 głosów

Wstrzymał się: 1 głos

[Jarosław Fret nie brał udziału w głosowaniu]

III. Przewodnicząca podziękowała za konstruktywne posiedzenie i po zapytaniu Tomasza Sysły zapowiedziała, że w razie pojawiających się nowych tematów Rada może zebrać się za miesiąc lub w terminie późniejszym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl