Charles Lloyd znowu na Jazztopadzie
Na sam początek film dokumentalny o wybitnym muzyku nakręcony podczas pandemii przez jego żonę Dorothy Darr. Obejrzymy go w środę podczas American Film Festival.
Love Longing Loss: At Home with Charles Lloyd During Isolation
Dokument / InneKino Nowe Horyzonty
Podczas inauguracji Jazztopadu, w piątek gwiazdorski kwartet Charlesa Lloyda, a 83-letni muzyk zaprosił do formacji pianistę Geralda Claytona, kontrabasistę Reubena Rogersa i wreszcie perkusistę Kendricka Scotta, zaś koncertem w Narodowym Forum Muzyki Panowie rozpoczynają swoje europejskie tournée. Start o 19.00.
Charles Lloyd jest we Wrocławiu niemal rezydentem. W 2013 roku zagrał tu specjalnie skomponowaną (na zamówienie Jazztopadu) sześcioczęściową suitę „Wild Man Dance”, która dwa lata później ukazała się na płycie słynnej jazzowej wytwórni Blue Note. Okoliczności powstania utworu były ciekawe, zwłaszcza że m.in. trzeba było czekać na przypływ weny. Ale efekt zachwycił wszystkich.
Przeczytajcie także: Płyta z festiwalu Jazztopad doceniona na świecie
W 2017 roku amerykańskiego saksofonistę doceniono z kolei dedykując mu płytę chodnikową z autografem przed Narodowym Forum Muzyki (podobne mają jeszcze mi.in. inny jazzman Wayne Shorter, czy dyrygenci).
Przeczytajcie także: Pamiątkowa płyta dla Charlesa Lloyda przed NFM
18. Jazztopad Festival
Jazz / KoncertNarodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław
Improwizatorzy z całego świata
W sobotę inicjatywa festiwalowa (już od blisko 10 lat) Melting Pot, podczas której spotykają się improwizatorzy z różnych stron świata, którzy wspólnie pracują nad programem. Efektu pracy polsko-belgijsko-norwesko-irańsko-amerykańskiej formacji posłuchamy w sobotę o 16.00 w NFM.
A tego samego dnia wieczorem (o 19.00) też w NFM duet nowojorskich pianistek – Sylvie Courvoisier i Kris Davis. Pierwsza jest Szwajcarką, druga Kanadyjką, ale dla obydwu domem jest Nowy Jork i tamtejsza scena muzyki improwizowanej. I, uwaga, na wrocławski festiwal przygotowały specjalny program!
Przeczytajcie także: Rozmowę z Piotrem Turkiewiczem, dyrektorem artystycznym Jazztopadu
W niedzielę o 19.00 koncert wibrafonisty Joela Rossa i jego formacji Good Vibes, w której grają Immanuel Wilkins (saksofon), Kanca Mendenhall (kontrabas) i Jeremy Dutton (perkusja).
We wtorek o 19.00 improwizacje, ale wyjątkowe, bo brytyjski pianista (porównywany choćby do Keitha Jarretta)i kompozytor Kit Downes przygotował program z wykorzystaniem nowego instrumentu – organów, jakie niedawno zainstalowano w NFM.
W środę o 19.00 dwoje Kanadyjczyków – pianistka Cat Toren i towarzyszący jej kontrabasista Michael Bates.
W czwartek o 19.00 w NFM uczta dla miłośników saksofonu, bo też skandynawski kontrabasista Petter Eldh zaprosił do projektu perkusistę Christiana Lillingera i saksofonistów Otisa Sandsjö, Jonasa Kullhammara i, tu ważna dla nas informacja, Macieja Obarę. Zagrają materiał z projektu Koma Saxo.
Kilkoro muzyków zarówno z wtorkowego, jak i czwartkowego wieczoru pozostanie też dzień dłużej we Wrocławiu (Sandsjö, Eldh, Downes), aby w piątek w NFM zagrać razem z wokalistką Lucią Cadotsch w kolejnej odsłonie jej projektu „Speak Low”, rodzaju homage dla Billie Holiday i Niny Simone, zabrzmią ich kompozycje.
Z kolei w piątkowy późny wieczór, o 21.30 w Mleczarni występ formacji szwedzkiego saksofonisty Otisa Sandsjö.
W sobotę o 19.00 w NFM saksofonista James Brandon Lewis i pianista Alexis Marcelo. To w pierwszej połowie wieczoru, a po przerwie duet zagra z Lutosławski Quartet premierowe kompozycje.
W sobotę o 21.30 w Mleczarni niemiecki duet Max Andrzejewski (perkusja, elektronika, śpiew) i Johannes Schleiermacher (saksofon, flet, syntezator).
W niedzielę, na finał festiwalu o 19.00 Amalia Umeda Quartet, formacja skrzypaczki Amalii Obrębowskiej (w programie przedpremierowy repertuar, niedługo na płycie). W drugiej połowie wieczoru nowy projekt Macieja Obary (zagra z klarnecistą Louisem Sclavisem i pianistą Dominikiem Wanią).
Propozycje Jazztopadu dla dzieci
Będzie też propozycja dla dzieci, bo 13, 14 i 20 listopada w Nowych Horyzontach o 10.30 specjalne poranki z muzyką na żywo (do filmów animowanych, m.in. odcinków z Reksiem w roli głównej).
Jazz Morning Kids! Poranki z muzyką na żywo
InneKino Nowe Horyzonty
Bilety na Jazztopad w sprzedaży
Bilety na Jazztopad kosztują 30-150 zł. Do kupienia w NFM i przez stronę festiwalu.