Pamiątkowa płyta dla Charlesa Lloyda przed NFM

Charles Lloyd jest kolejnym wybitnym artystą, uhonorowanym pamiątkową tablicą przed Narodowym Forum Muzyki. 


Pogoda co prawda nie sprzyjała tej miłej uroczystości, jednak Charles Lloyd cały czas się uśmiechał, chętnie rozdawał autografy, a podczas gdy dyrektor NFM-u uzasadniał uwiecznienie nazwiska amerykańskiego saksofonisty na jednej z płyt przed wejściem do budynku Forum, był wyraźnie onieśmielony i wzruszony.

– To dla mnie ogromny zaszczyt być tutaj dzisiaj. Swoje serce zostawiłem w tym budynku i zawsze z radością tu powracam. Dziękuję wszystkim i mam nadzieję, że zostaniecie na moim koncercie – powiedział artysta, odsłaniając płytę.

– Bardzo się cieszę, że kontynuujemy tradycję honorowania wybitnych artystów, którzy w jakiś sposób związali się z naszym miastem. Charles Lloyd gości u nas po raz trzeci i za każdym razem jego muzyka dostarcza nam niesamowitych emocji – mówił dyrektr NFM, Andrzej Kosendiak, podczas uroczystości.

Charles Lloyd

Charles Lloyd terminował u takich legend jazzu i bluesa, jak Phineas Newborn, Cannonball Adderley czy Howlin’ Wolf. Pomógł Keithowi Jarrettowi i Jackowi DeJohnette’owi w początkach ich kariery, współtworzył wydarzenia rockowe z udziałem Jimiego Hendriksa i Janis Joplin, współpracował z nietuzinkowymi muzykami, takimi jak Ken Kesey i Lawrence Ferlinghetti. Wreszcie był pionierem world music, występując z węgierskim gitarzystą Gáborem Szabó i hinduskim mistrzem gry na tabli Zakirem Hussainem. Jego album z 1966 roku – Forest Flower – osiągnął światowy sukces i został sprzedany w ponad milionie egzemplarzy.

W 2015 roku Charles Lloyd otrzymał tytuł NEA Jazz Masters, co było ukoronowaniem jego wspaniałej kariery.

Artysta od lat jest związany z Jazztopad Festival i Wrocławiem.

We Wrocławiu artysta, w ramach 14. edycji Jazztopad Festival, zaprezentuje premierowy materiał, napisany specjalnie dla festiwalu – „Red Waters, Black Sky”. Do udziału w swoim koncercie zaprosił znakomitych muzyków, w tym także zespoły Narodowego Forum Muzyki (Lutosławski Quartet i Chór NFM).

Aleja Gwiazd przed Narodowym Forum Muzyki

Na specjalnych płytach na placu Wolności upamiętniani są artyści i daty ich koncertów we Wrocławiu.

Swoje tablice mają znakomity niemiecki dyrygent i pianista Maestro Christoph Eschenbach, wybitny dyrygent Maestro Stanisław Skrowaczewski czy brytyjski dyrygent i światowej sławy specjalista od twórczości Jana Sebastiana Bacha John Eliot Gardiner.

Na zdjęciach: Ch. Lloyd, A. Kosendiak, tłumaczka i Piotr Turkiewicz, dyrektor artystyczny Jazztopadu, fot. Małgorzata Wieliczko

Zgłoś uwagę