wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. 16 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ Z 29.04.2022]

Protokół z 16. posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury 29 kwietnia 2022 roku.

Reklama

Obecni członkowie WRK

  • Izabela Duchnowska,
  • Agnieszka Franków-Żelazny (przewodnicząca),
  • Marek Gluziński
  • Janusz Jasiński,
  • Paweł Kamiński (wiceprzewodniczący),
  • Katarzyna Majewska,
  • Magdalena Piekarska,
  • Jerzy Pietraszek,
  • Tomasz Sikora,
  • Tomasz Sysło
  • Sylwia Świsłocka-Karwot,
  • Katarzyna Uczkiewicz (sekretarz)

Goście:

  • Grzegorz Czekański
  • Alan Weiss

Posiedzenie prowadził wiceprzewodniczący WRK Paweł Kamiński.

Porządek obrad

Izabela Duchnowska zgłosiła 2 tematy do porządku obrad

  • nagrody dla innych niż teatr środowisk artystycznych,
  • upamiętnienie Pawła Jarodzkiego

WRK głosowała wniosek o poszerzenie porządku obrad o te 2 punkty

  • Za: 10
  • Przeciw: 0
  • Wstrzymało się : 0

Członkowie WRK przyjęli poszerzony porządek obrad

  • głosów za: 10
  • głosów przeciw: 0
  • głosów wstrzymujących się: 0

Lapidarium dla wrocławskich płyt nagrobnych sprzed 1945 - spotkanie z p. Grzegorzem Czekańskim i Alanem Weissem

Alan Weiss przedstawił projekt: Nasza nieformalna inicjatywa powstała na początku zeszłegoroku z oglądu sytuacji. We Wrocławiu trafialiśmy na fragmenty płyt nagrobnych sprzed 1945 r., które są np. elementami chodnika, murków. Z inicjatywy Grzegorza Czekańskiego zaczęła powstawać mapa (obecnie ok. 30 miejsc). Staramy się odszukiwać miejsca, skąd pochodzą te płyty, bo wiele niemieckich cmentarzy było w latach 70. XX w. likwidowanych, a płyty były materiałem budowlanym. Nawet na Cmentarzu Brudnowskim w Warszawie są fragmenty płyt pochodzących z Wrocławia. Staraliśmy się zainteresować twórców pomnika wspólnej pamięci w Parku Grabiszyńskim – oni chcą z nami współpracować, by rozszerzyć ten pomnik o te płyty, obecnie traktowane bez szacunku. Na profilu FB Spod ziemi patrzy Breslau staramy się odszukiwać postaci, których płyty odnajdujemy. Dokumentujemy życie zwykłych mieszkańców, a odzew jest znaczny. W projekt chce się włączyć Centrum Historii Zajezdnia, także Rady Osiedla Krzyki-Partynice, Borek, Sępolno-Biskupin-Dąbie; + parafia św. Rodziny.

W związku z tym, że nie zachował się żaden z cmentarzy niemieckich (poza żydowskimi) – sąjedynie pojedyncze groby – chcemy także z tą sprawą coś zrobić. Nie jesteśmy jednak specjalistami.

Postulujemy o powołanie zespołu ekspertów, naukowców i artystów, którzy mogliby pomóc w zaprojektowani takiego miejsca.

Grzegorz Czekański: Szukaliśmy instytucji, które mogłyby nasz apel wzmocnić i rekomendować. Dziękuję Markowi Gluzińskiemu za pomoc. Proszę o wsparcie naszego głosu w tej sprawie i rekomendację naszego projektu. Rok temu opublikowaliśmy dwa filmy pokazujące jedno z takich miejsc przy ul. Duńskiej i po roku jest czas na konkretne działanie.

Paweł Kamiński otworzył dyskusję.

Agnieszka Franków-Żelazny zapytała inicjatorów, czy już mają pomysł, kto miałby byćopiekunem tego projektu?

Grzegorz Czekański: Oczekujemy powołania zespołu specjalistów. Brakuje nam ustanowieniaformy praktycznej, powołania zespołu, organizacji prac. Ze względu na inwestycje to jestostatni moment. Nasza Petycja jest adresowana do Prezydenta Wrocławia i do Rady MiejskiejWrocławia.

Katarzyna Uczkiewicz zapytała, na jakim etapie jest idea? Czy jest projekt? Lider?

Alan Weiss: Na razie mówimy o idei i kilku rozwiązaniach. Jesteśmy otwarci na propozycje.

Grzegorz Czekański: Nie jesteśmy w punkcie zerowym. Brak nam rozwiązań. Obecnie jest ideaukonkretniona przez rozpoznanie i wsparcie prof. Gryta i Tomasza Tomaszewskiego.

Tomasz Sysło zapytał, czy ten projekt może pokazać multikulturowość miasta?

Alan Weiss: tak. Są płyty żydowskie i polskie.

Agnieszka Franków-Żelazny poprosiła inicjatorów o konkretne informacje i przygotowaniewstępnego projektu, który WRK mogłaby poprzeć.

Alan Weiss powtórzył, że postuluje powołanie zespołu ekspertów i propozycje rozwiązań.

Sylwia Świsłocka-Karwot: Czy wiemy, z jakiego czasu pochodzą nagrobki?

Alan Weiss: głównie z XIX i z początku XX w., jest kilka starszych

Sylwia Świsłocka-Karwot: Czyli intencją jest lapidarium?

Alan Weiss: Idea jest dwutorowa: lapidarium plus opieka nad obecnymi grobami. Wszystkie cmentarze XIX w nadal są cmentarzami (park Skowroni) i każde z takich miejsc można by symbolicznie upamiętnić. Chodzi o wciąż istniejące groby niemieckie, które zaczynają znikać.Naszym zdaniem te istniejące groby niemieckie można by objąć opieką. Poza tymproponujemy w petycji, by zlokalizować lapidarium w Parku Grabiszyńskim w otoczeniuPomnika Wspólnej Pamięci, ale jesteśmy otwarci na inne propozycje.

Katarzyna Uczkiewicz zauważyła, że byłoby dobrze, by panowie doprecyzowali projekt i wskazali m.in. partnerów (np. Centrum Historii Zajezdnia, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, inne)

Marek Gluziński podkreślił, że Alan Weiss i Grzegorz Czabański są stroną społeczną, trudnowymagać od nich projektowej wiedzy. Ogólna rekomendacja do prezydenta z naszej strony jest zasadna. Nie powinniśmy oczekiwać projektu. Jeżeli dostaniemy od Panów pismo, tomożemy podjąć dyskusję.

Paweł Kamiński podsumował, że WRK zgadza się co do idei. Zaproponował, by stworzyć projekt stanowiska WRK i w trybie obiegowym dyskutować i przegłosować rekomendację.

Rada podjęła temat formy pomocy dla ukraińskich artystek i artystów, którzy teraz nie mogą uprawiać sztuki

Temat referował jego wnioskodawca, Tomasz Sikora.

Wnioskodawca zwrócił uwagę na los artystów, którzy są związani z Wrocławiem - pisarzy, muzyków iartystów sztuk wizualnych. Wielu z nich zostało w Ukrainie i np. zgłosiło się do wojska (np. MarkTokar) lub pomaga humanitarnie. Prędzej czy później będzie potrzeba np. ufundowania imstypendiów, rezydencji itd. Zaproponował, by WRK przyjęła rekomendację dla prezydenta iwrocławskich instytucji kultury, a także propozycję ufundowania stypendium prezydenta Wrocławia –rezydencji artystycznej.

Katarzyna Uczkiewicz zapytała, czy mamy gotowy tekst rekomendacji.

Tomasz Sikora wyraził nadzieję, że WRK wspólnie sformułuje taką rekomendację.

Paweł Kamiński zauważył, że punktem wyjścia dla rekomendacji mógłby być Program Gaude Polonia.

Jerzy Pietraszek podkreślił, że bez żadnych rekomendacji nasze instytucje kultury udzielają znanymsobie artystom pomocy i wsparcia. Ta pomoc jest udzielana bez chwalenia się, bez specjalnychrekomendacji. Ci artyści np. mieszkają na terenie instytucji kultury. Są także inne formy pomocyudzielane Ukraińcom. Nie mamy możliwości zatrudniania artystów na etaty. Jeśli chodzi o stypendia – żadnych stypendiów ad hoc ufundować się nie da. Przydzielanie stypendiów jest wyłącznąkompetencją Rady Miejskiej.

Tomasz Sikora powtórzył, że chodzi mu o działanie długoterminowe. Nie chodzi o tu i teraz. Bo iludzie i instytucje pomagają. Chodzi o to, co będzie dalej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby RadaMiasta pieniądze na takie stypendia przegłosowała przy okazji głosowania nad budżetem na przyszłyrok.

Jerzy Pietraszek zaznaczył, że miasto jest zaangażowane w pomoc Ukraińcom – wszystkim – w sposób wyjątkowy w skali Polski. Podkreślił, że należy pomagać szczególnie tym artystom, którzy są w bardzo złej sytuacji materialnej.

Janusz Jasiński zwrócił uwagę, że ta pomoc jest i jest to pomoc środowiskowa. W środowisku teatrówlalkowych taka pomoc się toczy. Wielu artystów ukraińskich już pracuje w różnych teatrach, np. wBiałystoku. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ta wojna się skończy i jaka pomoc będziepotrzebna. Potrzeba, by zająć się Ukrainą, jest oczywistością – trudno podejmować uchwały. Nakolejnym etapie eskalacji wojny być może będzie potrzebna innego rodzaj pomoc. Jeżeli mamyprzygotować nasze rekomendacje do władz miejskich, to po to, żeby wskazać obszary, którymi sięwarto zająć na przyszłość.

Tomasz Sikora doprecyzował, że nie chodzi o rekomendację, żeby pomóc Ukrainie, tylko o propozycjęprogram stypendialnego dla artystów, którzy są związani z Wrocławiem, a obecnie przebywają naUkrainie.

Katarzyna Uczkiewicz poprosiła wnioskodawcę o choćby wstępny projekt rekomendacji do dyskusji, aTomasz Sikora obiecał przygotować go i procedować w trybie obiegowym.

Jerzy Pietraszek poprosił, by taki projekt zawierał propozycję kryteriów do programu stypendialnego.Propozycji rozszerzenia rekomendacji z ubiegłego posiedzenia (nagrody środowiskowe dla ludziteatru) o inne środowiska artystyczne

Izabela Duchnowska na czacie napisała: Prosiłabym na początku dyrektora WKL o informacjędotyczącą przyznawanych już nagród we wszystkich dziedzinach sztuki. Wiemy, że sąWrocławskie Nagrody Artystyczne (Muzyczna i Teatralna) - corocznie otrzymuje je jedenartysta/grupa artystyczna w każdej z kategorii. Z okazji Święta Wrocławia również corocznieprzyznanych jest kilka nagród/odznak Prezydenta Wrocławia. Miesiąc temurekomendowaliśmy przyznawanie podczas Międzynarodowego Dnia Teatru nagród dla osóbszczególnie zasłużonych w dziedzinie teatru. Czas na inne dziedziny sztuki. Zastanówmy sięwspólnie nad treścią tej rekomendacji i nie pomijajmy innych dziedzin niż teatr.

Treść proponowanej rekomendacji (zbieżna z teatralną): „Rekomendujemy corocznehonorowanie osób zasłużonych w dziedzinach muzyka/sztuki wizualne/literatura/film/animatorzy - menadżerowie kultury poprzez przyznanie przez Prezydenta Wrocławia puli nagród finansowych.”

Jerzy Pietraszek zaznaczył, że prezydent zdecydował, by decyzje o tym, kogo nagradzać, należypozostawić środowisku – dotyczy to wielu nagród ufundowanych przez Prezydenta, chociaż małoz nim kojarzonych:

  • Nagroda z okazji Dnia Bibliotekarza
  • Nagroda Roku dla Artystów Plastyków
  • Nagrody z okazji Święta Wrocławia
  • Nagroda dla najlepszych wykonawców muzyki jazzowej
  • Nagrody literackie Angelus i Silesius
  • WARTO – 5 kategorii
  • Nagroda Odry
  • Nagroda teatra, muzyczna, sztuk wizualnych
  • Triennale rysunku
  • Nagroda w konkursie Gepperta
  • Nagroda w Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej
  • Nowa nagroda – Festiwalu Kino Mural

Łącznie jest to 600 000 zł, a w najbliższym czasie będzie ok. 700 000 zł

Nagrody dla innych niż teatr środowisk artystycznych

Izabela Duchnowska na czacie napisała: Prosiłabym na początku dyrektora WKL o informację dotyczącą przyznawanych już nagród we wszystkich dziedzinach sztuki. Izabela Duchnowska sprecyzowała: O ile dobrze zrozumiałam intencje Konrada Imieli, to takżenagrody teatralne będą wybierane przez środowisko. Nagrody dla środowiska teatralnego sątakże wśród wymienionych przez pana dyrektora. A mimo to przygotowaliśmy rekomendacjędotyczącą teatru. Więc nie widzę powodu, byśmy nie rozszerzyli tej rekomendacji o pozostałeśrodowiska.

Paweł Kamiński zwrócił uwagę, że warto się przyjrzeć temu, ile mamy nagród i jakie kwotydostają twórcy, jakie środowiska są nagradzane. Wśród nagrodzonych nie ma środowiskamenadżerów kultury, animatorów kultury itd.

Izabela Duchnowska: W wypowiedzi Konrada zrozumiałam, że nie ma to być jedna nagroda, alechodzi o uhonorowanie jednej osoby, ale puli nagród. Nagrody Angelus czy Kinomural – czy są tonagrody dla stricte wrocławskiego twórcy? Nie sądzę…

Paweł Kamiński: Ta uwaga jest zasadna. Czy rozmawiamy o nagrodach za wybitne osiągnięcia, czynagrodach związanych z danym zawodem? Czy ma to być nagroda dla przedstawicieli środowisk, czydla jednostek o szczególnych osiągnięciach?

Izabela Duchnowska: Nie oczekuję, że dziś podejmiemy decyzję i uchwalimy rekomendację.Powinniśmy zadbać o równowagę. Może zaczekajmy na Konrada i zastanówmy się jeszcze raz.

Sylwia Świsłocka-Karwot: Nie mam żadnych zastrzeżeń do tej uchwały. Jest sprawa puli pieniędzy,które są przeznaczane. Mam wątpliwość z animatorami kultury – dla mnie to są różne kategorie:sztuka, kreacja twórcza to co innego niż animatorzy i menedżerowie. Chodzi o doprecyzowanie, czywidzimy potrzebę dołożenia jakiegoś środowiska i sprawiedliwego podziału pieniędzy.

Paweł Kamiński: Chodzi o to, by patrzeć na środowisko szeroko. Np. jest nagroda InnowacyjnyMenedżer Kultury. Dobrze byłoby zrobić rozeznanie, jak w innych miastach docenia się ludzi kultury.

Tomasz Sikora: Jak zrozumiałem Konrada, chodzi o nagrodę środowiskową dla wrocławian, a nie cośtakiego jak Angelus. Jeśli miasto stać na nagrodę teatralną, to powinno objąć tymi nagrodami takżeinne kategorie sztuki.

Magdalena Piekarska: Konrad powoływał się na Iglice, które nie były nagrodami finansowymi. To byłplebiscyt czytelników „Słowa Polskiego”. Wymiar finansowy jest ogromnie ważny. Wydaje mi się, żenagroda dla animatora i menadżera kultury jest też ważna.

Agnieszka Franków-Żelazny: Zgadzam się z Izą. Uważam, że bardzo niedobre jest wyróżnianie jednej dziedziny. Dobrze się dzieje, że do niego wracamy. Wskazujemy, co jest ważne, gdzie chcemy rzucić światło. A dziś nagrody menadżerskie są ważne. Proponuję wrócić do tematu na następnymposiedzeniu.

Izabela Duchnowska, wnioskodawczyni projektu, zaproponowała przeniesienie głosowania nanastępne posiedzenie. Żaden z członków WRK nie zgłosił sprzeciwu.

Upamiętnienie w przestrzeni publicznej Wrocławia śp. Pawła Jarodzkiego – powrót do rekomendacji z XI posiedzenia WRK

Izabela Duchnowska zapytała, czy pani dyrektor Ciastek ma informację o stanowisku prezydenta w tej sprawie. Dodała, że rodzina Pawła Jarodzkiego jest bardzo zainteresowana upamiętnieniem Pawła Jarodzkiego poprzez projekty wspierające młodych artystów.

Dorota Ciastek zaznaczyła, że nie ma żadnej wiedzy na temat rozpatrzenia rekomendacji przez prezydenta, ale postara się przekazać informacje podczas następnego posiedzenia WRK.

Opinia prawna dotycząca uzupełnienia składu WRK po śmierci członka

Tomasz Sikora wspomniał o deklaracji dyrektora, że sprawdzi, jakie są formalne przeszkodydla uzupełnienia WRK po śmierci członka

Paweł Kamiński wskazał, że WRK otrzymała informację ustną, miała zostać jednak uzupełniona.

Katarzyna Uczkiewicz: zawsze możemy poprosić o udostępnienie opinii prawnej.

Dorota Ciastek zadeklarowała, że przypomni dyrektorowi o sprawie.

Pytanie o ogłoszenia konkursów na dyrektorów instytucji kultury, którym kończą się kadencje

Dyrektor Dorota Ciastek nie miała na

Izabela Duchnowska zapytała na czacie, czy będą ogłaszane konkursy na dyrektorów instytucji kultury, którym kończą się kadencje

Dyrektor Dorota Ciastek nie miała na ten temat nowych informacji.

Paweł Kamiński zauważył, że taka informacja będzie przydatna członkom WRK, szczególnie że w jednym przypadku Rada wyraziła chęć przygotowania rekomendacji – dotyczyło to Ośrodka Działań Artystycznych Firlej. Ten temat powinien pojawić się na najbliższym lub na następnym posiedzeniu WRK.

Podsumowanie spotkań roboczych w Barbarze

Paweł Kamiński poprosił osoby, które najpełniej brały udział w spotkaniach, o sprawozdanie.

Izabela Duchnowska: Poprosiliśmy o przygotowanie notatek z tamtych spotkań. Kiedy jedostaniemy, to roześlemy je wszystkim. Porozmawiajmy o tym, kiedy już będziemy mieć tenotatki.

Sprawy różne

Sylwia Świsłocka-Karwot powróciła do sprawy sprzedaży Willi Radinga. Pojawiły się pogłoski ozmianie funkcji budynku na fitness klub. Może warto podjąć dyskusję na temat przeznaczeniabudynku i utraty jej dla kultury.

Dyrektor Ciastek zwróciła uwagę, że budynek ten nigdy nie był własnością miasta, został sprzedany właścicielowi prywatnemu przez instytucję samorządu województwa DCF (była Odra-Film).

Izabela Duchnowska zaproponowała, że przygotuje rekomendację dla dyrektora klubu Firlej,która następnie będzie procedowana obiegowo.

Paweł Kamiński podsumował i zamknął posiedzenie WRK.

Katarzyna Uczkiewicz – sekretarz

Agnieszka Franków-Żelazny – przewodnicząca

Kontakt: wrk(at)um.wroc.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl